Történelmünk rovatunk mai témájának aktualitását az adja, hogy a romániai elnökválasztás első fordulójának nyertese, Călin Georgescu agrármérnök egy korábbi interjúban a románok hőseiként említette Corneliu Zelea Codreanu legionárius vezért, az egykori Vasgárda „kapitányát” és Ion Antonescu marsallt, egykori diktátort, háborús bűnöst. A román történelem egyik igen sötét fejezetébe vezetjük be olvasóinkat román forrásokból származó összeállításunkban.
Corneliu Zelea Codreanu
A legionárius mozgalom megalapítója, szellemi atyja és első vezetője – hívei ajkán „Căpitanul” (a kapitány) – 1899. szeptember 13-án született a Vaslui megyei Huși városában. 1923-ban, jászvásári egyetemista korában mentorával, Alexandru Constantin Cuza professzorral, szélsőjobboldali, antiszemita politikussal közösen megalapította a Keresztény Nemzeti Védelmi Liga nevű antidemokratikus és antiszemita pártot. 1924-ben egy bírósági tárgyaláson lelőtte Constantin Manciu rendőrfőkapitányt, de azzal az indokkal, hogy önvédelemből cselekedett, felmentették. Később, belső nézeteltérések miatt kivált az említett mozgalomból, és Ion Moțával, Corneliu Georgescuval, Ilie Gârneațăval és Radu Mironovici-csal közösen 1927-ben megalapította a Mihály Arkangyal Légiója nevű szervezetet. Ennek elvi-ideológiai alapjait a nacionalista ortodoxia és az antiszemitizmus adta; nagyszabású kommunizmus- és zsidóellenes tüntetéseket szerveztek, látványos felvonulásaik során Codreanu az olasz fasiszta és német náci ideológiákat népszerűsítette, Romániát fasiszta állammá akarta alakítani.
1930 márciusában Codreanu megalakította a Vasgárdát, a Légió félkatonai ágát. A mozgalom tagjai zöld egyenruhát viseltek, vasgárdistáknak, legionáriusoknak vagy zöldingeseknek nevezték őket. A Vasgárda programja annyira erőszakosan fasiszta, antiszemita és nyugatellenes volt, hogy Ion Gheorghe Duca liberális miniszterelnök feloszlatta a mozgalmat és megtiltotta jelöltjeik választásokon való részvételét. Ducát három héttel később, 1933. december 29-én a sinaiai vasútállomáson három legionárius merénylő több pisztolylövéssel meggyilkolta. Codreanut ismét felmentették, mivel a bíróság úgy ítélte meg, hogy nem bűnös. A feloszlatott Vasgárda hivatalosan a Mindent a Hazáért Párt néven szerveződött újra, ám a köztudatban a Vasgárda megnevezés élt tovább. 1936-ban a legionárius mozgalmat és a „kapitányt” bíráló Mihai Stelescu újságírót kórházi ágyán 120 golyóval végezték ki, holttestét fejszékkel szétroncsolták.
A történészként ismert Nicolae Iorga volt miniszterelnökkel való összetűzése után Codreanut hatóság elleni erőszakért hat hónap börtönre, majd tíz év kényszermunkára ítélték. Szökés vádjával – de valójában II. Károly király parancsára – Codreanut és tizenhárom társát, akik részt vettek Duca és Stelescu meggyilkolásában, 1938. november 29-éről 30-ra virradó éjjel a jilavai börtönbe vezető úton kivégezték.
Codreanu utódja a Vasgárda és a legionárius mozgalom élén Horia Sima fasiszta politikus lett.
Az 1930 óta uralkodó II. Károly 1938. február 12-én felfüggesztette az alkotmányt és királyi diktatúrát vezetett be, szigorú cenzúrát alkalmazott, megerősítette a rendőrségi felügyeletet és a kisebbségek ellen is intézkedéseket foganatosított.
Ion Antonescu
Pitești-en született 1882. június 15-én. Katonai pályát járt be. 1934-ben tábornokká léptették elő, és a román hadsereg vezérkarának főnökévé nevezték ki.
1939-ben kitört a II. világháború. Armand Călinescu miniszterelnök szeptember 6-án kinyilvánította az ország semlegességét, mire szeptember 21-én a vasgárdisták megölték. A király továbbra is megpróbálta fenntartani a semleges állapotot, de végül rákényszerült a Hitlerrel való kiegyezésre. 1940 folyamán jelentős területi veszteségek érték az országot: vissza kellett adni a Szovjetuniónak Besszarábiát, Magyarországnak Észak-Erdélyt, illetve Bulgáriának Dél-Dobrudzsát. Az ország területének harmada ezzel elveszett, a hatalmas társadalmi felzúdulás közepette megrendült a király népszerűsége. II. Károly egy, a Vasgárda vezette felkelés elkerülése érdekében ismét felfüggesztette az alkotmányt, és 1940. szeptember 4-én Ion Antonescut nevezte ki miniszterelnöknek. Ő azonban hamarosan – maga mögött tudva a Vasgárda, néhány tiszt és Németország támogatását – követelte a király távozását és lemondását a trónörökös, Mihály javára. Horia Simával, a Vasgárda vezetőjével együtt megalakította a Nemzeti Legionárius Kormányt, aminek ő volt a vezére, „kondukátora”, Horia Sima pedig miniszterelnök-helyettesi tisztséget kapott. November 23-án Románia a tengelyhatalmak (Németország és Olaszország) oldalán csatlakozott a háborúhoz. Szigorú zsidó-, görög- és örményellenes intézkedéseket vezettek be. A zsidó tőke és vagyon erőszakos kisajátításának folyamatát a „románosítási bizottságok” hajtották végre, amelyeket legionáriusok irányítottak. Az erőszakhullám 1940. november 26-áról 27-ére virradó éjjel a jilavai mészárlásban csúcsosodott ki, ahol 64 politikai foglyot – javarészt II. Károly diktatúrájának hivatalnokait – gyilkoltak le a katonai börtönbe behatoló legionáriusok.
Antonescu feloszlatta a legionáriusok által ellenőrzött románosítási bizottságokat, menesztette a legionárius tábornokot, Constantin Petrovicescu belügyminisztert, és leváltotta az összes légionista prefektust és rendőrfőnököt. A vasgárdisták terrorista akciók sorozatával, rablásokkal, mészárlásokkal, pusztításokkal és gyújtogatásokkal reagáltak: intézményeket, zsinagógákat vettek célba, közméltóságokat, katonákat és zsidó vezetőket támadtak meg, vertek, gúnyoltak és öltek meg többek között a bukaresti pogrom során is. A bukaresti pogromban összesen mintegy 120 zsidót öltek meg, körülbelül 1300 épületet romboltak le. Antonescu felszámolta a Nemzeti Légionárius Kormányt, és katonai diktatúrát vezetett be, a kisebbségek elleni atrocitások azonban állami felügyelet alatt zavartalanul folytak tovább.
Meggyilkolt zsidók Jászvásáron. Fotó: Wikipédia
A jászvásári pogrom
Az 1941. június 27-e és 30-a közt lezajlott iași-i pogrom a romániai zsidóság történetének egyik legszörnyűbb eseménye volt. A zsidóság tervszerű megsemmisítését célzó akciót Ion Antonescu tábornok utasítására, a helyi hatóságok támogatásával és részvételével követték el Iași zsidó polgárai ellen. A román hatóságok által közölt adatok szerint három nap alatt 13 266 személyt – felnőttet, időst és gyereket – gyilkoltak meg a moldvai nagyváros utcáin.
Romániának a németek oldalán a háborúba való belépése (1941. június 22) előtt már érvényben volt számos antiszemita intézkedés, a zsidóság állami irányítással történő, tervszerű elpusztítása a hadműveletekkel egy időben, azokkal párhuzamosan zajlott. 1941. június 19-én Antonescu utasította Șteflea tábornokot, a hadsereg vezérkari főnökét, „hogy minden zsidót, kommunista ügynököt vagy szimpatizánst” „régiók szerint azonosítsanak”. A csendőrség főfelügyelője, Constantin (Piki) Vasiliu tábornok közölte a csendőrség altisztjeivel és tisztjeivel, hogy: „az első intézkedés, amelyet kötelességük végrehajtani, a terület megtisztítása lesz, ami alatt a következőket kell érteni: a vidéken élő összes zsidó helyben történő kiirtása; a városi területen élő zsidók gettókba zárása; minden gyanúsított letartóztatása... stb.” Az orhei-i csendőrlégió parancsnoka, Constantin Popoiu figyelmeztette csendőreit, hogy muszáj „kiirtani a zsidókat a pólyában lévő csecsemőtől a tehetetlen öregemberig, mindannyiukat, mert veszélyesek a román nemzetre”.
Románia háborúba való belépésének előestéjén Ion Antonescu államfő elrendelte a Szeret és Prut közötti falvakból minden 18 és 60 év közötti zsidó összegyűjtését és a Târgu Jiu-i fogolytáborba való átszállításukat. Június 22-én Iași-ban pogromra buzdító és a zsidókat a bolsevikokkal való kollaborálással vádoló plakátokat helyeztek ki. Pár nappal később, június 25-én a iași-i rendőrök végigjárták a házakat, és felszólították a keresztény lakosságot, hogy tegyenek kereszteket az ablakokba és a bejáratokba. Ugyancsak ezen a napon mintegy 110 zsidó munkaszolgálatossal a zsidó temetőben két tömegsír megásását végeztették el. Június 26-án a helyi sajtóban az addig is folyamatos antiszemita uszítást pogromra felszólító üzenetek váltották fel.
Mihai Antonescu miniszterelnök-helyettes a Belügyminisztériumban mondott 1941. július 3-i beszédében fejtette ki a kormány által korábban, 1941. június 17–18-án a zsidókkal kapcsolatban elfogadott terveket: „A legkedvezőbb és legszélesebb történelmi pillanatban vagyunk a teljes etnikai felszabadítás, a nemzeti tisztújítás és nemzetünk megtisztítása tekintetében, lehetőség van megszabadulni mindazoktól a nép lelkétől idegen elemektől, amelyek fagyöngyként nőttek ki, hogy elsötétítsék jövőjét. Hogy ezt a páratlan pillanatot ne szalasszuk el, kérlelhetetlennek kell lennünk.” Az Antonescu-kabinet miniszterelnök-helyettese és külügyminisztere július 8-án így szólt a miniszterekhez: „én a teljes besszarábiai és bukovinai zsidó elem kényszermigrációját támogatom, akiket át kell dobni a határon... Nem fognak kegyelmezni nekik. Ha kell, lőjetek géppisztollyal. Nem érdekel, ha barbárként vonulunk be a történelembe... Én vállalom a formális felelősséget, és azt mondom, hogy nincs törvény... Tehát nincsenek korlátok, teljes szabadsággal.”
1941. június 27-én, péntek délután, öt nappal Románia háborúba való belépése után Ion Antonescu telefonon utasította Constantin Lupu ezredest, hogy „tisztítsa meg Iaşi-t a zsidóktól”. Az akciót egy korábbi parancs részeként álcázta:
„Evakuáljanak minden 18 és 60 év közötti zsidót a Szeret és a Prut közötti területről”. Szintén június 27-én a Iași-i hadosztály román katonái több mint 400 zsidót öltek meg a Iași melletti Sculeni közelében, akiket azzal vádoltak, hogy „összejátszottak a bolsevik ellenséggel”. Miután a katonák az áldozatokat kirabolták, a nőket bántalmazták, a zsidókat tömegsír megásására kényszerítették, ahová később eltemették őket.
Június 28-án katona- és csendőrtisztek érkeztek a jászvásári rendőrkapitányságra, hogy levezényeljék az akciót. A rendőröket arra utasították, hogy ne avatkozzanak a hadsereg ügyeibe, bármi történjen is a városban.
A pogromban önkéntesen részt vettek a Iași-ban állomásozó német katonák közül többen is, az öldöklést végrehajtó tömeg zömét azonban a város román nemzetiségű lakói adták: szomszédok, az antiszemita mozgalmak szimpatizánsai, fiatalok, köztisztviselők, iparosok, munkások és értelmiségiek, mérnökök, üzletemberek, nyugdíjasok, nyugdíjas katonák és egészségügyi dolgozók. A nők pogromban való részvételének jelensége Iași-ban is megismétlődött, akárcsak a fél évvel korábbi bukaresti pogrom idején. Új jelenség volt Iași-ban, hogy nőkből és férfiakból álló bandák alakultak, hogy a katonákat és a rendőröket elvezessék a gazdag zsidók házaihoz, amelyeket aztán a román és német katonák, csendőrök és rendőrök oldalán fosztogattak. Nem minden lakos vett részt a pogromban, de a civilek együttműködése nélkül a várost (és lakóit) nem ismerő katonák és csendőrök nem tudták volna felkutatni az áldozatokat. A pogromban meggyilkoltak egy részét a iaşi-i zsidó temetőben már korábban megásott tömegsírokban temették el.
A mészárlást túlélő több ezer zsidót a vasútállomásra vitték, ahol megalázták, kirabolták és megverték, mielőtt lezárt tehervagonokba zsúfolták őket. A hermetikusan lezárt szerelvények a nyári melegben kis sebességgel araszoltak – néha oda-vissza irányban – különböző moldvai vasútállomások között: a mészárlást túlélőket a kiszáradás és a fulladás tizedelte tovább. Az első vonaton, amely Călărași irányába indult volna, 5000 zsidót zsúfoltak össze, 1011-en maradtak életben. További 2000–2700 zsidót Podu Iloaiei felé indítottak útnak, közülük 700-an maradtak életben. A vasútállomásokon senki sem közelíthette meg a szerelvényeket, hogy vizet adjon a haldoklóknak, kinyissa a vagonajtókat, hogy levegőhöz jussanak, eltávolítsa a holttesteket vagy bármilyen (orvosi vagy egyéb) segítséget nyújtson. A holttesteket kifosztották és az útvonal mentén különböző tömegsírokba temették el. A halálvonatok áldozatai közül 1200-at Podu Iloaiei melletti tömegsírokban találtak meg, de Târgu Frumosban, illetve a vasútvonalak mentén, más állomások közelében a mai napig kerülnek elő tömegsírok: a Iași melletti Popricani településen 2010-ben tártak fel egy többtucatnyi áldozat csontvázát rejtő tömegsírt.
A romániai holokausztot vizsgáló nemzetközi bizottság zárójelentése szerint a pogrom során 14 850 zsidót öltek meg.
Halálvonat a Târgu Frumos-i állomáson. Fotó: Wikipédia
Az odesszai mészárlás
Azt követően, hogy a román hadsereg – nagy veszteségek árán – megszállta a Dnyeszteren túli Odessza városát, 1941. október 22-én este öldöklés indult a polgári lakosság ellen, miután partizánok (vagy a szovjet reguláris hadsereg katonái) felrobbantották a városban kialakított román katonai parancsnokságot, ahol 16 román tiszt (köztük a város katonai parancsnoka, Ion Glogojanu tábornok), 46 katona és altiszt, több civil és 4 német tengerésztiszt halt meg. A román katonáknak nem sikerült elfogniuk az elkövetőket, ezért a helyi civil lakosságon álltak bosszút: még aznap éjjel 5000 polgári személyt, főként zsidókat gyilkoltak meg a városban.
Másnap Antonescu marsall arra utasította Iosif Iacobici tábornokot (aki vezérkari főnök és a román 4. hadsereg parancsnoka volt), hogy foganatosítson drasztikus büntetőintézkedéseket. Iacobici még aznap éjjel táviratilag értesítette Antonescu katonai kabinetjét, hogy „megkezdte az intézkedést”. Másnap, 1941. október 23-án a román katonaság újabb 19 000 zsidó civilt – köztük nőket, öregeket és gyerekeket, egész családokat – ölt meg Odessza utcáin. Az áldozatokat lelőtték, felakasztották, felrobbantották vagy élve elégették. A mészárlás harmadik napján, október 25-én Nicolae Macici tábornok további 13 000 zsidó kivégzését jelentette. A városból összeszedett további 45 000 embert Odesszából a bogdanovkai koncentrációs táborba küldték, ahol mintegy két hónappal később, 1941. december 21-e és 1942. január 8-a között meggyilkolták őket.
Már a szovjet–német háború kezdete óta a román propaganda a besszarábiai és észak-bukovinai zsidóságot a kommunizmus támogatásának és terjesztésének fő elemeként tüntette fel, őket téve felelőssé a románokat a szovjet megszállás alatt ért szenvedésekért. A román vezetés az ország háborús részvételét a közvélemény, valamint Besszarábia és Észak-Bukovina lakossága előtt nemcsak a két tartomány bolsevik uralom alóli felszabadításaként és az 1940 előtti határok helyreállítását célzó hadjáratként, hanem a kommunizmus és a zsidók elleni harcként is tálalta. A román 3. és 4. hadsereg propagandaplakátjain olyan szlogenek szerepeltek, mint pl:
„A román és a német hadsereg a kommunizmus és a zsidók ellen harcol, nem pedig az orosz katona és nép ellen”;
„A háborút a világ zsidói provokálták ki. Harcoljatok a háborús provokátorok ellen!”;
„A zsidók és az idegenek uralmának vége. A román igazságosság napja újra feljött”;
„Aki a kommunizmusért harcol, az minden nép kommunisták és zsidók általi leigázásáért harcol”;
„A kommunisták és a zsidók elvették a földeteket, a házaitokat, a marháitokat és a terméseteket. A román és német hadseregek jönnek, hogy visszaadják nektek a javaitokat” ;
„A zsidóknak, kommunistáknak és nemzetárulóknak nincs helyük Besszarábiában és Észak-Bukovinában! Távozzanak, amíg nem késő!”
A román polgári és katonai hatóságok nemcsak e propagandaplakátok kinyomtatására és terjesztésére szorítkoztak, hanem olyan terveket is kidolgoztak, amelyek célja az antiszemita érzelmek fokozása volt a két tartomány román lakosságában. Például 1941. július 11-én a román 4. hadsereghez tartozó „B” Információs Központ, Alexandru Ionescu (Alion) alezredes irányítása alatt elkészítette a „Terv a zsidó elem eltávolítására a még szovjet fennhatóság alatt álló besszarábiai területekről” című dokumentumot, amely a bevonuló román csapatok előtt haladó egységek megszervezéséről rendelkezett, amelyek feladata az volt, hogy „a zsidó elemek számára kedvezőtlen légkört teremtsenek, hogy a lakosság maga igyekezzen eltávolítani őket a körülményekhez igazodva a lehető leghatékonyabb eszközökkel”. A megtorlások, a román bevonulást követő mészárlások nem az elszenvedett veszteségek kapcsán végrehajtott bosszúhadjárat részei voltak. A zsidók kiirtása a Minisztertanács Románia háborúba való belépése előtt meghozott, az egész országot érintő etnikai tisztogatásról szóló határozatának tudatos végrehajtásaként zajlott le.
A büntetés
1944. augusztus 23-án Mihai király letartóztatta és menesztette Ion Antonescu miniszterelnököt, és visszaállította az 1923-as alkotmányt. Ion Antonescut átadták a kommunistáknak, akik aztán továbbadták az oroszoknak. Közel két évig tartották fogva a Szovjetunióban, először egy Moszkva külvárosában lévő állami villában, majd a moszkvai Lubjanka börtönben, a szovjet biztonsági főhadiszálláson, aztán hazaszállították Romániába, hogy bíróság elé állítsák. A bukaresti népbíróság 1946. május 17-én háborús bűnökért – ezek közt kiemelten a jászvásári pogromért és az odesszai mészárlásért – halálra ítélte. 1946. június 1-jén Jilaván végezték ki háborús bűnössé nyilvánított egykori kollaboránsaival, Mihai Antonescu volt miniszterelnök-helyettessel, külügyminiszterrel és Constantin Z. Vasiliu volt csendőrparancsnokkal, belügyminisztériumi államtitkárral, valamint Gheorghe Alexianu volt transznisztriai kormányzóval együtt.
A román holokauszt
A román állam által ellenőrzött területeken a holokauszt 1938 elején, az első korlátozó zsidóellenes törvények életbe léptetésével kezdődött és az 1944. augusztus 23-i államcsínnyel ért véget, amikor Románia felhagyott a tengelyhatalmakkal való együttműködéssel. Becslések szerint 280 000–380 000 román és ukrán zsidót (valamint 11 000 romát) öltek meg az állami erők. (A számok nem tartalmazzák az észak-erdélyi adatokat.)
Bár a náci Németországot leszámítva egyetlen más ország sem végzett saját zsidó kisebbsége körében hasonló mészárlást, a háború befejezése után a román holokausztot, az állami hatóságok, illetve a szélsőjobboldali mozgalmak ideológusainak ebben játszott szerepét folyamatosan bagatellizálták.