Haazt hittük, a nagy romániai felfordulásban háttérbe szorul az ország közigazgatási átszervezésének gondolata, tévedtünk. Hiába a költségvetési gondok, az elhalasztott államelnök-választás, a kormányzó pártoknak mégis jut idejük a pótcselekvésre, pontosabban, mint már annyiszor, ismét figyelemelterelésre használnak egy egyébként nagyon fontos, égető ügyet.
Mert leszögezhetjük, Romániának szüksége volna egy észszerű közigazgatási reformra. Csakhogy amivel eddig a pártok előrukkoltak, mindig távol állt az alaposan átgondolt, jól működő helyi adminisztrációt biztosító, az embereket szolgáló elképzeléstől. Az eddigi vázlatok – bármelyik oldalról érkeztek – összecsapott félmegoldások voltak csupán, többnyire mindentudó hivatalnokok térképen ceruzával megrajzolt javaslatai, melyek eltekintettek egy-egy régió sajátosságaitól. Az emberek számukra csupán számok voltak, könnyedén megállapították, legtöbb hány lakosa lehet egy községnek, városnak, municípiumnak, megyének, anélkül, hogy felmérték volna, mit jelent majd ez a polgároknak: azoknak, akiket szolgálniuk kellene ennek az új, összevont, karcsúsított, költséghatékonyabb hivatali struktúrának.
Alig kezdődött meg ez a számos gondtól terhes új esztendő, a szociáldemokraták máris előálltak a farbával, előbb a pártelnök Marcel Ciolacu, majd szóvivőjük, Lucian Romașcanu jelentette be: a közeljövő kormányzati és törvényhozási prioritása egy munkacsoport felállítása, amely kidolgozza javaslatukat Románia közigazgatási átszervezésére. Mindketten jelezték, szeretnék, ha még a februárban kezdődő parlamenti ülésszak alatt elkészülne ez a törvénytervezet. Romașcanu megfogalmazása szerint ez a politikai osztály nagyon régi ígérete, és szándékaik szerint „ezáltal hatékonyabbá tudjuk tenni a helyi közigazgatást, aminek közvetlen következményeként természetesen csökkenni fognak a helyi hatóságok kiadásai”. Nem késett a liberálisok reakciója sem, a PNL elnöke, Ilie Bolojan gyorsan leszögezte: minden olyan törvénytervezetet támogatnak, amely hatékonyabbá teszi a közigazgatást. Bolojan szerint az átszervezésnek decentralizációt kell hoznia, azt eredményeznie, hogy a döntések közelebb kerüljenek a polgárokhoz.
Szépen szól és jól is hangzik a két nagy párt szándéka, csakhogy az elmúlt évtizedekben vázolt javaslatok egyike sem ilyen szellemiségben született. Nehezen elképzelhető, hogy a határidőként megadott hat hónap alatt alaposan átgondolt, minden szempontot mérlegelő, a lakosság érdekeit szem előtt tartó javaslat születhet, már csak azért sem, mert a jelenlegi alkotmány igencsak korlátozza a lehetőségeket. Tehát a kezdeményező szociáldemokraták vagy nincsenek tisztában a feladattal, vagy nem gondolják azt komolyan. Nekünk, erdélyi magyaroknak ez utóbbi lenne jobb, mert bármilyen átszervezést találnak ki a román pártok, annak mi, nagy eséllyel, vesztesei leszünk.
Rossz példa az USR által kidolgozott átszervezés. Fotó: USR