Iohannis bocsánatot kért és a nyugati utat ajánlotta

2024. december 1., vasárnap, Belföld

A román nép erős, mélységesen ragaszkodik a demokratikus értékekhez és azokat továbbra is védelmezni fogja – jelentette ki Klaus Iohannis leköszönő államfő szombaton a december elsejei román nemzeti ünnep alkalmából tartott fogadáson Bukarestben. Számvetésnek is beillő beszédében megköszönte, hogy tíz évig képviselhette a románokat, és bocsánatot kért azoktól, akiknek csalódást okozott.

  • Klaus Iohannis a román himnuszt hallgatja. Fotó: presidency.ro
    Klaus Iohannis a román himnuszt hallgatja. Fotó: presidency.ro

Az elmúlt tíz évben örömteli pillanatokat és a nemzetet nehéz megpróbáltatások elé állító perceket is átélt. De ennyi idő után kijelentheti: a román nép erős és elkötelezett a demokratikus értékek iránt – mondta Iohannis. Kulcsfontosságúnak nevezte a most zajló államfő- és parlamenti választásokat, amelyek szerinte minden eddiginél jobban meghatározzák az ország sorsát. Hangsúlyozta: a választópolgárok arról szavaznak, hogy Románia továbbra is „szabad és nyitott ország” maradjon és „ne süllyedjen toxikus elszigeteltségbe”, a sötét múltba. Hangsúlyozta: a létfontosságú döntés során a polgároknak a demokrácia és az alapvető értékek vagy az elszigetelődés, a szélsőséges miszticizmus és a nyugati pluralizmus elleni gyűlölet között kell választani. Kérte az állami intézményeket, tegyenek meg mindent, hogy a vasárnapi szavazás a választópolgárok akaratát tükrözze. Rámutatott: minden szavazat számít.

Klaus Iohannis az elmúlt tíz év eredményei között említette az infrastruktúra fejlesztését, a közintézmények modernizálását és az ország biztonságának javítását. „Megpróbáltunk együtt egy igazságosabb és virágzóbb országot építeni” – fogalmazott. Az eredmények közé sorolta az egészségügyi és az oktatási rendszer átalakítását, elismerve, ezeken a területeken még sok a javítanivaló. „Bizonyos, a mai Románia szilárdan elkötelezett a fejlődéshez vezető út mellett, de nem védett a kihívásoktól és a lehetséges krízishelyzetektől” – tette hozzá. A legnagyobb eredménynek a Tanult Románia programot nevezte, amely révén véleménye szerint megvalósult az oktatási rendszer reformja, bár a változás a következő generációkon lesz látható. Másik fejlődő területként az ország védekezőképességének erősítését emelte ki. Közölte: azáltal, hogy a bruttó hazai termék 2,5 százaléka jut védelemre és az ország rácsatlakozott a NATO apparátusára, védettebbé, nemzetközi szinten elismertté vált. Kitért az ország Európai Unióban betöltött szerepére és a Moldovának az uniós csatlakozás útján nyújtott támogatásra is; értékelése szerint lobbitevékenységének is köszönhető, hogy az ország jelentős összegekben részesül az uniótól, amelyből közúti infrastruktúra, iskolák, kórházak épülhetnek.

Leszögezte: államfőként az alkotmányosság, a demokratikus értékek védelme vezérelte, részt vett az igazságügy reformjában és a korrupció elleni harcban. „Tudom, hogy követtem el hibákat, bizonyos döntések, amelyekbe reményt és bizalmat fektettem, nem állták ki az idő próbáját, és önök közül egyesek csalódtak bennem” – mondta az államfő, bocsánatot kérve a csalódást keltő vagy nem eléggé átlátható döntésekért. A múltra és az 1989-es forradalom közelgő 35. évfordulójára utalva kijelentette: a modern Románia, amely az Európai Unió és a NATO tagja, nem egyetlen nap alatt, nem egyetlen generáció áldozata és nem egyetlen kormány erőfeszítései révén jött létre, ehhez több egymást követő generáció elkötelezettsége, harca és munkája kellett. A román népnek a jövőbe kell tekintenie, bölcsen építeni azt és tudatában kell lennie annak, hogy jelenlegi döntései jelentősen befolyásolják majd a következő generációk életét és az ország sorsát – mondta végül, hangsúlyozva, hogy az ország sorsa minden egyes polgárán múlik. A teljes beszéd a pesidency.ro honlapon olvasható.

Az államelnöki palotában a december elsejei román nemzeti ünnep alkalmából tartott fogadáson a bukaresti sajtó beszámolói szerint nyomott volt a hangulat. A volt államfők közül Ion Iliescu és Traian Băsescu is hiányzott, csak Emil Constantinescu volt ott, a parlamenti pártok elnökei közül pedig csak a PNL már lemondott vezetője, Nicolae Ciucă nyugalmazott tábornok. A december elsejei ünnepségeket amúgy a választási napon is megtartják szerte az országban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 410
szavazógép
2024-12-02: Közélet - :

Sorsfordító választás (Hírfolyam percről-percre)

Románia, de az erdélyi magyarság számára is döntő jelentőségű választás zajlik vasárnap Romániában, az eljövendő parlament összetételéről szavazunk, és mivel parlamenti demokráciában élünk, a képviselőház és a szenátus dönt az országot irányító kormányról, annak programjáról, ott szavaznak a törvényekről, de bizonyos, indokolt eseteken, akár az államelnök tevékenységét is korlátozhatják, voksolhatnak egy leváltását célzó népszavazásról. Rendkívül jelentős tehát, kik jutnak be, melyik párt, milyen arányú képviseletet nyer főleg, hogy minden jel szerint ez a választás vízválasztó lehet, arról is döntenek az ország polgárai, hogy maradunk a fejlődést hozó euro-atlanti demokrácia útján vagy letérítenek erről bennünket a sötét, szélsőséges erők. Az erdélyi magyarság számára az is hatalmas tét, hogy a várhatóan rendkívül magas országos részvétel mellett, leszünk-e elegen, be tudjuk-e juttatni képviselőinket a parlamentbe.
2024-12-02: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Advent a Cimborák Bábszínháznál
A sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház stúdiótermében december 3-án, kedden 18 órától a Nagy-Kopeczky Kálmán-emléknap alkalmából és 8-án, vasárnap 17 órától a Betlehem, angyaljáték (rendező: Nagy-Kopeczky Kálmán) című 50 perces előadást játsszák, melyet minden 4 év fölötti nézőnek ajánlanak.