Románia, de az erdélyi magyarság számára is döntő jelentőségű választás zajlik vasárnap Romániában, az eljövendő parlament összetételéről szavazunk, és mivel parlamenti demokráciában élünk, a képviselőház és a szenátus dönt az országot irányító kormányról, annak programjáról, ott szavaznak a törvényekről, de bizonyos, indokolt eseteken, akár az államelnök tevékenységét is korlátozhatják, voksolhatnak egy leváltását célzó népszavazásról. Rendkívül jelentős tehát, kik jutnak be, melyik párt, milyen arányú képviseletet nyer főleg, hogy minden jel szerint ez a választás vízválasztó lehet, arról is döntenek az ország polgárai, hogy maradunk a fejlődést hozó euro-atlanti demokrácia útján vagy letérítenek erről bennünket a sötét, szélsőséges erők. Az erdélyi magyarság számára az is hatalmas tét, hogy a várhatóan rendkívül magas országos részvétel mellett, leszünk-e elegen, be tudjuk-e juttatni képviselőinket a parlamentbe.
23.25:
Háromszéki RMDSZ: Az emberek megértették, hogy baj van
A parlamenti választások exit poll eredményeinek közzététele után a bizakodás, derűlátás, jó hangulat uralkodott a háromszéki RMDSZ eredményváróján Sepsiszentgyörgyön. A szövetség helyi vezetői, Tamás Sándor háromszéki, valamint Antal Árpád sepsiszentgyörgyi elnök úgy vélte: az erdélyi magyarok megértették, hogy baj van, összefogtak, egy emberként mozdultak meg. Mindketten köszönetet mondtak azért, hogy a közösség megértette: a választás nem csak egy politikai szervezetről szólt, hanem a magyar közösség jövőjéről.
Tamás Sándor, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének elnöke elmondta: nem csak az esik jól, hogy az elmúlt húsz évben most kapta a legtöbb szavazatot az RMDSZ Háromszéken, nem csak ez az eredmény okoz örömet, hanem az is, hogy Háromszék, Székelyföld, Erdély népe egy emberként mozdult meg, „éreztük ma, hogy egyszerre dobban a szívünk, egyszerre tettük jó helyre a pecsétet”. Tamás Sándor megismételte az elmúlt napokban többször hangoztatott meglátást, miszerint a választás nem csak egy politikai szervezetről, nem csak az RMDSZ-ről szólt, hanem a magyar közösség jövőjéről. „Jó érzéssel lehet nyugtázni, hogy ezt megértették azok is, akik 35 éve a köreikben vannak, amint azok is, akik nem voltak a szervezetben, akiknek kételyeik voltak. Gyakorlatilag Háromszéken vidék, város, kétkezi munkásemberek, orvosok, tanárok, művészek, sportolók, mindenki egy emberként mozdult meg” – fogalmazott.
Tamás Sándor elmondta, az eredmény azt is üzeni, hogy a háromszéki, erdélyi, székelyföldi emberek összhangot akarnak, békét akarnak, és ezt fogják továbbra is képviselni. Háromszék ma a béke szigete, egy erős politikai közösség, amelynek az a feladata, hogy egyrészt a településeket, a régiót fejlessze, másrészt az erdélyi magyar közösség jogait ne csak megtartsa, de bővítse is. Helyi, megyei és országos politikai szinten eddig is ezt képviselték, és ezt fogják továbbvinni. Nagy köszönettel, alázattal tartoznak a közösség irányába, ilyenkor kell szerénynek lenni, és eredménnyel, tisztességgel dolgozni tovább – szögezte le az elnök.
„Az elmúlt hetekben arról beszéltünk, hogy mi erdélyi magyarok nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy vasárnap december elsején ismét szomorúak legyünk, nem lehettünk ma vesztesek” – fogalmazott Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint ehhez azt kellett elérni, hogy a székelyföldi, erdélyi megyék, ahol sok magyar él, a részvételi lista első felében szerepeljenek. Az erdélyi magyarok megmutatták, hogy amikor baj van, szembejön a magyarellenesség, akkor összefognak, összezárnak. „Bebizonyítottuk, hogy nem vagyunk egyformák, de összetartozunk. Ígérjük azt, hogy meg fogjuk akadályozni a magyarellenes erőket, ott leszünk Bukarestben, ott leszünk, ahol a döntéseket hozzák, megvédjük a magyar embereket” – hangsúlyozta Antal Árpád.
Rámutatott: az erdélyi magyarok azt üzenték a Kárpát-medencei magyaroknak, hogy számíthatnak rájuk. Ez egy nemzetpolitikai ügy volt, nemzeti kérdés volt, bebizonyítottuk, hogy erős és életképes a közösség, és amikor kell összezár. Köszönetet mondott mindenkinek, aki szavazott, aki dolgozott ezért.
21.45:
Végleges részvételi adatok
A kilenc órás urnazárásig Romániában a szavazásra jogosultak 52,41 százaléka nyilvánított véleményt, 9.438.078 állampolgár adta le voksát. Háromszéken országos átlag fölötti, 53,83 százalékos volt a részvétel, a megyében 96.387 polgár járult az urnákhoz. Hargita megye az élen végzett 58,81 százalékos aránnyal, de az elsők között van a jelentős magyar lakossággal bíró Bihar megye (56,67 százalék) és Szilágy megye is (54,28 százalékkal).
21.22:
Kelemen Hunor: 5,5–5,7 százalék közötti lehet az RMDSZ eredménye
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke köszönetet mondott mindenkinek, aki részt a választáson, mint mondta, büszke az erdélyi magyar közösségre, amely nehéz körülmények között, magas román részvétel mellett bebizonyította, hogy szolidáris közösség, felelősséget vállal saját magáért és az ország további éveiért, évtizedeiért. Nem kívánta kommentálni az exit-poll eredményeket – melyek szerint 5 százalékon áll az RMDSZ –, ugyanakkor elmondta: számításaik szerint 5,5–5,7 százalékos eredményt érhettek el, ami 540–550 ezer szavazatot jelent.
21.06:
Exit-poll: élen a PSD, 5 százalékon az RMDSZ
Urnazárás után közzétették az első exit-poll felméréseket a választásról. A CURS által végzett exit-poll felmérés szerint a képviselőházi választáson a 20 órai állás a következő: PSD – 26 százalék, AUR – 19 százalék, PNL – 15,5 százalék, USR – 15,5 százalék, SOS – 5,5 százalék, POT – 5,5 százalék, RMDSZ – 5 százalék, SENS – 3,3 százalék. Ha tehát hinni lehet az exit-poll adatoknak, 3 magyarellenes párt is bejut a parlamentbe: az AUR, a POT és az SOS Románia, együttes eredményük 30 százalékot meghaladó.
Az RMDSZ eredménye az exit-poll adatai tükrében nem nagyon értelmezhető, hiszen hibahatáron belüli eltéréssel lehet parlamenti bejutási küszöb alatti vagy jóval azt meghaladó is.
20.32:
Továbbra is az országos átlag fölött Kovászna megye
Félórával az urnazárás előtt 52 százalékhoz közelített az országos részvételi arány, ez több mint 9,3 millió leadott szavazatot jelent. Hargita megye továbbra is élen jár, közel 7 százalékkal többen szavaztak szomszédunkban, mint az országos átlag. Szemmel láthatóan megmozdultak a nagyvárosok: noha Bihar megye őrzi második helyét, Kolozs megye felzárkózott, és immár harmadik a részvételi arány tekintetében. Kovászna megye épp hogy kicsúszott az első ötből: az 53,5 százalékos részvételi arány azonban még mindig mintegy másfél százalékponttal haladja meg az országos átlagot.
Fontos tudni azt is, hogy mivel a választói névjegyzéket a hatóságok nem frissítik, jóval többen szerepelnek abban, mint ahányan valójában élnek az adott településen. Mint Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere felhívta a figyelmet, a háromszéki megyeszékhelyen az 52,29 százalékos részvétel a valóságban mintegy 70 százaléknak felel meg, az minden tíz sepsiszentgyörgyiből 7 már szavazott este fél kilencig.
Fotó: Albert Levente
19.01:
Háromszéki éllovasok
A 19 órás adatok szerint Kovászna megyében továbbra is alacsonyabb a részvétel Bodza-vidéken, mint a megye többi részén. A rangsor végén Előpatak, Hidvég és Bölön község áll. Élen jár Esztelnek (70 százalék), Kézdiszentlélek (65 százalék), Árkos (64,82 százalék), Illyefalva (68 százalék), Bodok (67 százalék). A városokban a következő a helyzet: Sepsiszentgyörgy – 49,62 százalék, Barót – 52,55 százalék, Kézdivásárhely – 48,29 százalék, Kovászna – 49,06 százalék.
18.40:
8,5 millióan már szavaztak
A választói névjegyzékben szereplők 48,05 százaléka élt szavazati jogával 18.30-ig, ez mintegy 8,6 millió leadott voksot jelent. Szakértők szerint ha a dinamika nem törik meg, rekord részvétellel zárulhat a parlamenti választás. A megyék részvételi rangsorában változatlanul Hargita áll az élen. Szomszédunkban 54,35 százalékos a részvételi arány. Második helyre jött fel Bihar megye, ahol szintén jelentős a magyar lakosság aránya. Háromszék is jól teljesít: Argeș és Olt megyék után 50,01 százalékkal az ötödik helyen áll Kovászna megye, és lemaradása igen csekély, úgyhogy reális esély van rá, hogy, amennyiben a szavazói kedv nem lankad, akár dobogóra is állhat.
17.28:
Élbolyba került Kovászna megye
Kapaszkodik Háromszék: a 17.30-as adatok szerint Kovászna megye immár az ötödik helyre jött fel a megyék részvételi rangsorában. Az élen továbbra is Hargita megye áll, ahol a választói névjegyzékben szereplők 49,26 százaléka már élt szavazati jogával. Ez immár 5 százalékponttal magasabb, mint a 44,04 százalékos országos átlag. Kovászna megyében 17.30-ig a választók 45,32 százaléka élt szavazati jogával. Az első ötben még egy olyan megye található, ahol jelentős a magyar lakosság aránya: Bihar megye országos második 46,88 százalékkal.
16.10:
Átlag fölött a székelyföldi megyék
Rekord részvétel körvonalazódik a parlamenti választásokon: minden eddiginél magasabb lehet a választási hajlandóság az országban. A 16 órás adatok szerint a választói névjegyzékben szereplők 37,9 százaléka szavazott már, ez 6,8 millió leadott voksot jelent. A jelentős magyar lakossággal rendelkező megyék továbbra is viszonylag jól teljesítenek. Hargita megye változatlanul az első, 41,9 százalékkal. Ez mintegy 4 százalékponttal haladja meg az országos átlagot. Kovászna megye is átlagon felül teljesít: a 38,67 százalékos szavazási hajlandóság egyelőre a kilencedik helyre elegendő, de nagyon közel a nyolcadik pozíció. Bihar megye a negyedik, Szilágy is a rangsor első harmadában szerepel. Szatmár megye lóg ki a sorból: a 32,43 százalékos részvétel csak hátulról a hetedik pozícióra elég.
Fotó: Albert Levente
15.52:
Háromszéki dobogósok
A 15.30-as adatok szerint Háromszéken Esztelneken (56,83 százalék), Kézdialmáson (52,98 százalék) és Bodokon (51,56 százalék) a legnagyobb a részvételi hajlandóság. A megyében az utolsók: Előpatak (18,09 százalék), Bölön (18,72 százalék) és Hidvég (23,98 százalék) községek.
15.05:
Jó hírek Háromszékről
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester közösségi oldalán élő bejelentkezésben értékelte a 14 órás választási részvételi eredményeket. Rámutatott: parlamenti választásokon még soha nem volt ekkora részvétel Romániában. Ehhez minden bizonnyal hozzájárult az elnökválasztás első fordulójának eredménye, az alkotmánybíróság döntése, melyben elrendelte a szavazatok újraszámolását, illetve a Legfelső Védelmi Tanács kibertámadásokról és esetleges külföldi beavatkozásról szóló közlései. Jó hír, hogy a magyarlakta régiókban nagy a részvétel, az erdélyi megyék jobban teljesítenek, Hargita megye például országos első volt a 14 órás adatok szerint. Kovászna megyében is jó az irány, fontos azonban, hogy ne álljunk le – nagyvárosokban inkább délután, este indulnak el szavazni az emberek, ez hátrébb tolhatja a magyar térségeket. A megyén belüli adatokból az látszik, hogy a magyarság részvétele mintegy 8-9 százalékkal nagyobb. Sepsiszentgyörgyön is érzik az emberek a választás jelentőségét – értékelte Antal Árpád –, fontos azonban, hogy ne lankadjon a szavazási kedv, minél többen járuljanak az urnákhoz. A megyeszékhelyen amúgy az Őrkőn és a Csíki negyedben a legalacsonyabb a választási kedv, de az állomás negyedben és a csendőrlaktanya környékén sem kimagasló. Szemerján, a központban nagy a részvételi hajlandóság.
14.21:
Hol szavaznak legtöbben Háromszéken?
Hatalmas eltérések vannak a választási kedv tekintetében Kovászna megye települései között. A déli 14 órás adatok szerint a legkisebb arányban a bölönpatakiak járultak az urnák elé: itt alig 3,6 százalékos a részvételi arány. Ugyancsak jóval az országos átlag alatti a szavazási hajlandóság Árapatakon, Hetében, Hidvégen, Előpatakon, Nagyborosnyón és az Őrkőn. A megyén belüli rangsor élén Zalánpatak állt 60 százalékkal, majd egy sepsiszentgyörgyi szavazókörzet, a Sepsi Aréna következett 56 százalékkal – igaz, mindkettő kis körzetnek számít. Sepsiszentgyörgyön 30,79 százalékos, Kézdivásárhelyen 28,98, Baróton 31,75, Kovásznán 28,87 százalékos volt a részvétel.
14.10:
Rákapcsoltak a székelyföldi megyék
Élre ugrott Hargita megye a részvételi arány tekintetében: a 14 órás adatok szerint szomszédunkban a választói névjegyzékben szereplők 31,47 százaléka volt már szavazni. Ez az arány mintegy másfél százalékkal nagyobb, mint az országos átlag, amely 29,18 százalékos volt 14 órakor. Kovászna megye is rákapcsolt: ha reggeliben még az alsó középmezőnyben tanyáztunk a részvételi rangsorban, 14 órakor már közel voltunk ahhoz, hogy bekerüljünk a legjobb tízbe. Háromszéken déli két órakor az országos átlaggal nagyjából megegyező, 29,11 százalékos volt a részvételi arány.
Fotó: Facebook / Antal Árpád
12.48:
Üzenet Szárazajtáról
Szárazajtán szavazott Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke.
„Szárazajtán szavaztam, ott, ahol 80 évvel ezelőtt a Maniu-gárdisták ártatlan magyar embereket gyilkoltak le. Azt láthattuk az elmúlt napokban, hogy egyesek ezt az eszmeiséget akarják visszahozni a román közéletbe. Mi erre nagyon határozott nemet kell mondjunk. Nekünk, erdélyi magyaroknak nem lehet még egy szomorú december elsejénk, mi nem veszíthetünk még egyszer. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, nagyon fontos, hogy minden erdélyi magyar ember menjen el szavazni” – nyilatkozta a voksolás után.
Tamás Sándor: „Szárazajtán szavaztam, ott, ahol 1944. szeptember 26-án szélsőségesek 13 ártatlan magyar embert mészároltak le. Erre emlékezve adtam le voksomat a székelyföldi magyar jövőre. Azért jöttünk ide, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy a világ nagyon gyorsan változik, és láthattuk az elmúlt napokban, hogy megerősödött a magyargyűlölet Romániában. Ezzel csak úgy tudunk szembeszállni, hogyha a mai nap sokan megyünk el szavazni. Éppen ezért arra kérek mindenkit, hogy vegyen részt választáson, és vigyen magával még egy embert. Volt olyan december elseje, amikor veszítettünk. Ma nyerni tudunk.”
12.18:
Dél-Románia nagyon szavaz
Déli 12 óráig legnagyobb arányban Dél-Romániában szavaztak a polgárok, a régió megyéinek többségében a 17,61 százalékos átlag feletti a részvétel. Az átlag fölött teljesít Hargita megye is (18,64), Háromszék mögötte jó két százalékos lemaradással (16,25), és Maros is (15,46). Négy évvel ezelőtt a parlamenti választásokon délig 10,69 százalék szavazott, egy héttel ezelőtt 16,47 százalékos volt a részvétel.
11.50:
Csoma Botond a 10 órás adatokról:
A 10 órás adatok alapján az országos részvétel a parlamenti választásokon 8,0 százalék, ami majdnem másfélszerese a 2020-as részvételnek (5,5 százalék), illetve magasabb, mint a múlt vasárnapi elnökválasztásokon (7,2 százalék). Akár rekordmagas részvétel is lehet az elmúlt évek parlamenti választásokon megfigyelt aktivitásához képest. "Becsléseink szerint a magyar részvétel elmarad a hivatalos részvételtől, 7,1 százalékra becsülhető, alapvetően a kiemelkedő számú külföldi szavazatok miatt. Jelenleg a havasalföldi és a fővárosi régióban magas a részvétel. Mi, magyarok ne maradjunk alul, most még be tudjuk hozni a lemaradást. Menjünk szavazni!" – mondta Csoma Botond.
Fotó: Facebook / Kelemen Hunor
11.45
A magyar jövőre szavazott Kelemen Hunor
Kelemen Hunor, akárcsak egy héttel ezelőtt Csíkkarcfalván szavazott: „December 1-jén mi, magyarok nem veszíthetünk! Ma arra szavaztam, hogy legyen magyar jövő Erdélyben, Romániában. Nagyon magas részvételre számítunk, ma reggelig külföldön 160 ezren szavaztak. Ez azt jelenti, hogy a magyarellenes erők nagy számban mozgósítanak. Kérem, hozzuk be a lemaradást, védjük meg anyanyelvünket, szimbólumainkat, családunk és gyerekeink jövőjét! Minden magyar szavazatra szükség van!” – nyilatkozta.
9.25:
Sokan szavaznak
Reggel 9 órakor már valamivel nagyobb volt a részvétel, mint egy héttel ezelőtt az elnökválasztás első fordulójában, akkor a jogosultak 4,26 százaléka, most 4,44 százalék járult az urnákhoz. Négy évvel ezelőtt eddig az időpontig a választói névjegyzékbennszereplök 2,78 százaléka voksolt Háromszéken, most 9 óráig 3,12 százalék szavazott.