Élet autista gyermekekkelA lovas terápia ugrásszerű fejlődést hoz

2024. november 28., csütörtök, Közélet

A lóasszisztált terápiával kiváló eredményeket lehet elérni, csakhogy ez hivatalosan alig két éve elismert foglalkozás Romániában, amelyet kevesen művelnek, habár igény lenne rá – hangzott el azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyen az autista gyermekekkel foglalkozó Mind Aut Egyesület mutatta be egy jól sikerült projektjét.

  • Beszélgetés a Teinben. Fotó: Albert Levente
    Beszélgetés a Teinben. Fotó: Albert Levente

Az érdeklődést jelzi, hogy a sepsiszentgyörgyi záró­eseményre Felső-Háromszékről és Csíkból is többen eljöttek. Az Equi Aut projekt kezdeményezője Kardos-Bors Zsuzsa klinikai szakpszichológus, aki már két tábort is szervezett autista gyermekeknek a Benedek-mezei lovardában, és maga is tanult lovas terápiát. A megvalósítás nem volt egyszerű, két éve kezdték a szervezést, pályázást (végül a Bethlen Gábor Alaptól kaptak támogatást), de megérte: a saját tapasztalataik és a szülők, nagyszülők visszajelzései szerint a részt vevő gyermekek jobban figyelnek, többet kommunikálnak és nyugodtabbak lettek a terápia hatására. Összesen tíz, 4–12 éves gyermek vett részt a projektben, ők egyenként tíz-tíz alkalommal végeztek célzott fejlesztési gyakorlatokat, mindig az adott gyermekre és az adott helyzetre szabottan.

Szabó Zsuzsanna klinikai szakpszichológus előbb önkéntesként kapcsolódott be a projektbe, elmondása szerint nagyon jó volt látni, hogy ilyen rövid idő alatt mekkorát fejlődtek a gyermekek; a látványos haladás annak köszönhető, hogy magával a lóra való felüléssel egyszerre két területet – a taktilis érzékelést és a mozgást – tudtak lefedni abból az ötből, ami a terápiához tartozik, és egy harmadikkal egészítették ki. Ehhez nyilván megfelelő állatok is kellenek: a Vadon lovas klub lovasoktatója, Nagy Eszter közlése szerint két lipicai kancájuk alkalmas erre a munkára, amelyek nagyon nyugodtan viselnek mindenféle szokatlan megnyilvánulást a zárt térben történő terápiás foglalkozások során. A Benedek-mezei lovardában a hobbilovagoltatás és a versenyszintű díjugratás mellett kezdtek terápiával is foglalkozni.

A lovak jótékony hatására Kondor Ágota állatasszisztált terápiában képzett mentálhigiénés szakember – aki saját magán is tapasztalta, hogy megnyugvást talál a lova mellett – osztályfőnökként figyelt fel, egy diszgráfiás tanítványának teljesítménye már pusztán a hobbilovaglástól is sokat javult; azóta kitanulta az állatasszisztált terápiát, és egészséges embereknek is ajánlani tudja, a lovat különösen azért, mert nagyon jól kapcsolódik az emberhez (ezt kutatások is bizonyítják), és nagyot segít például egy önbizalomhiánnyal küzdő 30–40 kilós gyermeken, hogy egy 500 kilogrammos állatot irányítani tud.

A projektet lebonyolító szakemberek a beszélgetést irányító Benkő Nóra kérdéseire beszámoltak a legemlékezetesebb élményeikről, majd a hogyan tovább módozatait is latolgatták, hiszen egy ilyen terápiához több minden kell: Kondor Ágota szerint elsősorban elkötelezett emberek, de ló, lovarda, lovas emberek, humán erőforrások és anyagiak is. Egy foglalkozáson a gyermek és a ló mellett a lóvezető és a terapeuta is részt vesz, ez a szülőknek már túl nagy költség, amit alapítványok, pályázatok, szponzorok, mecénások bevonásával lehet csökkenteni, de azt kellene elérni, hogy az egészségbiztosítási pénztár is támogassa ezt a tevékenységet, hiszen egy gyógyítási folyamatról van szó. Nálunk még nagyon gyerekcipőben jár: habár folytatnak ilyen jellegű tevékenységeket többen is, hivatalosan csak két éve vették fel a szakmai jegyzékbe a lovas terápiát, és egyelőre kevés a szakember, de ez a jövő.

A témához a közönség soraiból is hozzászóltak: egy édesanya elmondta, hogy súlyos epilepsziával született kislánya van, akinek másfél éves koráig napi húsz rohama is volt, a lovon azonban soha egy sem; másféle terápiákra is járnak, de ez a kedvence, mindenkinek csak ajánlani tudják. Szóba került a gyógytorna is (a lovas terápia a mozgásproblémák, agykárosodások esetében is hatékony, de más szakembert és másféle gyakorlatokat kíván, mint a pszichoterápia), és voltak, akik lovas terápiás központ létrehozásáról érdeklődtek. A beszélgetés hivatalos részének lejárta után még sokan ott maradtak, élénk eszmecserébe merülve.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2024-11-28: Közélet - Fekete Réka:

Hosszú volt az út, de megérte (A hemofíliás betegek jobb ellátásáért)

Gondoktól, hiányosságoktól mentesnek nem mondható a hazai hemofíliás betegek ellátása, de jó irányba változott az elmúlt két-három évtizedben, ami köszönhető azoknak az érintetteknek és családjaiknak, akik éveken át küzdöttek jogaikért. Ebben a folyamatban élen járt a Romániai Hemofíliás Egyesület háromszéki fiókszervezete, amely fennállásának harmincadik évfordulóját családi találkozóval ünnepelte nemrég a Panorama Boutique Hotel rendezvénytermében.
2024-11-28: Közélet - Hecser László:

Az idei tanévben elkészül (Baróti Szabó Dávid Középiskola)

Velencei Piroska, a Magyar Polgári Erő tanácstagja a legutóbbi képviselőtestületi ülésen arról kérdezte Benedek-Huszár János polgármestert, ha már a költségvetés módosításakor szóba került a Baróti Szabó Dávid Középiskola új épülete, árulja el, mikorra várható annak átadása. A városi elöljáró úgy fogalmazott, tennivaló még akad, de még ebben a tanévben elkészül a beruházás és az iskolát modern felszereléssel is ellátják.