Gyors, világos és határozott döntések helyett már negyedik hete tárgyalgatnak a „pro-európai” pártok az új kormány megalakításáról és a közös elnökjelölt kilétéről, s bár e tárgyalások haladgatnak, és programokról, nem személyekről szólnak, az év utolsó teljes munkahete azzal kezdődött, hogy az USR nem vett részt a négypárti megbeszélésen, aztán a pályán felbukkant egy független és nem esélytelen elnökjelölt.
Nicușor Dan bukaresti főpolgármester nem a semmiből érkezik, eddig is ott volt a neve a lehetséges jelöltek között, lépése mégis meglepte a pártokat: az első reakciók arról árulkodnak, hogy a PSD és az USR sem mondott még le a saját jelöltről, de még a PNL sem látta be, hogy nincs megfelelő embere az államfői tisztségre. Az RMDSZ-nek lenne, de eleve kizárják, pedig az egyetlen demokratikus párt a négy közül, amelynek nem csökkent, hanem nőtt a támogatottsága, és egyre több román elemző kezdi belátni, hogy Kelemen Hunor higgadtságára, a józan ész programjára nem csak a parlamenti többség miatt van szükség. Talán nem is lenne baj, ha két „demokratikus” jelölt indulna, mert ha sikerül hiteles és karizmatikus személyiségeket találni, arra is van esély, hogy ők a második fordulóban ne egy szélsőséges politikussal, hanem egymással kerüljenek szembe. Csakhogy a román pártokon belüli hosszas kontraszelekció oda vezetett, hogy sehol nem látszik egy igazi államférfi vagy egy olyan politikus asszony, aki vállalkozna az államfői tisztségre és meg is felelne a feladatnak. Nicușor Dan sem ideális jelölt, ő is elég láthatatlannak és sokszor közömbösnek tűnt az elmúlt négy évben, de végül mégis sokak bizalmát elnyerte – köztük USR-s, PNL-s és még PSD-s választókét is –, korrupciós botrány nem érinti, reformpártisága vitathatatlan, és ami fő, jelen pillanatban nincs jobb javaslata senkinek. Pedig az idő telik, és az elnökválasztást nem lehet nyárig halasztani.
Ámbár a szociáldemokraták megpróbálhatják. Marcel Ciolacu nem úgy fest, mint aki lemondott az elnöki ambíciókról a november 24-ei felsülés után: intenzív kampányba kezdett a TikTokon, ahol (Călin Georgescuhoz hasonlóan) saját kedve szerint szerepelhet, nem zavarják olyan kellemetlen kérdésekkel, mint a Nordis-ügy, a kormányfői bérből megfizethetetlen magánrepülőgépes utak vagy az államháztartás kétségbeejtő állapota.
A jövő évi költségvetést amúgy a még teljes hatáskörű leköszönő kormány is elfogadhatná, sőt, kötelessége is lett volna, ha már a választásokkal járó kormányváltást december végére időzítette. Persze Ciolacu azt remélte, hogy Iohannis utóda lesz a fényűzésben, és más takarít utána, a választók azonban e kudarcos állam vezetőit szeretnék kiseperni, de gyorsan.
Nicușor Dan lépésre kényszerítheti a pártokat, ami nem baj, hiszen az időhúzás a szélsőségeseknek kedvez.
Nicușor Dan az elnökválasztás második, meg nem tartott fordulója előtt Elena Lasconit támogatta. Fotó: Facebook / Nicușor Dan