Fogyatékkal élők ellátásaEllenőrzéseket szorgalmaz az USR

2025. január 15., szerda, Belföld

Felszólította tegnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy rendeljen el ellenőrzéseket a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központokban. Kezdeményezésük előzménye, hogy a hét végén a fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását ellenőrző országos felügyelőbizottság munkatársai súlyos problémákat találtak négy marosvásárhelyi központnál, többek között azt, hogy az intézményeknek 2024 decemberében lejárt a működési engedélyük – ismertette az Agerpres hírügynökség.

  • Fotó: Facebook / Péter Ferenc
    Fotó: Facebook / Péter Ferenc

Az ellenzéki párt szerint az ellenőrzéseket az egészségügyi és a munkaügyi minisztérium szakembereiből álló vegyes csapatoknak kellene végezniük. „A 63 fogyatékkal élő gyermeket embertelen körülmények között tartó marosvásárhelyi központokéhoz hasonló drámák bármikor megismétlődhetnek az ország bármely szegletében” – fogalmaztak a párt képviselői tegnapi közleményükben. Az USR szerint az ország valamennyi ehhez hasonló központja problémákkal küzd a szociális szolgáltatások alulfinanszírozottsága és a személyzethiány miatt, illetve azért, mert „a PSD és a PNL elutasítja az ágazat tevékenységét szabályozó törvényi keret valós reformját”. A közleményben idézték Oana Ţoiu képviselőt, az alsóház munkaügyi és szociális védelmi bizottságának tagját, aki szerint országos szinten több mint tízezer gyermek él elhelyezőközpontokban, és közülük mintegy 2800-an fogyatékkal élők. A törvényhozó emlékeztetett, hogy 2016-ban az akkor hivatalban levő szakértői kormány utasítására az egészségügyi minisztérium és az országos gyermekjogvédelmi hatóság szakemberei közös ellenőrzéseket végeztek az elhelyezőközpontokban, és bár ezek hatékonyaknak bizonyultak, azóta sem ismétlődtek meg.

Mint ismert, a Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői arról számoltak be, hogy egy szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során súlyos rendellenességeket találtak a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben. Jelzésük nyomán ellenőrzést indított a megyei tanács, valamint a prefektúra is. A Maros Megyei Tanács vezetősége közölte, a négy központban végzett ellenőrzések során megállapították, hogy a kiskorúak biztonságban vannak az intézményekben, és megfelelő ellátásban részesülnek, a körülmények megfelelnek egészségi állapotukból származó igényeiknek. Péter Ferenc megyeitanács-elnök szerint a központokban feltárt állapotok nem teszik szükségessé a gyermekek áthelyezését. Az ellenőrzések során nem derült fény olyan helyzetre, amely veszélyeztetné a gyerekek egészségét, testi épségét vagy életét, ugyanakkor megteszik a szükséges lépéseket a jelzett problémák orvoslására, a felelősök számonkérésére.
 

Büntettek, eljárás indult

A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ hétfő este arról számolt be a sajtónak, hogy 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt.

Az érintett központokban észlelt rendellenességek miatt összesen 32 ezer lejre bírságolta meg a Maros megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot. A DSP tájékoztatása szerint az ellenőrzések során rendellenességeket fedeztek fel az étkeztetési és mosodai tevékenységek kapcsán, igen leromlott állapotú bútordarabokat találtak, a hűtőszekrényeket nem tisztították és fertőtlenítették megfelelően, több helyiségben szivárgást és penészt észleltek, illetve lejárt szavatosságú felület- és kézfertőtlenítő szereket találtak. Felügyelőik elrendelték a mosodai tevékenység felfüggesztését mind a négy központnál, a közös étkeztetés felfüggesztését három központnál, és összesen 32 ezer lejre szabtak ki bírságot.

Ugyancsak tegnap jelentette be a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT), hogy büntetőeljárást indított a Jogi Forrásközpont feljelentése nyomán az érintett négy központnál észlelt helyzet miatt. A DIICOT közleménye szerint a 2024. december 20-án tett feljelentés nyomán kiskorúakra irányuló emberkereskedelem, hivatali visszaélés, kiskorúak veszélyeztetése és szervezett bűnözői csoport létrehozása miatt indítottak eljárást. A nyomozó hatóság szerint ugyanakkor egyelőre in rem, azaz a gyanú megalapozottságát vizsgáló eljárás folyik az ügyben.

A Jogi Forrásközpont képviselői bejelentetlen ellenőrzésük során azt tapasztalták, hogy a négy központ túlzsúfolt, hiszen bár összesen 51 gyermek számára lenne hely ezekben, jelenleg 63 gyermek él itt. Tájékoztatásuk szerint az egyik központban bereteszelt hálószobákba zárják a gyermekeket, a szolgálatos gondozók szerint személyzethiány miatt folyamodtak ehhez a megoldáshoz. Két másik központban lejárt szavatosságú gyógyszereket találtak, amelyekből a személyzet szerint kaptak a gyermekek. Az életkörülmények egyik központban sem felelnek meg a törvényi előírásoknak, sok szobának nincs ajtaja, a matracokat műanyaggal vonták be, az ágyak nem megfelelő méretűek. Az egyik központban öt bárányhimlős gyermeket találtak, és nem volt mindegyikük elkülönítve a többi gyermektől – rótták fel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 831
szavazógép
2025-01-15: Közélet - :

Az emberi méltóságot és közösségi békét hirdető vallásszabadság törvénye

Január 13-án a vallásszabadság napját ünnepeltük. Arra emlékeztünk, hogy Tordán 1568. január 13-án az erdélyi országgyűlés a világon először foglalta törvénybe a lelkiismereti és vallásszabadsághoz való jogot. E törvény kihirdetésétől számítjuk az unitárius egyház megalakulását. Az évforduló arra ösztönöz, hogy feltegyük a kérdést: vajon él-e ma is a közel ötszáz éves eszme?
2025-01-15: Belföld - :

Spórlás helyett megalapozott átszervezés

Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester tegnap kijelentette, hogy Románia közigazgatási-területi átszervezését nem a pártszékhelyeken, és semmi esetre sem kizárólag az állami költségek csökkentésének céljával kell megtervezni.