A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) is foglalkozik az elnökválasztás első fordulójával, az eredményről még mindig nem nyilatkozó Klaus Iohannis államfő által mára összehívott testület többek között azt fogja megvizsgálni, hogy milyen mértékben veszélyeztették a nemzetbiztonságot a romániai választások informatikai infrastruktúrája elleni kibertámadások.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) tegnap közölte, hogy tavaly javasolta a közintézményeknek a TikTok-alkalmazás betiltását a jelentős kiberbiztonsági és adatmanipulációs kockázatok miatt, mivel fennáll a közvélemény és a döntéshozatali folyamatok befolyásolásának kockázata. A DNSC ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a közösségi oldalak felhasználóinak megfigyelése és az algoritmusok manipulálásával történő tartalomterjesztés módszereinek vizsgálata nem tartozik az intézmény hatáskörébe.
A külügyminisztérium közleményben igyekszik csillapítani az elnökválasztás első fordulójának eredménye kapcsán megfogalmazódott „külföldi aggodalmakat”. A tárca szerint Románia szilárdan elkötelezett a demokratikus értékek, az emberi jogok, a nemek közötti egyenlőség támogatása, valamint az antiszemitizmus, az idegengyűlölet és a diszkrimináció minden formája elleni küzdelem mellett, külpolitikai törekvései pedig „elválaszthatatlanok az ország európai uniós és NATO-tagsága által garantált jogok és szabadságok körétől”. A közlemény hangsúlyozza: 35 évvel azután, hogy a forradalomban az életüket feláldozók bátorságának köszönhetően Románia visszatért a nyugati demokráciák családjába, ezek az értékek szavatolják a békét, a biztonságot és az emberek jólétét.
Lépett az audiovizuális tanács (CNA) is: az országos médiahatóság felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, arra hivatkozva, hogy a kínai közösségimédia-platform a saját alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu politikai hirdetéseit. Valentin Jucan, a CNA egyik tagja elmondta: a TikTok algoritmusai egyértelműen elősegítették a jelöltnek kedvező tartalmak terjedését, ami felborította a romániai választási verseny egyensúlyát és veszélyeztette a politikai pluralizmust. Mindez olyan körülmények között történt, hogy közösségi alapelvei szerint a TikTok nem támogatja a politikai tartalmakat és tiltja a fizetett politikai hirdetéseket. A CNA felkérte az EB-t: kötelezze a TikTokot, hogy tegye közzé romániai tevékenységének kockázatértékelését, és szabályszegések esetén rendeljen el szankciókat. Juncan szerint nem várható, hogy az EB az elnökválasztás második fordulója (december 8.) előtt közzétegye a vizsgálat eredményét, de ha panaszuk megalapozottnak bizonyul, a szankciók a vállalat globális forgalmának egy bizonyos százalékát jelenthetik.
Marcel Ciolacu szerint Georgescu kampányforrásait kell kivizsgálni, beleértve azt a pénzt is, amelyet TikTok-üzenetekre költött. Hozzátette: törvényi szabályozás korlátozza a kampányköltségeket, de szerinte Georgescu kampánya sokkal többe került, mint amit a törvény megszab. „Ez azt jelenti, hogy külföldről finanszírozták” – jelentette ki. Hozzátette: ő nem ügyész, nem bíró, nem az ő dolga kivizsgálni, más hatóságoknak kell ezt megtenniük. Ciolacu szerint nem kell betiltani a TikTokot Romániában: ilyen tiltások a kommunizmusban voltak, most „tetszik vagy nem tetszik, milyen választási következményekkel jár, milyen elváltozásokat idéz elő a társadalomban, a szólásszabadságot meg kell őriznünk”.
Ciolacu azelőtt nyilatkozott a kampányforrások kivizsgálásáról, mielőtt az Állandó Választási Hatóság (AEP) közölte, hogy melyik elnökjelölt mennyit költött el a kampányban. A szerdáig bejelentett bevételek és kiadások szerint Marcel Ciolacu 56,5 millió lejt, Nicolae Ciucă 17,6 milliót, Elena Lasconi 16,4 milliót, George Simion 4,3 milliót, Kelemen Hunor pedig 1,6 milliót. A többi jelölt néhány ezer és néhány százezer lej közötti összegekből gazdálkodott a kampányban, kettő kivételével: az első fordulóban 12. helyen végző Sebastian Constantin Popescu és az első helyezett Călin Georgescu nulla lejt jelentett a bevételi és a kiadási oldalon is. Az AEP emlékeztetett, hogy legkésőbb december 9-ig valamennyi jelölt pénzügyi megbízottjának részletes jelentést kell benyújtania a kampánybevételekről, kiadásokról és adósságokról. A kampányköltségek megtérítését 30 napon belül lehet igényelni; az AEP a kérelmek benyújtása után ellenőrzi a dokumentációt, és ha rendellenességeket talál, akkor szankciókat alkalmaz és/vagy az illetékes szervekhez utalja az ügyet.
Megóvták az első fordulót
Két kérést is benyújtottak az államfőválasztás november 24-i első fordulójának semmissé nyilvánításáért tegnap az alkotmánybíróságnak. Az egyik óvást az AUR színeiben EP-képviselővé választott, ám a Román Nemzeti Konzervatív Párt államfőjelöltjeként induló (és 95 ezer szavazattal 9. helyen végző) Cristian Terheş iktatta, a másikat az Új Románia Párt színeiben induló (és 14 ezer szavazatot begyűjtő) Sebastian Constantin Popescu, aki ugyanúgy nulla bevételt és kiadást könyvelt el a kampányban, mint Georgescu. Az alkotmánybíróság mai ülésén bírálja el az igényléseket.
Sajtótájékoztató kérdés nélkül
Călin Georgescu kedd este sajtótájékoztatót hívott össze a háza elé, ám ezen egyetlen kérdésre sem volt hajlandó válaszolni. Kifejtette, hogy olyan államfő akar lenni, aki az embereket, az országot helyezi előtérbe, cáfolta, hogy kiléptetné Romániát a NATO-ból és az Európai Unióból (állítása szerint soha nem mondott ilyet, csak azt mondta, hogy tárgyalni akar), bírálta a NATO-t, elmondta, hogy „nem a háború, hanem a béke stratégiáját” támogatja, és tagadta, hogy trollok segítették hozzá az első fordulós elnökválasztási győzelméhez.