Egy-két órányi arcpirosító gombakereső, gombanéző sétára karácsony havában is érdemes kimozdulni a házból. Ilyen szűkmarkú időben minden egyes gomba, ha ehető, ha nem, megdobogtatja a gombász, de akár a természetbarát szívét is: a hó nélküli, szürke, ködös tájak nem mindennapi színfoltjait képezik.
Élénkszínű nyirokgomba (Cuphophyllus pratensis)
Inkább kis-, mint közepes termetű faj, kalapjának átmérője ritkán haladja meg az 5–6 centimétert. A kalap többnyire púpos, széle szabálytalan, berepedezett, narancs-, rozsdasárga vagy barackszínű, közepe sötétebb, szárazon peremétől kezdve kifakul, felülete nem nyálkás. Lemezei viszonylag vastagok, szélesek, ritkán állók, a tönkre mélyen lefutnak, különböző hosszúságúak. Tönkje a töve felé vékonyodó, a kalapnál halványabb színű, nincs gallérja. Húsa halvány krémszínű, színe nem változik, íze enyhe, szaga semleges. Többnyire erdőn kívül, főleg mohás, füves területeken terem.
Sepsiszentgyörgyön nagyon ritka, egyetlen alkalommal figyeltem meg, akkor is természetközeli környezetben. Városvégi gyepen – ahol olykor legelő állatok is megfordulnak – fotóztam le a fényképen látható kis csoportját. A bolygatást csak kis mértékben bírja, ezért kevés a valószínűsége annak, hogy igazi urbánus közegben (például tömbházak közti zöldövezetben) is megmutassa magát.
Amúgy környékünkön a településen kívül sem mondható gyakorinak. Csak alkalomadtán csalja elő a megfelelően enyhe és csapadékos, késő őszi, tél eleji időjárás. Mindenekelőtt erdőszéleken, kevésbé legeltetett tisztásokon, kaszálókon, esetleg ösvények mentén találkozhatunk vele. Többnyire a jóval gyakoribb rokonával, a fehér nyirokgombával terem együtt.
Egyes szerzők egyenesen ízletesnek, mások azonban csak közepes értékűnek becsülik. A gombák rendszertanában sokáig kereste helyét, sorolták már a csigagombák, a nedűgombák vagy a fülőkék közé is. Környékünkön nem elterjedt, kevés gombászt ismerek, aki gyűjti. Magyarországon még ritkább, ott szerepel a gombák vöröslistáján is. Ha nyílt, füves területen találjuk meg, beazonosítása nem okoz nehézséget, mert itt nem terem hozzá hasonló gomba. Benn az erdőben azonban kifakult példányait össze lehet téveszteni a csigagomba nemzetség krémszínű, kevésbé nyálkás kalapú fajaival.
Farkas János