A bukaresti Victoriei sugárút két helyet javítva a 38. helyre került a világ legdrágább bevásárlóutcáinak rangsorában, a Cushman & Wakefield legfrissebb jelentése szerint a 138 elemzett piac közül a román főváros reprezentatív sugárútja a bérleti díjak emelkedését tekintve a hetedik helyen állt tavaly.
Románia fő bevásárlóutcájának havi 60 eurós négyzetméterenkénti bérleti díjával, amely a tavalyi évhez képest 9 százalékkal nőtt, Bukarest a világranglistán 38., Európában pedig a 23. helyen áll, Ljubljanával holtversenyben. Prágában (225 euró/négyzetméter/hó), Budapesten (140 euró/négyzetméter/hó), Belgrádban (90 euró/négyzetméter/hó), Varsóban (86 euró/négyzetméter/hó) és Zágrábban (70 euró/négyzetméter/hó) a bérleti díjak a bukaresti szint felett vannak, alacsonyabbak Szófiában (57 euró/négyzetméter/hó), Pozsonyban (45 euró/négyzetméter/hó), Vilniusban (37 euró/négyzetméter/hó), Rigában (35 euró/négyzetméter/hó) és Szkopjében (28 euró/négyzetméter/hó).
A milánói Via Montenapoleone, ahol a bérleti díj 1667 euró/négyzetméter/hó, a világ legdrágább kiskereskedelmi célpontjává vált, lekörözve a New York-i Fifth Avenue-t (1628 euró/négyzetméter/hó); ez az olasz város bérleti díjainak erőteljes emelkedését tükrözi, amely az elmúlt két évben meghaladta a 30 százalékot, valamint az európai valuta felértékelődését az amerikai dollárral szemben.
A rangsor harmadik helyén is változás történt: a londoni New Bond Street (1434 euró/négyzetméter/hó) váltotta fel a hongkongi Tsim Sha Tsuit (1308 euró/négyzetméter/hó), amely a negyedik helyre esett vissza, annak ellenére, hogy a bérleti díjak az elmúlt évben emelkedtek. Az első öt helyezettet a párizsi Avenue des Champs-Elysées zárja, amely megőrizte pozícióját 1043 euró/négyzetméter/hó bérleti díjjal – áll a jelentésben.
Az elemzett 138 piacon a bérleti díjak átlagosan csaknem 6 százalékkal haladják meg a világjárványt megelőző szintet. Ezzel összefüggésben a tanulmány szerzői megjegyzik, hogy a kiskereskedelmi ágazat nem csupán figyelemre méltó ellenálló képességről tesz tanúbizonyságot évről évre, hanem azt is bizonyítja, hogy képes alkalmazkodni és felfejlődni a változó makrogazdasági feltételekhez és a vásárlói igényekhez. Globálisan a helyszínek 57 százalékán (79 piac) nőttek a bérleti díjak az elmúlt évben, és csak 14 százalékán (19 piac) csökkentek, míg a fennmaradó 29 százalékon (40 piac) nem változtak a bérleti díjak.
A legjobban teljesítő régió továbbra is az Egyesült Államok, ahol a bérleti díjak csaknem 11 százalékos növekedése volt a jellemző. Ehhez képest Európában és az ázsiai és csendes-óceáni térségben a bérleti költségek növekedése 3,5, illetve 3,1 százalékra lassult az egy évvel korábbi 4,2, illetve 5,3 százalékhoz képest.
A Cushman & Wakefield Echinox ingatlan-tanácsadó vállalat a kereskedelmi ingatlanszolgáltatások egyik globális vezetője 52 000 alkalmazottal közel 400 irodában, több mint 60 országban, 9,5 milliárd dolláros bevétellel.