Az RMDSZ polgárközpontú és felelős kormányzást szolgáló programcsomaggal érkezett a koalíciós kormányalakító tárgyalásokra, és elképzeléseik többségét sikerült elfogadtatni a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt képviselőivel – mondta el megkeresésünkre Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere végig részt vett az egyeztetéseken, és meglátása szerint minél hamarabb egyezségre kell jutni – még akkor is, ha a négypárti koalícióból végül hárompárti lesz –, mivel a kormányalakítás körüli késlekedés máris jelentős pénzügyi veszteségeket okoz az országnak, és nem járul hozzá az állampolgárok bizalmának visszanyeréséhez.
Az RMDSZ által összeállított javaslatcsomagot, valamint a kedden napvilágot látott kormányzati terveket összehasonlítva megfigyelhető, hogy szinte minden, a szövetség által felvetett intézkedés részben vagy egészben bekerült a kormányprogram tervezetébe. Az állam „fogyókúráját” szolgáló felesleges és párhuzamosan működő igazgatóságok, ügynökségek, regionális állami intézmények felszámolása, a leszakadt régiók felzárkóztatása, a százezernél kevesebb lakossal bíró városok fejlesztése, a gyermekeket nevelő családok támogatása, avagy a demográfiai csomag, a bürokrácia csökkentése és a digitalizálás, a kiszámítható gazdasági és adókörnyezet több eleme is fellelhető.
Érdeklődésünkre Antal Árpád elmondta, hogy a program majdnem végleges, már csak pár részletet kell tisztázni, melyek kapcsán még nincs konszenzus. Az RMDSZ továbbra is kitart amellett, hogy 2025-ben ne emelkedjenek az adók, illetve maradjon az egységes adókulcs.
Annak kapcsán, hogy végül négy- vagy hárompárti koalíció alakul (a Mentsétek meg Romániát Szövetség végül az ellenzéki szerepet választja-e), Antal Árpád szerint erre nem lehet egyértelmű választ adni, azt érzékelték, hogy az USR-n belül egyfajta szakadás van ebben a kérdésben, egyesek támogatják, mások határozottan elutasítják a kormányra lépést. A polgármester úgy vélte, minél hamarabb döntésnek kell születnie ezen a téren, hiszen minden egyes, a kormányalakítás kapcsán elvesztegetett nap komoly pénzügyi károkat okoz az országnak, nagyjából egymilliárd lejt naponta. A tegnapi egyeztetésekre ugyanakkor az USR küldöttsége csak bevonult, benyújtották a nyolc pontban foglalt elvárásaikat, majd távoztak, anélkül, hogy a javaslataikról tárgyalni lehetett volna. Antal Árpád szerint ez a viszonyulás egyértelmű jele annak – még akkor is, ha egyes javaslataikkal a partnerek is egyetértenének –, hogy ilyen körülmények között nem lehet közösen kormányozni az USR-vel.
Kérdésünkre azt is kifejtette, hogy az egyeztetések során azt tapasztalta: mind a PSD, mind a PNL komolyan gondolja, hogy a szélsőségeseknek ne adjanak teret, nem érezte, hogy bárki is titkos tárgyalásokat folytatna ezekkel az erőkkel, legalábbis eddig nem lehetett erre utaló jeleket látni. A RMDSZ által az egyeztetésekre összeállított elvcsomag egyik pontja erre vonatkozott, egész pontosan, hogy a szövetség nem hagyja, hogy a szélsőségesek veszélybe sodorják Románia jövőjét. És határozottan ezt várják el a koalíciós partnerektől is.
Ami Nicușor Dan, Bukarest főpolgármesterének államfőjelöltségét illeti, Antal Árpád lapunknak kifejtette: a fővárosi vezető nagyon ügyesen ráérzett, hogy politikusi válság van az országban. Amint 2020-ban is megérezte polgármesterként és kész tények állította a pártokat, és azok végül beálltak a háta mögé, és megnyerte a helyhatósági választásokat, most is hasonlóan jó ütemben lépett. Antal Árpád úgy vélte, ez nagyon okos húzás volt Nicușor Dan részéről, korán bejelentette függetlenként indulását, ezáltal sikerült tematizálni a kérdést. Egy nagy legitimitással rendelkező közéleti szereplőről van szó, aki okosan matematikázik ebben a pillanatban, és bármi kijöhet még ebből – fogalmazott a polgármester.