Mivel Kézdivásárhely egy csendes kisváros, így a lakosság körében nagy felháborodást keltett az a vandalizmus, amelyről lapunkban is beszámoltunk. Az ügy a kézdivásárhelyi tanács ülésén is terítékre került, lapunk tudósítására pedig a Kovászna Megyei Rendőrség is felfigyelt.
Amint beszámoltunk, négy, hajléktalan és ittas állapotban lévő személy egyike fejével betörte az egyik Vasút utcai üzlet ablakát, majd egy sört is elfogyasztottak a garázdaság helyszínén. A csoport jól ismert a kézdivásárhelyiek körében, mert bár általában az említett utcában koldultak, de megfordultak a Molnár Józsiás parkban, ugyanakkor a nagyobb üzletek parkolójában is zaklatták az embereket.
A kézdivásárhelyi tanács ülésén a különféléknél merült fel az ügy, Balázs Attila tanácstag említette az esetet, arra kérve kollégáit és Bokor Tibor polgármestert, hogy keressenek megoldást, mielőtt elfajulnának a dolgok. Bokor Tibor elmondta: a tanácsülést megelőzően nem véletlenül kérette irodájába Kézdivásárhely rendőrfőnökét, pontosan a négy koldus kapcsán beszélgettek. „Ez a probléma engem is nagyon aggaszt, nem véletlenül volt a rendőrfőnök is nálam. Nem könnyű a helyzet, mert mindannyian be kell hogy tartsuk a törvényeket. A rendőrfőnöknek az volt a gondja – magyarázta Bokor –, hogy nincsenek feljelentések. Ha ezek hiányoznak, akkor önállóan semmit nem tud kezdeményezni. Ha feljelentés is van, mire odajutnak, hogy az ügyészségre kerüljön a dolog, visszakoznak. Az emberek vagy félnek, vagy nem akarják az életüket bonyolítani ilyesmivel” – vélekedett. „Ettől eltekintve – folytatta – én megkértem, hogy keressenek megoldást. Az eset kapcsán egyébként egy nagyon jól megfogalmazott, kritikus cikk jelent meg a Háromszékben, és kértem, hogy reagáljanak arra is. Emellett az embereket értesítsék: ha valakit bánt valami, akkor tegyen feljelentést.”
Bokor Tibor hozzátette, a rendőrfőnök közölte vele, nekik segítséget jelent, ha minél több feljelentés érkezik. Tudomása szerint az érintetteket a hatóságok megfigyelték, „mi is zaklattuk őket, el is tűntek egy időre”. A lemhényi hajléktalanok a Molnár Józsiás parkban, az orvosi rendelő mögött aludtak, „onnan is összeszedtünk korábban ágyakat és paplanokat, akárcsak egy-két hete ismételten”. „Azt is kértem, vigyék őket haza, de az sem egyszerű. Ennek ellenére nem hagyjuk abba az ügyet” – mondotta a polgármester.
Többtucatnyi büntetés
A Háromszékben november 14-én megjelent, Vandalizmus Kézdivásárhelyen című írásunkra a rendőrség is reagált, pontosítva néhány információt. „A hivatkozott eseménnyel kapcsolatban a Kézdivásárhelyi Rendőrkapitányságon bűnügyi nyomozati iratcsomót nyitottak rongálás bűncselekményének elkövetése tárgyában. Az ügyben a nyomozás a hatáskörrel rendelkező ügyészség felügyelete alatt zajlik, a cselekmény elkövetésével gyanúsított személyeket pedig már november 10-én azonosították. Ezenkívül ugyanazon rendőrségi egységnél további három bűnügyi nyomozati aktán dolgoznak, amelyeket bántalmazás vagy más erőszakos cselekmények elkövetése miatt állítottak össze, mindegyiket 2024 folyamán regisztrálták, és az említett cikkben szereplő személyekre vonatkoznak. Az érintett személyekkel szemben továbbá szabálysértési intézkedéseket is foganatosítottak, ugyanis az idei év elejétől kezdve összesen közel hetven bírságot szabtak ki rájuk az 1991/61-es törvény rendelkezéseinek megsértése miatt, amely a társadalmi együttélési normák, a közrend és a köznyugalom megsértésének büntetésére vonatkozik (konkrétan koldulás, botrányokozás vagy sértő kifejezések használata miatt)” – írják a rendőrségi közleményben.