A közösségi hálón adott hangot felháborodásának egy kézdivásárhelyi üzlettulajdonos, aki lapunkkal is megosztotta sérelmét: vasárnap betörték üzletének az ablakát, az elkövetők egy sört is elfogyasztottak a rongálás helyszínén. A panasz elsősorban a rendőrségnek szólt, melynek állítólag „nincs mit tennie” az elkövetők ellen.
Kézdivásárhelyen a vandalizmust meg lehet úszni bizonyos feltételekkel – írta a Top Bike Facebook-oldalt és a hasonnevű üzletet üzemeltető Dezső Norbert a közösségi hálón, miután az egység ablakát vasárnap betörte egy négytagú italozó csoport egyik tagja. Jelenlétük nem szokatlan sem a Vasút utcában, sem a város más helyein, így például a Molnár Józsiás parkban, játszótereken, vagy bevásárlóközpontok parkolójában.
„Most történt első alkalommal, hogy az általam közel két éve bérelt egységben kár esett, de nem új keletű problémáról van szó. Csoportosan vannak itt, van lehetőség koldulni, mert abból van pénzük. Amit kapnak, azt alkoholra fordítják, most is ez történt. Egy kicsit jobban berúgtak a megszokottnál, utólag kiderült, hogy az üzletem ablakát nem is kővel vagy üveggel zúzták be, hanem szó szerint egyikük befejelte az ablakot, ezt a szomszédos kamerák rögzítették. Miután a Facebookon egy csomó ember megosztotta a történést, be is vallották, egyikük hozzátartozója ugyanis jelezte nekik, hogy fent vannak a világhálón. Ez nem a rendőrségen történt, egyikőjük bejött az üzletbe, elmondta, ki volt a rongáló, valamelyest elnézést kért, és azt is megígérte-forma, hogy kifizetik a kárt” – ecsetelte a történteket a bicikliforgalmazással foglalkozó fiatal férfi, aki kétli, hogy kárpótolnák, mivel az illetők nem dolgoznak.
Az esetet egyébként azonnal jelentették a rendőrségen. „A rongálás pillanatában Brassóban voltam, hívtak engem, hogy mi történt, én pedig szóltam a helyiség tulajdonosának. Ő riasztotta a rendőrséget, ki is szálltak, arra már a csoport elpárolgott. Láttamozták, hogy az ablak betörésén kívül nincs más kár, a helyszínelők elvégezték a munkájukat, fényképeztek, ujjlenyomatokról vettek mintát. Ez nem rablás, hanem szimplán vandalizmus volt. Egyelőre úgy néz ki, hogy maradok a kárral” – mondotta a kárvallott.
Az eset közzététele azonban megérintette az internet népét, például egy fiatalember bement a boltba s felajánlott száz lejt, jóllehet köze nem volt az esethez, a kedvességet a vállalkozó visszautasította. A gondot nem ez az egy eset jelenti, már több alkalommal volt probléma az italozó, tudomásunk szerint hajléktalan egyénekkel, ahogy azt Dezső Norbert is elmesélte. „Nem új keletű a probléma. Agresszívak is abban az esetben, ha nem kapnak pénzt, mintha meg lennének sértődve. Az emberek adnának, sokan megsajnálják őket, viszont tudják, hogy nem hasznos dolgokra, hanem alkoholra költik és még több kárt okoznak. Emellett szemetelnek, az itteni boltok ablakpárkányára, a bejáratához telepednek le italozni, emiatt az üzleteseket is kár éri, hiszen az emberek nem mernek bejönni miattuk” – panaszolta a sértett.
A rendőrség hozzáállása több mint kérdéses. „Azt tanácsolták, hogy ne foglalkozzak velük, mert még jobban magamra haragítom őket, és még több kárt fognak okozni. Viszont, ha megvan a bizonyíték, ha tudjuk, hogy kik voltak, akkor miért nem lépnek fel velük szemben, ha a vandalizmus bűnténynek számít?” – tette fel a kérdést, kiegészítve: ha ugyanezt teszi egy „átlagos” ember, akkor azt nyomban felszólítják, megkapja a büntetést. „Ők viszont továbbra is úgy járkálnak az utcán, mintha semmi nem történt volna” – zárta panaszát keserűen a kárvallott.
A közösségi hálón olvasható bejegyzések egy része azt sugallja: az embereknek elegük van az ilyenfajta eseményekből és a rendőrség vélt vagy valós tehetetlenségéből, nem egy véleményező azt írta, hogy nem lesz rend, míg az emberek nem veszik kezükbe a dolgokat.