Észak-Macedónia fővárosába, Szkopjébe látogatott el a Plugor Sándor Művészeti Líceum nyolc tanulója és kísérő tanáraik: Naum Roxana Maria aligazgatónő, projektkoordinátor és Sebestyén-Lázár Enikő magánének-tanár 2024 novemberében a Green Skopje Erasmus+ nemzetközi mobilitási program keretében.
Ez a diákoknak pályázott és szervezett tapasztalatcsere-program a 2024–2025-ös tanév első oktatási projektje. A Plugor Sándor Művészeti Líceum a 2023–2027 közötti tanévekben több, diákoknak és pedagógusoknak szóló Erasmus+ akkreditálás részese, szerveznek még egy mobilitási programot diákoknak, de tanárok nemzetközi képzésére is sor kerül.
A Zöld vagy Green mobilitás mikrobusszal való utazást jelent; a részt vevő tanulók egy szkopjei magániskolában, a SABA Szkopjében cserélhettek tapasztalatot az ottani tanulókkal. A projekt tematikája az iskolai zaklatás megelőzése, a környezetvédelem és a digitalizálás volt. A számítógépes grafikai foglalkozások alatt a tanulók megtapasztalhatták, hogyan készítsenek bannereket, posztereket, plakátokat (olyan applikációkon keresztül, mint a Canva, Google Slides, Kahoot, Quizziz, Study stack), azt, hogy miképpen dolgozzanak és tanuljanak Arduino eszközökön mikrokontrollerek és szenzorok segítségével, illetve hogy miképpen alkalmazzák számítógépes tudásukat iskolai tevékenységeik során. Olyan módszereket sajátítottak el, melyek által kreatívabb, modernebb designt készíthetnek, akár saját művészi menedzsmentet is alkalmazhatnak majdani szakmai pályafutásuk során. Olyan gyakorlatokon is részt vehettek, ahol szó volt az egyre többet emlegetett és sajnos egyre gyakrabban megjelenő iskolai zaklatás jelenségéről, mindennek a megelőzéséről, de főként olyan megoldások kereséséről és feltárásáról, amelyek kellő alkalommal akár sikeresen is bevethetőek. Diákjaink részt vettek ottani tanórákon is, és nagyon érdekesnek találták azokat.
Kulturális eseményekben sem szűkölködött a mobilitási program, mivel fel tudtuk venni a kapcsolatot a szkopjei művészeti líceummal és ízelítőt kaptunk a macedón népzene és néptánc világából is. Megtekintettük a szkopjei Nemzeti Operaházat és a Filharmóniát is, amelynek vezetőségétől egész csapatunk ingyenes koncertmeghívást kapott. Nagyon színvonalas koncertélményben volt részünk: Tosevszki macedón zeneszerző művét, Heitor Villa-Lobos zenekari koncertjét szóló szájharmónikára, majd Maurice Ravel Spanyol szimfóniáját és a Bolerót hallgathattuk meg.
Az Erasmus+ program lehetőségeket nyújt különböző országok iskolai rendszerének a megismerésére, különböző kultúrák felfedezésére, ezáltal olyan hidat képezve, mely összeköti a fiatalokat személyes és szakmai fejlődésükben és gazdagítja értékrendszerüket. Az Erasmus+ jelszava: „megváltoztatja az életeket, kinyitja az elméket”. Ez a látogatás és tapasztalatcsere mindenképp ezt szolgálta és bizonnyal motiválta diákjainkat.
Naum Roxana Maria
aligazgatónő, projektkoordinátor,
Sebestyén-Lázár Enikő magánének-tanár