Nagyszabású rendezvénnyel emlékezett meg a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány a meleg ebéddel járó délutáni oktatás kezdeteiről és a program háromszéki kiterjesztésének tíz évéről. A gyermekek jogainak világnapja alkalmából az Orchidea Events rendezvényteremben tartott eseményen a programban tanító pedagógusok, iskolavezetők, vállalkozók, a Diakónia munkatársai és a Nők a gyermekekért támogatói közösség tagjai vettek részt.
Felvezetőben Makkai Péter református lelkész, a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány igazgatója felelevenítette a 2011-es indulást, amikor a helyi Rotary klubbal közösen, a vállalkozói csoportosulás által bérelt ingatlanban tizennégy hátrányos helyzetű gyermeknek biztosítottak délutáni oktatást és naponta meleg ebédet. 2014-ben a HEKS (a svájci protestáns egyházak segélyszervezete) megkezdte a délutáni oktatás támogatását, gyakorlatilag szinte teljes finanszírozással, és amikor már úgy tűnt, a program meggyökerezett Háromszéken, lépésről lépésre visszavonult, előbb a költségek 25 százalékát vonta meg, majd szerre 50 és 75 százalékát, mígnem három éve teljes egészében helyi erőforrásokból tartják fenn az oktatást és a meleg ebédet. Ahogy a HEKS fokozatosan kivonult a programból, úgy léptek be a helyi támogatók: először a megyei, majd helyi önkormányzatok, vállalkozók, kis részben a kedvezményezett gyermekek szülei és a Nők a gyermekekért támogatásgyűjtő közösség, amely kezdeményezte a program elnevezését, így lett Kindered (Kinder Education, azaz gyermekoktatás).
Miközben a HEKS által Háromszéken kívül még három-négy megyében finanszírozott délutáni oktatás a támogatás megvonása után megszűnt, Kovászna megyében a működtetők megtanultak forrásokat gyűjteni, és a törvényi akadályoztatások ellenére a program talpon maradt és egyre bővült – hangsúlyozta Makkai Péter. Ahhoz ellenben, hogy biztosítani tudják a folyamatos működést, további támogatókra van szükség. A tanév kilenc hónapjában gyermekenként havonta száz lej a hiányzó összeg, legalább ennyit kellene összegyűjteni a 2024/2025-ös tanévre, de a program bővítésében is gondolkodnak.
Jelenleg tizenegy önkormányzathoz tartozó tizenhárom településen harminckét pedagógus foglalkozik délutánonként ötszázötven szegénysorban élő gyermekkel, akik naponta meleg ebédet kapnak, közösen elvégzik a házi feladatot, a szocializálódást segítő csoporttevékenységekben vesznek részt, sokan úgy fogalmaznak, hogy a délutáni oktatás a második otthonuk. Ezekről gyermekek, tanítók, szülők, sikeres nagyobb diákok, egyetemisták számoltak be az Orchidea Eventsben tartott eseményen bemutatott kisfilmben, és az asztalok mellett ugyanezt erősítették meg azok a pedagógusok, akik Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Baróton és háromszéki falvakban oktatják a Diakónia által támogatott gyermekeket.
A család mellett az oktatás a jövő nemzedék legfontosabb pillére, ezért mindent meg kell tenni, hogy a román állam támogassa a délutáni oktatási programokat, biztosítson meleg ebédet minden diáknak, és az oktatás helyezze előtérbe a gyermekek képességét és tehetségét – mondta videós üzenetében Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
A Diakónia elismeréseket adott át, a köszönetekben többször elhangzott a Makkai Péter és Torma Vera, a Diakónia gyermek- és családsegítő ágazatának irányítójának neve. Elismerő oklevelet vett át a háromszéki önkormányzat nevében Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke, aki hangsúlyozta: közösségben élni felelősség, és ezt Kovászna Megye Tanácsa a közösségi programok támogatásával több alkalommal is kifejezte, a napokban pedig Kondor Ágota alelnök kezdeményezésére arról döntöttek, hogy a 2025-ös esztendő legyen a gyermekek éve, amit a jövő évi költségvetés elosztásánál is figyelembe vesznek.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a kezdetektől támogatja a délutáni programot, ezt a Diakónia elismerően nyugtázza, az oklevelet Antal Árpád polgármester megbízásából Sztakics Éva alpolgármester vette át. A helyi Rotary Klub mint kiemelt támogató kapott elismerést, személy szerint Klózer Ferencet, Berszány Tibort, Bokor-Tóth Zoltánt és Benkő Lászlót említették, utóbbi három nevében a jelenlegi klubelnök Papp Adolf vette át az okleveleket. További elismerések: Benedek Judit tanítónak, aki kezdetektől oktat a programban, Apor Zsuzsannának, akit a Diakónia a program lelkének, mindenesének nevez, Grubisics Leventének, a Diakónia-események moderátorának, támogatójának, a Vojna és a Hope Sped Kft. tulajdonosának, Vojna Józsefnek, illetve Bodó Csabának.
Az est kulturális műsorát a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanárainak kamarazenekara biztosította, verseket mondtak és énekeltek a helyi Ady Endre Általános Iskola délutáni programos diákjai.