Év végén, a múló esztendőre visszatekintve sok minden eszünkbe juthat, kellemes és kevésbé kellemes emlékek egyaránt. Van olyan, aminek elmúlta fölött talán sajnálkozunk, de akad olyan is, amiről talán azt szeretnénk, bárcsak meg se történt volna. De ami megtörtént, az megtörtént.
Természetesen a szép történések még a felidézésük által is jó érzéssel töltenek el. A tévedések, a hibák, a bukások fájdalmasak lehetnek, mégis, lássuk meg ezek jó oldalát. Ugyanis valami tartalommal, üzenettel biztosan rendelkeznek. A kudarc éppen a siker ellentéte, ezért érdemes megvizsgálni, hogy min múlott az eredmény végkimenetele. Talán nem voltunk eléggé felkészültek vagy nem rendelkeztünk a helyzethez szükséges minden információval. Talán az együttműködésen, a megértésen vagy a kompromisszumon csúszott el valamely dolog sikeressége.
Nincsen ember hiba nélkül – szól a közmondás. A lényeg pedig az, hogy mit kezdünk saját vagy mások hibáival. Ez lesz az alapja kapcsolatainknak, barátságainknak, szerelmeinknek a továbbiakban is.
Ha csak a hibát és hiányosságot látjuk meg embertársainkban, akkor nem a teljes embert látjuk, hanem saját (szűk) „szemüvegünkön” keresztül minősítjük őt. Ha bármely hibát/tévedést felnagyítunk a teljes emberre, akkor esélyt sem adunk rá, hogy megérthessük vagy közös nevezőre jussunk. Ebben fontos szerepe van a kommunikációnak és empátiának, hogy részleteiben ismerjük meg a másik nézőpontját és jóindulattal kezeljük a problémamegoldást. Abban az esetben, ha magunk vagyunk a hibázók, nekünk is jólesik, ha meghallgatnak és esélyt kapunk rendbehozni a tévedést.
A hibáink lehetnek jelzőtáblák az úton, melyen haladunk, mert választ adnak azáltal, hogy megtapasztalással gazdagítanak, és ezt vegyük visszajelzésnek. És ha ez a tapasztalás nem az a válasz, amit szeretnénk, akkor van rá mód, hogy másképp cselekedjünk. Így lehetnek hibáink azok a „jelek”, melyekből tanulhatunk. Meg nem történtté tenni nem tudjuk tévedéseinket, de a jövőt megváltoztathatjuk, ha azokat kiigazítjuk.
Ezért ne tartsunk haragot, bocsássunk meg magunknak és másoknak is – így lehetünk békében önmagunkkal és a világgal, zárhatjuk az évet örömben és szeretetben, kívánhatunk szívből boldog új évet egymásnak.
Keresztes Erika
bizalmi tanácsadó