Versenybe száll az államfői tisztségért Nicușor Dan

2024. december 17., kedd, Belföld

Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere tegnap esti sajtótájékoztatóján hivatalosan bejelentette: indulni kíván a 2025-ös elnökválasztáson. A G4Media tegnap reggel forrásokra hivatkozva tájékoztatott a főpolgármester szándékáról.

  • Fotó: Facebook / Nicușor Dan
    Fotó: Facebook / Nicușor Dan

Az elöljáró elmondta, hogy függetlenként szállna versenybe az államfői tisztségért, és nyitott a tárgyalásokra az európai elköteleződésű pártokkal. „Olyan elnökre van szükség, aki gondoskodik arról, hogy a pártok által hangoztatott reformpárti irányt a kormányzati lépések is tükrözzék” – jelentette ki. Rendkívüli sajtótájékoztatóján a főpolgármester úgy fogalmazott, Románia a rendszerváltás utáni időszak legnehezebb pillanatait éli. Szerinte a legutóbbi választásokon a romániaiak azt üzenték, hogy ez így nem mehet tovább, a politikusok túl sokat hazudtak, és csak tettetik, hogy megpróbálják megoldani az emberek problémáit. „Alapvető változásra van szükségünk abban, ahogyan az állam reagál a polgárok elvárásaira” – jelentette ki.

A politikus Románia problémái között említette a korrupciót és az intézmények működését, mint mondta: „Egész területeket foglaltak el lobbicsoportok. Ezek a bandák érdekei szerint cselekszenek, nem pedig a közérdek szerint.” Felvetette azt is, hogy Romániának ma nincs meghatározott irányvonala, és bár léteznek tanulmányok és stratégiák, azok egymásnak ellentmondóak, nem igazodnak a valósághoz. Kitért arra is, hogy Románia mind az állami, mind a magánszektorban, illetve a diaszpórában nagyon fontos kompetenciaforrásokkal rendelkezik, amelyekhez az állam még nem fér hozzá. Az elnök feladata, hogy ezeket a kompetenciákat azonosítsa, megszervezze őket, hogy együttesen a legmegfelelőbb közpolitikákat javasolhassák – jelentette ki.

Nicușor Dan a társadalom megosztottságáról is beszélt. Úgy vélte, „Románia szociokulturális kategóriákra oszlik, amelyek egymással szemben állnak, mert a kormány és a politikai osztály nem érti meg a problémáikat”. Az előző időszak számos aggodalomra adott okot a társadalom számára a járványtól  kezdve az ukrajnai háborún át az inflációig, ezekre azonban a kormányok nem adtak megfelelő választ. Leszögezte, az elnök feladata, hogy megteremtse a párbeszédet a társadalomban, hogy megjelölje azokat az értékeket, amelyek egyesítenek, illetve rámutasson azokra a túlzásokra, amelyek akadályozzák a párbeszédet és a megértést a társadalomban.

Az elöljáró úgy vélte, Romániának olyan államfőre van szüksége, aki gondoskodik arról, hogy a pártok által most hirdetett reformpárti irányt a kormányzati tevékenységben valóban kövessék.

„Meggyőződésem, hogy a román társadalom meg fogja ragadni ezt a váratlan pillanatot, és a maga teljességében megtalálja az erőforrásokat ahhoz, hogy megváltoztassa azt, amin változtatni kell” – jelentette ki.

Mint arról korábban beszámoltunk, a négy demokráciapárti, kormánykoalíció megalakításáról tárgyaló politikai alakulat – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ – azt tervezi, hogy a jövő tavasszal esedékes államfőválasztáson közös, a társadalom által elfogadott államfőjelöltet állítson.

Nicușor Dan bejelentésére reagálva Lucian Romașcanu, a PSD szóvivője tegnap úgy fogalmazott, hogy a főpolgármester elhamarkodottan cselekedett, „ez egy veszélyes játék” – vélekedett. „Bármilyen pozitívumai is vannak egy ilyen lépésnek, a széttagoltság kockázata nagyobb” – jelentette ki.

George Simion, a Románok Egységéért Szövetség (AUR) elnöke úgy vélte, a főpolgármester gesztusával „elárulta a bukarestieket”, „azt választotta, hogy Klaus Iohannis államfő utódja legyen, illetve fenntartója ennek az antidemokratikus, totalitárius rendszernek” – fogalmazott.

Bár Nicușor Dan azt állította, hogy tájékoztatta az USR vezetőségét szándékáról, az alakulat HotNews.ro portál által megkeresett több képviselője is azt mondta, hogy nem értesültek a főpolgármester tervéről, bejelentése, hogy indulna az államelnök-választáson. meglepetésként érte az USR vezetőit. „Megmagyarázhatatlan, hogy mi történik. Elena Lasconi (az USR elnöke – szerk. megj.) 12 óra után hívta fel, és Nicușor Dan nem vette fel. Ez meglepő és megmagyarázhatatlan. A pártvezetésből senkit sem tájékoztattak” – mondta a HotNews.ro-nak névtelenséget kérve az USR egyik vezetője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1018
szavazógép
2024-12-17: Közélet - Iochom István:

Huszonöt éves a kézdivásárhelyi Maassluis Nyugdíjasklub

A Maassluis Nyugdíjasklub fennállásának 25. évfordulóját ünnepelték meg csütörtök este a Vigadó Művelődési Központ földszintjén található székházukban klubtagok és meghívottak jelenlétében. A Kézdivásárhely holland testvérvárosának nevét viselő klub 1999. december 6-án alakult meg.
2024-12-17: Belföld - :

Kelemen Hunor: A magyar emberek biztonsága a legfontosabb

A magyar emberek biztonságát, a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést említette a kormányalakításnál el­érendő legfontosabb célok között Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke tegnap a Kossuth rádióban.