A hatóságok tájékoztatták a Bukaresttel szövetséges országokat a romániai elnökválasztás befolyásolását célzó példátlan külföldi beavatkozási kísérletekről – tudatta a külügyminisztérium.
A külügyi közleményben felidézték: a román hatóságok feloldották a titkosítást, és nyilvánosságra hozták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a román elnökválasztás illegális finanszírozással és a digitális kampányok mesterséges felerősítésével véghezvitt rosszindulatú külső műveletek, illetve nagyszabású kibertámadások célpontjává vált. A külügyminisztérium szerint ezek a „folyamatos és kitartó kísérletek” azt célozzák, hogy aláássák Románia szilárd elkötelezettségét az euroatlanti értékek, valamint EU- és NATO-tagsága iránt.
A hatóságok nyomozást indítottak a jelenleg is tartó befolyásolási kísérlet kivizsgálásának érdekében. Tájékoztatták a szövetségeseket erről a külföldi beavatkozási kísérletről, ugyanakkor minden szükséges intézkedést megtesznek a demokrácia, a nemzetbiztonság és a szuverenitás védelme érdekében – olvasható a külügyminisztérium tegnap kiadott közleményében.
Előzőleg a washingtoni külügyminisztérium szóvivője jelezte: az Egyesült Államokat aggodalommal tölti el a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) jelentése, amely szerint Oroszország a romániai választási folyamat integritásának befolyásolására irányuló rosszindulatú kibertevékenységben vesz részt. Matthew Miller külügyi szóvivő szerdai sajtónyilatkozatában leszögezte: az Egyesült Államok nagyra értékeli azt a hozzájárulást, amelyet Románia erős NATO-szövetségesként és európai uniós partnerként tanúsít. Hozzáfűzte: komoly negatív hatással lenne az Egyesült Államok és Románia biztonsági együttműködésére, ha Romániát külföldi szereplők eltérítenék arról a fejlődési pályáról, amely nehezen megszerzett euroatlanti tagságán alapul, a külföldi befektetések korlátozására irányuló döntés pedig eltántorítaná az amerikai vállalatokat a romániai befektetésektől.
Megcsappant a bizalom
A román gazdasággal szembeni bizalom indexe egyébként már jelentősen csökkent: a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület tegnapi bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest 13,5 ponttal 31,4 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán ez a mutató. Az elemzők a jövőben a román gazdaságra váró jelentősebb kockázatok közt elsőként az adópolitika változását jelölték meg, ezt követi a román gazdaság recesszióba kerülésének veszélye. A harmadik helyen egy nem gazdasági jellegű kockázat, a félretájékoztatás áll. Ezután következik az államadósság fenntarthatósága és a fegyveres konfliktusok kockázata.