Készülhetnek a zöldség- és burgonyatermesztők

2025. január 14., kedd, Gazdakör

Florin Barbu agrárminiszter a múlt év végén az AGRO TV-ben bejelentette, hogy január végén szeretné elindítani a pályáztatást a vidékfejlesztési stratégia intézkedéseinél, az eddig még nem pályázható intézkedések közül elsőként a DR 16-os kerül kiirásra, mely a zöldség- és burgonyatermesztő gazdaságok beruházásainak támogatását szolgálja.

  • Fotó: Pixabay.com
    Fotó: Pixabay.com

A dolgok jelenlegi állása szerint a kiírásra januárban nem kerülhet sor, mert az ideiglenes eligazító füzetet még nem bocsátották közvitára az AFIR honlapján. A közvita általában 10–15 nap, majd a beérkező javaslatok elemzése után jelenik meg a végleges eligazító füzet és a pályáztatás hivatalos meghirdetése. Vagyis február közepe előtt nem várható a pályáztatás elindítása. Az intézkedés biztosan népszerű lesz a háromszéki burgonya- és zöldségtermesztők körében, akik már most készülődhetnek.  

A sikeres pályázatok kifizetésére a 2023 és 2027 közötti nemzeti vidékfejlesztési stratégiában 151,4 millió eurót különítettek el. Támogatják zöldség- és burgonyatermesztő gazdaságok létesítését és korszerűsítését, beleértve az üvegházak, fóliasátrak építését, a mezőgazdaságigép-vásárlást, szállító járművek és öntözőberendezések vásárlását, terméktárolók építését, a termény eladásra való előkészítésénél (mosás, szárítás, válogatás, csomagolás) használt gépsorok vásárlását, valamint a gazdaságszintű feldolgozás beruházásait.

A támogatás maximális értéke az építkezéses pályázatok esetében 2 millió euró pályázatonként, az egyszerű gépvásárlásos pályázatoknál legtöbb 300 ezer euró lehet. De ha burgonyatermesztő szövetkezet pályázik gépvásárlásra, a támogatás értéke elérheti az 500 ezer eurót. A beruházás teljes értékének 65 százaléka igényelhető pályázat útján, vagyis 35 százalék önrész szükséges.

A miniszter a decemberi tévé­adásban arról is beszélt, hogy január 15-én nyilvánosságra hozzák az idei pályáztatások ütemtervét. Még van az unió által jóváhagyott vidékfejlesztési stratégiában néhány meg nem hirdetett intézkedés, melyet a háromszéki gazdák nagyon várnak, köztük például a kisgazdaságok 50 000 eurós támogatása (DR 14), a fiatal, illetve új gazdák gazdaságainak megerősítése (DR 12), ahol a támogatás 200 000 euró vagy a gépvásárlás támogatása a növényter­mesztésben (DR 13).

 

Fizettek az étkezési burgonyára

Kozma Bélától, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjétől kaptuk a hírt, hogy december 20-án átutalták az utolsó összegeket az étkezési burgonyára igényelt hektáronkénti 200 eurós támogatásnál. A külön program keretében a megyéből 1229 burgonyatermesztő kapott támogatást 6522 hektárra, a kifizetett összeg több mint 1,3 millió euró.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 827
szavazógép
2025-01-14: Szabadidő - :

A nap fotója

2025-01-14: Gazdakör - Incze Péter:

Vita a földbérlés szabályozása körül

A képviselők december 17-én megszavazták a földbérlést szabályozó 2009/287-es törvényt módosító tervezetet, mely legkevesebb hét évben szabja meg a földterületek haszonbérbe vételének időtartamát. Mellette szavazott 204 képviselő, 39 ellene és 14 képviselő tartózkodott; a módosítás egyelőre mégsem léphet életbe.