Sepsiszentgyörgyön először szerveztek serdülőket érintő arcápolási, dermoesztétikus kérdésköröket feszegető rendezvényt Mondj búcsút az aknénak és ragyogj magabiztosan a bőrödben címmel a Fidelitas Hotel konferenciatermében októberben.
Lőrincz Csilla, a Skin Clinique szépségszalon vezetője, 23 éves tapasztalattal rendelkező dermoesztétikus szaktanácsadásával, Kondor Ágota mentálhigiénés szakember tájékoztatásával, Kádár Abigél, a Serenity szépségszalon dermoesztétikusa segítségével és a bukaresti Dermalogica Clear Start kampány közreműködésével telt házas minikonferenciát tartottak az aknéra hajlamos bőr sajátos problémáiról, megfelelő megoldásokat, hatékony stratégiákat kínálva. Az előadások magyar és román nyelven hangzottak el. A rendezvény végén a jelenlévők megkóstolhatták a Flour Power Cukrászműhely mindenmentes (glutén-, tej- és laktózmentes) süteményeit. A minikonferencia célja az volt, hogy átfogó képet nyújtson a problémás bőr hatásairól és a rendelkezésre álló megoldásokról, szakmai és lélektani szempontból egyaránt.
A rendezvény első felében a problémás bőr lélektani hatását vizsgálni Kondor Ágota tanárt, mentálhigiénés szakembert kérték fel, aki arra összpontosított, miként befolyásolja egy ilyen probléma a fiatalok mindennapjait, önértékelését és szociális kapcsolatait. A pszichés hatásokat és a lehetséges megküzdési stratégiákat ismertette. A második részben Lőrincz Csilla dermoesztétikus a szakmai, dermokozmetikai oldalról közelítette meg a problémát, részletesen bemutatta a bőrápolási és kezelési lehetőségeket. A romániai Dermalogica képviselője, Roxana Trifu tréner a legújabb kutatási eredményeket és otthoni kezelési módszereket ismertette.
Pszichológiai hatások
Az arcbőrproblémák által kiváltott érzelmi állapotok serdülőknél címmel Kondor Ágota tanár, mentálhigiénés szakember tartott előadást, akinek célja az volt, hogy megértsük a bőrproblémák pszichológiai hatását serdülőkre, illetve megoldási lehetőséget és támogatási módszereket, eszközöket kapjanak az érdeklődők. „Kicsi hibákat, amikor észreveszünk magunkon, sokat gondolunk arra a bőrhibára vagy testi diszmorfiára. Felnagyítjuk ezt a gondolatot, úgy véljük, hogy mindenki olyan nagynak látja, mint ahogyan mi érzékeljük. Azt gondoljuk, hogy emiatt csúnyák és félszegek vagyunk, nem érünk ugyanannyit, mint bárki más, mert nekem van egy hibám. Ha ez az arcunkon van, akkor ez még fokozottabban megjelenik a lelkivilágunkban vagy a gondolatainkban. Úgy gondolják, hogy mások biztosan észreveszik a hibát, és emiatt hátrányban részesítik vagy kigúnyolják. Folyamatos viselkedések és kezelések, amelyekkel a »hibát« próbáljuk orvosolni, s ha ez nem hoz azonnali eredményt, akkor ismét begörcsölünk vagy szorongani kezdünk, hogy ez javíthatatlan. A »hibát« próbáljuk rejtegetni ruhával, sminkkel vagy akár bujkálással, elkerüléssel” – részletezte Kondor Ágota.
Majd kitért az arcbőr fontosságára, és azt vizsgálta, milyen összefüggés van az arcbőr és az énkép között. Az arcbőr kiemelt szerepet kap az énkép kialakításában, nagyobb az érzelmi sérülékenység. Ebben a korban előtérbe kerül, hogy milyen vagyok, hogy nézek ki, sokat nézelődünk a tükörben. És ez természetes, hisz a serdülőkor arról szól, hogy megismerem: ki vagyok én, milyen vagyok én. Ha látunk egy apró kis hibát, azt felnagyítjuk. Az arc az első benyomás alapja, az egészséges bőr pedig alapvetően hozzájárul az önbizalomhoz.
A bőrproblémák pszichológiai hatásait ismertetve kitért a negatív érzelmekre (az akné szégyenérzetet, szorongást és bizalmatlanságot kelthet), az alacsony önértékelésre (csökkentik az önértékelést és növelik a gátlásosságot társas helyzetben), a stresszre és izolációra (a társadalmi megítéléstől való félelem miatt sok serdülő elzárkózik barátaitól és kerüli a társadalmi tevékenységeket). A közösségi média és a környezet, valamint a tökéletesség hatását vizsgálva megállapította: egy nagyon érdekes lélektani dolog, hogy milyen hatássuk van a médiában (folyóiratokban, tévében, TikTokon, Instagramon) látott „tökéletes képeknek”. A színészek vagy influenszerek nem olyan tökéletesek, mint amilyennek látszanak. Ezek a képek meg vannak szerkesztve, és növelik a serdülőkben az igényt a hibátlanságra, a belső értékek háttérbe szorulnak. A fiatalok gyakran hasonlítják magukat másokhoz, ami tovább csökkenti az önbecsülésüket. A mentálhigiénés szakember felhívta a figyelmet a társadalmi címkézésre és zaklatásra, amikor a serdülők gyakran lehetnek durva megjegyzések vagy akár zaklatások célpontjai bőrproblémáik miatt.
A bőrproblémákkal kapcsolatos érzelmeket részletezve beszélt az előadó a szégyenről és frusztrációról, a szorongásról és a bizonytalanságról, az elszigetelődésről és a magányosságról. Ez utóbbiról kihangsúlyozta, hogy nem szabad a virtuális térben elszigetelődni, úgy értékes mindenki, ahogy van. Ha valakinek pedig gondja van, akkor keressen szakembert, aki segít. Befejezésként bátorította a jelenlévőket, hiszen mindenki átél nehéz időszakokat, de a környezetünk támogatásával minden kihívás leküzdhető.
Magabiztosan ragyogni a bőrünkben
A rendezvény második felében bemutatkozáskor Lőrincz Csilla, a Skin Clinique szépségszalon vezetője, 23 éves tapasztalattal rendelkező arcesztétikai szakértő kifejtette, hogy legnagyobb vágya segíteni a serdülőknek, s amikor a kezelés után látható a változás, akkor nagy öröm van benne. Célja, hogy hatékony és magas színvonalú megoldásokat kínáljon a különböző bőrproblémákkal küzdőknek, hogy visszanyerjék bőrük egészségét és önbizalmukat egyaránt.
Bemutatójának fő témája a serdülő- és tinédzserkorú akné volt. Megismerhettük a bőrtípusokat, amelyek lehetnek: normál, érzékeny, száraz – vízhiányos –, zsíros, vegyes és matúr. A szakember elmondta, hogy az akné egy olyan bőrbetegség, amely leggyakrabban az arcon, a mellkason és a háton okoz elváltozásokat. Rendszerint serdülőkorban kezdődik a hormonális változások beindulásával, de felnőttkorban is fennmaradhat. Serdülőkorban az érzékeny bőr elősegíti a pattanások, mitesszerek és apró bőrelszíneződések kialakulását. Hatféle aknétípus létezik: fehér fejű és fekete fejű mitesszer (kéthetente bőrradírozás ajánlott), papula és pusztula (a párnahuzatot ajánlott két-három naponta cserélni), csomó és ciszta (ezzel már bőrgyógyász szakembert kell megkeresni).
Az akné kiváltó okait vizsgálva Lőrincz Csilla elmondta, hogy elsősorban gyulladásos betegség, majd elmagyarázta a folyamatot, amikor a nem látható mikrogyulladástól a faggyú túltermelődik, az elhalt hámsejtek nem hámlanak megfelelően, emiatt a bőr tüszői irritálódnak és a baktériumok elszaporodnak. Kilenc kiváltó oka lehet: a hormonális egyensúly hiánya, eltömődött pórusok, nem megfelelő kozmetikumok, helytelen táplálkozás, stressz, baktériumok, légszennyezés, genetika, alkohol és dohány. A szakember hangsúlyozta a megfelelő smink használatát, amely nem tömíti el a pórusokat, és tanácsokat adott a különböző bőrtípusok kozmetikai termékek használatához. Felajánlotta egy ingyenes WhatsApp-csoport létrehozását (a 0742 993 642-es telefonszámon), ahová beírhatják a kérdéseiket, majd havonta megbeszélik a felmerülő kérdéseket, és nyomon követi a fejlődésüket. A helytelen táplálkozásnál kiemelte, fontos, hogy mit viszünk be a szervezetbe. Ajánlatos egy probiotikumos kúra, mivel sokszor megsérülnek a bélbolyhok. A bél lúgosságának visszanyeréséhez fontos a C-vitamin. Ajánlatos lenne 2–3 hónapig csak olyan ételeket és süteményeket fogyasztani, melyek laktóz-, glutén- és fehérliszt-mentesek.
Vitamindús ételek, kevesebb smink
Itt jön segítségünkre Sepsiszentgyörgyön a Flour Power Cukrászműhely, ahol nemcsak mentes süteményeket készítenek, hanem gluténmentes kenyeret is forgalmaznak. A résztvevők megkóstolhatták a végén nagyanyáink ismert sütijeinek egészségesebb változatát: muffin, non plus ultra, linzer sütik, sajttorta, Pavlova, sós rúd, Kati-tészta, isler, mely nemcsak ízvilágban volt nagyon finom, hanem megjelenésében is szemet gyönyörködtető.
A dermoesztétikus megelőzésként a rutinos arcápoláshoz is adott ötleteket, kevesebb sminket ajánlott. Étkezésnél vitaminban dús ételeket (gyümölcsöket és zöldségeket), több folyadékot, kevesebb cukros és tejterméket, a zsíros és gyorsételek kerülését javasolta, hiszen ezek serkentik a faggyú termelését. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem ajánlott a pattanások nyomkodása, hagyni kell, hogy maguktól elmúljanak és ne maradjon utánuk sebhely. A hatékony megelőzést segíti, ha a mobiltelefont gyakran fertőtlenítjük, a párnahuzatot gyakran cseréljük és lányoknál a haj felkötése is segíthet, hisz a hajunk rengeteg szennyeződést és baktériumot magába tud zárni. Az akné kezelhető és van megoldás új technológiákkal, szakemberek megkeresésével. A szakember türelmes, alapos bőrdiagnosztikával, személyre szabott tanácsadással, szakszerű kezeléssel segíthet, és megfelelő öngondoskodással az aknét hatékonyan kordában lehet tartani.
A rendezvény végén a bukaresti Dermalogica Clear Start képviseletében a 15 éves régiséggel rendelkező Roxana Trifu országos tréner bemutatta kiváló minőségű termékeiket, és az aknéval kapcsolatos tévhiteket oszlatott el kisfilmek segítségével. Előadásával kapcsolatosan játékot ajánlott a fiataloknak, a legjobb három jutalomban részesült. De mindenki megelégedetten távozhatott, hisz nyolcvan ingyenes ajándékcsomagot osztottak szét a fiatalok között.