Nemcsak törvénytelennek, de erkölcstelennek is tekintik azt a pert, melyet a brassói Visszaélések Elleni Szövetség (Alianţa Pentru Combaterea Abuzurilor) indított a háromszéki környezetvédelmi ügynökség ellen, kérve az állományszabályozási kvóta keretében kiadott medvekilövési engedélyek felfüggesztését, ezért a Kovászna megyei önkormányzat is beszáll a perbe – hangzott el a testület tegnapi ülésén. Tamás Sándor elnök a közgyűlés elvi beleegyezését kérte e lépéshez.
Tamás Sándor a testületi ülés végén terjesztette a kérdést a tanács elé, felvezetőjében mások mellett ismertetve, hogy egy tömbházlakásban működő egyesület indított pert a brassói törvényszéken a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség ellen. A periratok tanúsága szerint a még jogi személyiséggel sem bíró szervezet képviselői azt kérik, függesszenek fel az állományszabályzási kvóta keretében kiadott négy medvekilövési engedélyt. (Háromszéken a 2024–2025-ös vadászati idényre 15 vadásztársaság kapott kilövési engedélyt összesen 54 példányra – szerk. megj.) A következő tárgyalás időpontja november 20-a, addig a megyei önkormányzat szeretne a környezetvédelmi ügynökség oldalán belépni a perbe, Tamás Sándor ehhez kérte a testület elvi beleegyezését. A tanács tagjai egyhangúlag a belépés mellett szavaztak, és többen megerősítették, hogy szükség van a törvény alkalmazására, mivel sok településen lassan nem lehet nyugodtan az utcára menni – így pár napja Kovásznán a vajnafalvi részen egy példány rendszeresen a parkban sétál, és egyelőre nem sikerült elkapni.
Tamás Sándor az ülésen, majd a megyeinfón is emlékeztetett, hogy a medvék jelenléte lakott területen hosszabb ideje komoly problémát jelent Háromszéken, de a szomszédos Brassó megyében is. Ennek igazolására két videófelvételt is bemutatott, egyik tavaly készült Brassóban, amelyen egy kutyáját sétáltató nő látható, aki a város utcáin járó medve elől kénytelen elmenekülni kutyájával együtt, a másik egy Csernátonban nemrég készült felvétel. Utóbbin egy nagyvad és a bocsai láthatók, amint a község egyik utcáján kutyák üldözik őket, majd a gépkocsi érkezésekor bemásznak egy kertbe. Az elnök rámutatott: elfogadhatatlan, hogy a háromszéki településeken a medvék naponta megjelennek, veszélyeztetve az emberek biztonságát, amint az is, hogy sötétzöld civil szervezetek diktáljanak és peres úton próbálják megakadályozni, hogy egy hatályban lévő törvényt alkalmazzanak. A közösség érdeke, hogy a jogszabályba foglaltak érvényesüljenek. Nem lehet szó nélkül hagyni, hogy a „sötétzöldek” miatt a már eddig is alaposan megbomlott medve–ember egyensúly még tovább romoljon – jelentette ki.
Tamás Sándor elmondta, amióta a Dacian Cioloș vezette kormány betiltotta a medvék vadászatát 2016-ban, Kovászna megyében megkétszereződött a medvék száma, illetve tíz év alatt, 2013-tól a becsült 1045 példányról 2200 fölé emelkedett a számuk, és könnyen előfordulhat, hogy a valóságban még több van. Nem mellékes ugyanakkor, hogy Kovászna megyében nagyjából 5–600 medve számára lenne annyi élettér, hogy elkerülhető legyen az ember–nagyvad közötti ütközés, ehhez képest jelenleg a számuk ennek közel a négyszerese. Mint elmondta, 2016 óta Romániában több mint háromszázan sérültek meg a medvékkel való találkozáskor, illetve a nagyvadak által okozott 25 halálesetet jegyeztek. Ehhez képest 1990 és 2016 között összen négy sérülést jegyeztek, s egyetlen haláleset sem volt – sorolta.
Tamás Sándor szerint nemcsak törvényellenes a szervezet kezdeményezése, hanem erkölcstelen is, mivel az állampolgárok biztonsága ellen irányul. Háromszék a gyógyturizmus tekintetében is kiemelt célpont, így az idelátogatókat is veszélyeztetik a településekre bemerészkedő nagyvadak, másrészt a megyében élők biztonságáról van szó, illetve azon gazdák megélhetéséről, akiknek a medvék jelentős károkat okoznak – mondta a tanácselnök. Hozzátette: egyensúlyt szeretnének a nagyvadak és az emberek között, ezért is száll be a megyei önkormányzat a perbe, melynek tárgya abszurd, mondhatni kafkai, hiszen arról van szó, hogy a bíróságnak kell arról döntést hoznia, hogy egy hatályban lévő törvényt alkalmazzanak.
Megerősített adatok, bizakodó ügynökség
A testületi ülésen jelen lévő Gheorghe Neagu, a környezetvédelmi ügynökség igazgatója elmondta, hogy nem ez az egyetlen per, amit a civil szervezet ellenük indított, egy másik, további engedélyek felfüggesztését célzó perben november 27-én várható ítélethirdetés. Bizakodóak, mivel a brassói törvényszék a héten visszautasította az egyesület keresetét a Hargita megyei medvekilövési engedélyek esetében, így van esély arra, hogy most is ilyen döntés születik. Az igazgató szerint minden engedélyt a hatályos törvény szerint bocsátottak ki.
Neagu ugyanakkor megerősítette a Tamás Sándor által a medvepopuláció növekedésére, illetve az élettér alapján békés együttélést biztosító példányszámra (600) vonatkozó adatokat. Kitért arra is, hogy a medvevadászat betiltását követően nemcsak a nagyvadak száma, de az általuk okozott károk mértéke is jelentősen nőtt. Idén ugyanakkor, vélhetőleg az állományszabályzó rendelet, valamint a korábban a veszélyes példányok esetében alkalmazható beavatkozási kvóta nyomán is, csökkent a károk összege, mintegy felére. Elmondta továbbá, hogy mára már nem számítanak ritkaságnak a 2–3 bocsot nevelő anyamedvék, de Háromszéken láttak már 4 bocsos medvéket is, ami mutatja, milyen mértékben nő a populáció. Neagu üdvözölte, hogy a megyei önkormányzat beszáll a perükbe és közösen kérik a törvény alkalmazását.