Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése kikérte a Velencei Bizottság véleményét annak kapcsán, hogy nálunk az alkotmánybíróság megsemmisítette az elnökválasztást, és választ vár arra, hogy „milyen körülmények között és milyen jogszabályok alapján lehet ezt megtenni”.
Arra is sokan várnak választ, hogy kiderüljön, miként avatkozott be Oroszország a nálunk zajló választási kampányba. A válaszok leginkább nesze semmi, fogd meg jól stílusúak. A külügyi hírszerzés (SIE) azt mondta, hogy mivel a NATO keleti szárnyán röpködünk, a Kreml ellenséges akciókat folytatott, hogy befolyásolja a nálunk zajló választást. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) állami kibertámadásokat emleget, de azt nyilatkozta: „nincsenek konkrét adataink a támadóval kapcsolatban”. Az amerikai külügyminiszternek, Antony Blinkennek sem voltak, pedig Amerikában a CIA igazán jó az ilyen összeesküvések kiderítésében (vagy szövésében).
A Moldovai Köztársaságban bezzeg a választások befolyásolását egész jól dokumentálták. Feltételezik, hogy ha az oroszok az egyik román országra (a Moldovai Köztársaságra) rámásztak, biztosan azt tették a másik román országgal, Romániával is. Sajnos, a külügyminisztérium nem hívatta be rögtön az orosz nagykövetet, hogy tiltakozzon és magyarázatot kérjen az állítólagos beavatkozásra. Moldovában nevükön nevezték azokat, akik pénzt kaptak Moszkvából. Nálunk meg állandóan állítólagoznak. A Pruton túl már a választások előtt megkezdődtek a csalásokhoz kötődő bűnügyi eljárások, nálunk meg csak az eredményhirdetés (mármint Călin Georgescu első fordulós győzelme) után kezdődött ez az állítólagozás. Arra lehetne gyanakodni, ha rosszmájúak lennénk, hogy a hírszerző szolgálatok szolgálatot tesznek Putyinnak, és nem hozzák nyilvánosságra, azt ami állítólag történt. (A KGB-sek utódai nem szivárogtak-e be a SRI-be?)
Ijesztő, hogy a külföldön szavazók igencsak fel vannak háborodva az elnökválasztás leállítása miatt, és azzal fenyegetőznek, hogy amikor rendes körülmények között lejárna elnökünk mandátuma, akkorra, december 21–22-re tiltakozást hirdetnek a TikTokon. Kerek perec erőszakra lázítanak több száz internetes bejegyzésben, például felszólítanak arra, hogy „törjenek be, tegyék tönkre és gyújtsák fel a PSD, PNL, USR, RMDSZ székházait”. Minderről a SIE-nek bővebb információi lehetnek. Mások összevágják, megsemmisítik személyi igazolványukat, útlevelüket. Ez végül is jó, mert ilyenformán nem tudnak egy szélsőségesre szavazni, úgy, ahogy az első fordulóban tették.
Attól félek, hogy ha a Velencei Bizottság azt találja mondani, nem volt szabályos a választások alkotmánybírósági megtorpedózása, Iohannis összehívja ismét a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot, amely kimondja, hogy minden beavatkozás csak állítólagos volt, és fordít egyet köpenyén az alkotmánybíróság is, és eldönti, hogy mégiscsak érvényes az elnökválasztás első fordulója és annak eredménye. És akkor mi lesz? Hát például szilveszterkor megtarthatjuk az elnökválasztás második fordulóját.
Minderre azért is gyanakszom, mert mint ismert, a zsoldosvezér Horațiu Potrát, aki állítólag az esélyesnek tartott elnökjelölt, Călin Georgescu biztonságáért felelt, korábban nagy felhajtást rendezve őrizetbe vették, mivel autójában mindenféle fegyvernek csúfolható eszközt találtak: egy légpisztolyt, egy pisztoly alakú könnygázspray-t, boxert, fejszét, több kést és bicskát, egy teleszkópos gumibotot, egy halom pénzt, majd nagy hirtelen szabadon engedték. Pedig állítólag arra készültek, hogy az elnökválasztás eredményének eltörléséről rendelkező alkotmánybírósági döntés ellen szerveződő tüntetés résztvevői közé beszivárogva engedetlenséget szítsanak, és még listákat is összeállítottak azokról, akiket meg akartak volna félemlíteni Georgescu-ellenes álláspontjuk és kritikáik miatt. A diverziót egy farmon főzték ki. Akkora feneket kerekítettek az ügynek, hogy már azt hittem, Potra súlyos ítéletre számíthat, de a végén még a Potra elleni bűnügyi felügyeletet sem tartotta indokoltnak a bíróság.
Vajon most már nem maradt más hátra, csak az elnökjelölt Călin Georgescu teljes rehabilitálása?
Horațiu Potra. Fotó: Facebook / Horatiu Potra