Magyar napilap nélkül maradt a Partium és a Bánság

2025. január 3., péntek, Belföld

Másfél száz éve meg nem élt helyzet állt elő a partiumi és a bánsági magyarság számára: januártól egymástól függetlenül, de hasonló okokból megszűnt a térség két, 35 éve alapított napilapja, a nagyváradi Bihari Napló és az aradi kiadású, de több megyében terjesztett Nyugati Jelen – közölte december 31-én a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE). Mindkettő hetilappá alakul.

  • A hetilappá alakuló Bihari Napló előfizetőket toboroz. Fotó: Facebook / Bihari Napló
    A hetilappá alakuló Bihari Napló előfizetőket toboroz. Fotó: Facebook / Bihari Napló

A MÚRE igazgatótanácsa szolidaritását fejezte ki az érintett lapoknál dolgozó kollégákkal, egyesületi tagokkal, kifejezve reményét, hogy a megváltozott helyzetben is megtarthassák munkájukat, akár a napilapok online változatainál, akár a most induló hetilapoknál. Az egyesület szerint a lapok nyomtatott kiadásának megszűnése érzékeny veszteség azoknak az elsősorban idős, vidéki, gyakran szórványban, akár nagyvárosi szórványban élő olvasóknak, akik számára ezek a napilapok jelentették az egyetlen élő kapcsolatot az írott magyar nyelvű kultúrával, továbbá ezek a lapok voltak anyanyelvű tájékozódásuk legfontosabb forrásai. A MÚRE állásfoglalásában leszögezi: a napilapok helyzetének kedvezőtlen változásához egyre markánsabban járult hozzá az állam elégtelen működése, részben a nyomtatott lapokat sújtó adózási intézkedések (a részmunkaidős munkatársak alkalmazásának ellehetetlenítése, és ezáltal a terjesztési hálózatok tönkretétele) formájában, továbbá azáltal, hogy a Román Posta folyamatosan dráguló tarifák mellett végez elégtelen minőségű munkát. A postának állami vállalatként közszolgáltatást kellene végeznie, ezzel szemben profitorientált magánvállalatként pozicionálja magát – olvasható a MÚRE állásfoglalásában.

Az egyesület rámutatott: a most megszűnő, továbbá az ezekhez hasonló lapoknak dokumentáló szerepük is van, hiszen anyagaik megtalálhatóak, hosszú évek után is visszakereshetőek közgyűjteményekben, szemben az online médiumokkal, amelyeknek tartalma múlékony, még a jelentősebb lapok esetében is, lásd az online térből nemrég eltűnt Transindex archívumát.

A MÚRE jelezte: az új esztendőben folytatni szeretné a politikai szereplőkkel 2024 tavaszán elkezdődött párbeszédet a romániai magyar sajtó jövőjéről és formájáról, valamint arról, hogy mit lehet tenni a ma még megjelenő magyar napilapok megtartása, illetve a január 1-től napisajtó nélkül maradó térség olvasói érdekében. „Egy hónapja megtapasztaltuk, milyen veszélyt jelent, ha a szerkesztett tartalmak, a hagyományos médiatermékek helyett olyan közösségi oldalak befolyásolják a polgárt, amelyek a megtévesztés, az álhírek forrásai. Meggyőződésünk, hogy a sajtó megerősítése, beleértve a magyar nyelvű publikációkat, az ország számára stratégiai fontosságú” – zárul a MÚRE igazgatótanácsának állásfoglalása.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 625
szavazógép
2025-01-03: Belföld - :

Drágulással indul az új év

A közalkalmazotti bérek, a nyugdíjak és a családi pótlék befagyasztása, több adókedvezmény eltörlése, illetve az osztalékadó megemelése mellett drágulásokkal köszöntött be az új év Romániában.
2025-01-03: Világfigyelő - :

Leállt az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázszállítás

Újév napján leállt az orosz gázexport a szovjet korszakból származó, Ukrajnán áthaladó vezetékeken, ezzel véget ért Moszkva több évtizedes dominanciája Európa energiapiacai felett – számolt be a Reuters. A gáz a közel három évig tartó háború ellenére folyamatosan áramlott, ám a Gazprom orosz gázcég január 1-jén reggel 7 órakor bejelentette a szállítás leállítását, miután Kijev nem újította meg a tranzitszerződést.