Bizalmi szavazásra került sor Franciarországban annak eredményeként, hogy Michel Barnier miniszterelnök hétfőn a Nemzetgyűlésben bejelentette: parlamenti szavazás nélkül hirdeti ki a társadalombiztosítás jövő évi költségvetését, amelynek kompromisszumos javaslatát az alsó- és felsőház vegyes bizottsága jóváhagyta, de amelynek elfogadásához nem biztosított a nemzetgyűlési többség.
A francia alkotmány szerint egy tervezet a parlament által akkor is elfogadottnak tekintendő, ha a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és az ezt követő 24 órán belül nem nyújt be egyik párt sem bizalmatlansági indítványt a kormány ellen. Hétfőn azonban elsőként a baloldal, ami után Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője is bizalmatlansági indítványt nyújtott be. Mindkét ellenzéki tömb elfogadhatatlannak ítélte meg a jövőre tervezett megszorító intézkedéseket – írja az MTI.
Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség.
A bizalmatlansági indítvánnyal szerdán megbuktatott Michel Barnier francia kormányfő tegnap 15 órakor benyújtotta lemondását Emmanuel Macron köztársasági elnöknek, aki tudomásul vette azt.
„Michel Barnier a kormány tagjaival együtt fogja ellátni a napi ügyeket az új kormány kinevezéséig”– közölte az Élysée Palota.
A kormány parlamenti megbuktatására 1962 óta nem volt példa Franciaországban.
A júliusi előrehozott nemzetgyűlési választásokat követően ötven napig tartott tárgyalások után szeptemberben megalakult kisebbségi Barnier-kormány az V. Köztársaság történetének legrövidebb ideg működő kabinetje volt.