A képviselők december 17-én megszavazták a földbérlést szabályozó 2009/287-es törvényt módosító tervezetet, mely legkevesebb hét évben szabja meg a földterületek haszonbérbe vételének időtartamát. Mellette szavazott 204 képviselő, 39 ellene és 14 képviselő tartózkodott; a módosítás egyelőre mégsem léphet életbe.
A törvénymódostás már harmadik nekifutását éli, az új árendatörvényt a képviselőház tavaly június 13-án már egyszer megszavazta. Akkor a törvényt egészében megtámadta az alkotmánybíróságon 51 képviselő, az USR (Mentsétek meg Romániát Szövetség) és Ludovic Orban volt miniszterelnök új pártjának (a Jobb Ereje – Forta Dreptei) tagjai, de Klaus Johannis államelnök is a magántulajdonhoz való jogot sértőnek találta. Tavaly októberben az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondta ki a törvény egészét, azt visszaküldte a parlamentnek, javasolva a módosításokat. Utána a törvényjavaslatot újra benyújtották és szavaztak róla, viszont két szavazat hiányzott ahhoz, hogy a képviselőház elfogadja.
Első olvasatra a december 17-én megszavazott törvényszöveg nem sokban különbözik az előbbitől. Florin Barbu agrárminiszter szerint a törvény elfogadása nagyon fontos, mert kiszámíthatóságot biztosít a befektetni óhajtó mezőgazdászoknak és elősegíti a parcellák egybevonását is. Az új törvény alapján a földbérlési szerződések időtartama minimálisan 7 év lenne.
A törvénymódosító javaslat szerint a bérleti szerződés időközi megszűntetése csak abban az esetben lenne lehetséges, ha a bérlő vagy bérlő vállalkozás csődöt jelent, megbetegszik vagy a bérleti szerződésbe foglalt bért nem fizeti ki a megállapodott időpontig. A tulajdonos elhalálozása esetén az örökösök nem szüntethetik meg a szerződéseket, továbbra is érvényes maradna a hét év lejártáig. A mezőgazdasági terület eladása esetén a vásárló új tulajdonosnak is tiszteletben kellene tartania a szerződést, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a vevő csak a bérlési időszak lejárta után veheti saját tulajdonba a megvásárolt területet. A törvény szerint tilos lenne a bérelt területet tovább bérbe adni, viszont engedélyeznék, hogy a területbérlők egymás között cserélgessék a területeket.
A december 17-én megszavazott törvényt láttamoznia kell Klaus Johannis államelnöknek, majd meg kellene jelennie a Hivatalos Közlönyben, ám a törvényt a nép ügyvédje, Renate Weber újra megtámadta az alkotmánybíróságon, kifogásolva, hogy a vitatott hétéves időszak sérti a magántulajdon jogának gyakorlását és a bérleti szerződések időtartamának szabad megválasztását. Lapzártáig az alkotmánybíróság még nem tűzte napirendre a nép ügyédjének vétóját.