SzemélyesKíséret – coaching

2024. november 14., csütörtök, Család

Személyes jellegű témáról írok, de nem csak. Idén továbbképzés keretében újabb képesítést szereztem: Gyerek-, kamasz- és ifjúsági coach – így szól a hivatalos megnevezés. Magát a folyamatot „coaching” néven említik.

  • Fotó: pixabay.com
    Fotó: pixabay.com

Én szívesen használom a „kísérni” kifejezést, ugyanis a folyamat lényege az, hogy a coach segíti/kíséri a hozzá forduló gyereket/kamaszt/fiatalt, hogy jobb teljesítményt érjen el akár magán-, akár iskolai életében. Ez indulhat egy meglévő probléma kapcsán vagy önismereti, önfejlesztő célból.

Az iskolai életben sok elvárás nehezedik a tanulókra, így számos fajtája lehet a felbukkanó nehézségeknek: teljesítménykényszer, szorongás, stressz, túlterheltség, de lehet tanulási nehézség, rossz szokás, motivációhiány, zaklatás stb. A kíséret/coaching éppen erre nyújt megoldást, hogy maximális odafigyeléssel és empátiával fordul a problémához, nem kritizálva, nem minősítve, így lehetőséget ad annak megértésére és a problémamegoldás felé irányít. A cél a gyerek/kamasz/fiatal elakadását megoldásfókusszal, jövőorientált gondolkodtatással a változás irányába segíteni. Ez bizalmi alapú beszélgetéssel és bizonyos (coaching) módszerekkel, eszközökkel valósul meg. Ebben a folyamatban az önbizalom kérdése, az identitáskeresés, a célok és vágyak meghatározása, új szokás kialakítása, érzelmi intelligencia fejlesztése, konfliktuskezelés, illetve bármilyen személyes téma lehet a kezdőpont, az eredménynek a cselekvő változásban kell megjelennie. Tehát ez nem terápia, nem tréning, ez gyakorlatalapú problémamegoldás.

A coaching lehet egyéni vagy csoportos – akár egész osztályban –, és mindig egy jól meghatározott problémából indul, egy konkrét célt szolgál. A vágyott cél/változás éppen ezért szintén egyén- vagy esetfüggő, s a kíséret lehet egy-két alkalomtól egészen egy évszakig vagy egy teljes évig terjedő.

Figyelmet érdemel a folyamat, hiszen felnőttként felelősségünk, hogy a felnövekvő – és a következő – generáció(k)nak könnyebbé tegyük a felnőtté válás útját, hogy érett és önmagáért – és környezetéért – felelős felnőttekké és nem utolsósorban kiegyensúlyozott, boldog egyénekké váljanak. Ezért szükséges, hogy támogatást tudjunk nyújtani, hiszen az egész társadalom belőlünk épül fel, és a világ, amelyben élünk, olyan, amilyenné mi magunk tesszük.

Keresztes Erika

bizalmi tanácsadó

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2024-11-14: Család - :

Légúti fertőzések, veszélyes vírus

Ebben az időszakban a tavalyinál jóval több a légúti fertőzések száma Romániában, ugyanakkor egy rendkívül fertőző vírus veszélyeire is figyelmeztetett a Román Pneumológiai Társaság.
2024-11-14: Család - :

Gyermekeink