Újév napján leállt az orosz gázexport a szovjet korszakból származó, Ukrajnán áthaladó vezetékeken, ezzel véget ért Moszkva több évtizedes dominanciája Európa energiapiacai felett – számolt be a Reuters. A gáz a közel három évig tartó háború ellenére folyamatosan áramlott, ám a Gazprom orosz gázcég január 1-jén reggel 7 órakor bejelentette a szállítás leállítását, miután Kijev nem újította meg a tranzitszerződést.
„Megállítottuk az orosz gáz tranzitját, ez történelmi esemény! Oroszország elveszíti piacait, pénzügyi veszteségeket szenved el. Európa már meghozta a döntést, hogy lemond az orosz gázról” – így kommentálta szerdán az orosz gázszállítás leállítását az Al Jazeera által idézett German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter.
Magyarország – amely Szlovákiához hasonlóan Moszkvával is baráti viszonyt ápol – orosz gázimportjának nagy részét a fekete-tengeri vezetéken keresztül kapja. Ennek következtében Budapestet nagyrészt nem érinti Ukrajna döntése – jegyzi meg a BBC.
Brüsszel nem látja súlyosnak az orosz gázszállítás kiesését. „A bizottság több mint egy éve kifejezetten azon dolgozik, hogy felkészüljön egy olyan forgatókönyvre, amelyben az orosz gáz nem Ukrajnán keresztül halad át” – közölte a testület kedden az AFP hírügynökséggel.
Fico fenyegetése
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán elítélte a lépést, és arra figyelmeztetett, hogy ennek nem az Orosz Föderáció, hanem Európa fogja megfizetni az árát.
Fico a héten egy nyilatkozatában kiemelte: Pozsony „kölcsönös intézkedéseket” hozhat, beleértve az Ukrajnába irányuló villamosenergia-export leállítását, miután Kijev elutasította a 2019-es megállapodás meghosszabbítását, amely lehetővé teszi, hogy a gáz az országon keresztül Közép-Európába áramoljon.
„Nem hiszem, hogy ezt megtennék” – mondta German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter a Politicónak adott interjújában, azzal érvelve, hogy a lépés „teljesen ellentétes” lenne az uniós szabályokkal. Kijev az Európai Bizottsághoz, az EU végrehajtó testületéhez is fordult, hogy hivatalos konzultációt kezdjen a kérdésben – mondta.
Szükségállapot Moldovában
A BBC kiemeli: a helyzet a legkritikusabb Moldovában, ahol 60 napos szükségállapotot vezettek be. „A Kreml ismét energetikai zsaroláshoz folyamodott, hogy befolyásolja a 2025-ös parlamenti választásokat és aláássa európai utunkat” – nyilatkozta Maia Sandu moldovai elnök.
A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába állítólag a Moldovagaz gázszállító vállalat adósságai miatt. A gázszállítások leállítása fűtéskimaradáshoz vezetett Moldova orosz ellenőrzésű Dnyeszteren túli régiójában, ami arra késztette Chișinăut, hogy alternatív áramforrásokat keressen.
A transznisztriai hatóságok arra szólították fel az embereket, hogy mivel a szolgáltató leállította a fűtés és a meleg víz biztosítását, az emberek próbálják alternatív módszerekkel megoldani otthonaik fűtését.
Hatalmas pénzügyi veszteség
Ami Ukrajnát illeti, az ellátás biztonságát ez nem érinti, mivel nem használ orosz tranzitgázt – idézi a Reuters az Európai Bizottság forrásait. Csakhogy Ukrajna akár évi egymilliárd dollárt is elveszíthet az Oroszországból származó tranzitdíjak kiesése miatt – derül ki a brit hírügynökség jelentéséből. A hatás ellensúlyozása érdekében Kijev szerdától megnégyszerezi a hazai fogyasztók gázszállítási díját, ami az ország iparának évente több mint 1,6 milliárd hrivnyába (38,2 millió dollárba) kerülhet.