Üzenetváltás Bíró János képzőművésszelKőrösi Csoma Sándor ürügyén

2025. január 3., péntek, Kultúra

Egy baráti társaságban arról beszélgettünk, hogy időnként hírt adunk egymásnak, egyik arról, amit rajzol vagy amit fest, illetve a másik arról, amit olvas vagy amiről ír.

  • Kőrösi Csoma Sándor mint buddhista szent
    Kőrösi Csoma Sándor mint buddhista szent

Bíró János Kézdivásárhelyen született 2002-ben, most negyedéves a budapesti képzőművészeti egyetemen, ahova a rendkívüli tehetségével, rajzkészségével már az első próbálkozásakor bejutott. Tudom, hogy nemcsak nagyon tehetséges, de sokat is dolgozik, idén ősszel éppen Monte­negróban, ahol ösztöndíjjal tartózkodik.

Egyik nap üzenet jött tőle: „Jó estét kívánok! Gondoltam, küldök egy kis helyzetjelentőt, mik történnek az elvonulás alatt.” A helyzetjelentő bikákat ábrázoló vázlatokból és kész rajzokból állt.

 

 

„Micsoda jó kis stúdiumok! – írtam vissza. Jól gondoltad a helyzetjelentőt, ebben egyeztünk Kiskászonban. Köszönöm szépen! Az én helyzetem: készülök egy előadással Kőrösi Csoma Sándor képzőművészeti ábrázolásairól. Ezt a festményt most fedeztem fel: Kőrösi Csoma Sándort ábrázolja buddhista szentként, egy kis viktoriánus kori nyaksállal (sic!). Nem lenne kedved egy Kőrösi Csoma Sándor rajzra a magányodban? Jövő hétfőn lesz az előadásom, ott bemutatnám” – kérdeztem bizakodva.

„Érdekes egybeesés, tudja, pont így magányomban sok buddhista, zen tanítást olvasok, hallgatok. Ez a munkám is érinti ezeket a tanításokat, pontosabban a »Tíz bika történetét«, ami ebben az esetben az első három bika a 10-ből: 1. Keresem a bivalyt/bikát. 2. Patanyomokat látok. 3. Meglátom a bikát.”

 

 

János rajzainak értelmét keresve ezt olvastam:

„A Zen hagyomány írásai közül a tíz bika kép a leghíresebb, amely a bika megszelídítésének kínai példázatát mutatja be. A történet egyaránt gyökerezik a legkorábbi buddhai hagyományban és a taoista történetekben. A hagyománnyal kapcsolatos képsorozatot eredetileg a 12. századi Kínában, feltehetően Kakuan mester dolgozta ki. A képsorozat a buddhizmus tudatosodási fokozatainak, a gyakorlás folyamatának és fejlődésének jelképes ábrázolása. A tanítvány saját elméjével való küzdelmét kívánja jelképezni. A képeken egy ember keres, talál és megszelídít egy bikát. Az ember egy pásztor, aki nem más, mint aki igazi természetét keresi. A bika a tudat, melyet a pásztornak képeznie kell. Vagyis a bika egyfelől a bennünk rejlő Buddha természetet jelképezi, másfelől az ösztönöket, így a bika, amit járomba vagy igába kell fogni, az nem más, mint önmagunk nyers és fékevesztett ereje. Ahogy a bika egyre szelídebbé válik, a fokozatos haladás saját benső folyamataink tudatossá tételének állomásait jelképezi.” (Csörgő Zoltán A buddhista szimbólumok világa.)

Versek is olvashatóak a témában:

1. Keresem a bikát

E világ legelőjén a bikát keresem, s egyre csak a magas füvet hajtom félre magam előtt.
Névtelen folyókat követek, és elveszek a távoli hegyek egymást keresztező ösvényei között.
Erőm elfogy, kimerülök, de a bikát mégsem találom.
Csak a tücsök ciripelését hallom egész éjjel az erdőből.

2. Megtalálom a nyomokat
A folyópart mentén a fák alatt veszem észre először a lábnyomokat.
Majd az illatos fűben is meglátom nyomait,
Sőt a távoli hegyek mélyén is megtalálom.
Ezek a nyomok nincsenek elrejtve, ahogy az ember orra sem, mikor az ég felé tekint.

3. Megtalálom a bikát
A csalogány énekét hallom.
A nap meleg, a szél enyhe és a fűzfák zöldellenek a part mentén.
Itt bika el nem rejtőzhet!
De mely művész képes ilyen hatalmas fejet rajzolni ilyen fenséges szarvakkal!”

(Dobosy Antal fordítása)

 

 

A Kőrösi Csoma Sándorra vonatkozó kérdésemre is kaptam Jánostól választ: „Nagyon szívesen, mindenképp megpróbálkozom vele, lássuk, hogy alakul!” A következő üzenet: „Jó reggelt kívánok! Erre jutottam, ha esetleg nem illik az előadásba, vagy késő, én élvezettel foglalkoztam a témával!” Az előadásban természetesen szerepelt ez a nagyszerű, egyedülállóan szellemes mű, amely a jak hátán vándorló, majd buddhista szentté avatott Kőrösi Csoma Sándor jelképes ábrázolása. A címe: Kőrösi Csoma Sándor.

Jánó Mihály

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 625
szavazógép
2025-01-03: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Színház
TAMÁSI ÁRON SZÍNHÁZ. A sepsiszentgyörgyi színház januári előadásai: 8-án, szerdán és 9-én, csütörtökön 19 órától a Kamarateremben Bertolt Brecht: Kurázsi és gyerekei, rendező: Hegymegi Máté (korhatár: 14 éven felülieknek, 3 óra egy szünettel); 14-én, kedden, 15-én, szerdán, 16-án, csütörtökön 19 órától a nagyteremben, színpadra épített nézőtérrel W. Shakespeare: A vihar, rendező: Bodó Viktor (korhatár: 16 éven felülieknek, időtartam: 1 óra 50 perc, szünet nélkül);
2025-01-03: Szabadidő - :

Mit főzzünk ma? (Édes húsleves morzsolttal – orjaleves)

Hozzávalók: 1 kg orjacsont, 3 murok, ½ karalábé, 2 szelet zeller, 2 petrezselyem, 1 hagyma, 1 csípős paprika, 6 krumpli, só; illetve a morzsolthoz: 2 tojás, 2 evőkanál víz, csipetnyi só, liszt, amennyit felvesz.