Sokunknak gyakran okoz bosszúságot, hogy az évről évre egyre növekvő gépkocsik száma miatt Sepsiszentgyörgyön egyre kevesebb szabad parkolóhely marad a város területén. Az évek során igyekeztünk különböző megoldásokat találni a problémára, ahol lehetett, új parkolóhelyeket hoztunk létre, korszerűsítettük a tömegközlekedést, új kerékpárutakat alakítottunk ki, biciklikölcsönzőt helyeztünk üzembe, mindezek által arra próbáltuk ösztönözni a sepsiszentgyörgyieket, hogy aki szeretné és teheti, az autó helyett válassza a környezetkímélőbb, praktikusabb módját a közlekedésnek.
Egy fárasztó nap után, a munkából hazatérők – hacsak nem rendelkeznek bérelt parkolóhellyel – sokszor nehezen találnak szabad helyet autójuknak, és talán kevés bosszantóbb dolog van annál, minthogy az egyetlen szabad parkolóhelyet évek óta használaton kívüli, rozsdásodó, gazdátlan gépjármű foglalja el. Ez amellett, hogy csökkenti a hasznos parkolóhelyek számát, rontja a városképet, ugyanakkor a szivárgó folyadékok, a rozsda környezeti kockázatot jelent és káros az emberi egészségre is.
Az egyik legsikeresebb kezdeményezésünknek az Értéket adunk roncsautódnak elnevezésű programunk bizonyult, amelynek lényege, hogy egy régi autónak a forgalomból való kivonása esetén a helyi magán- és jogi személyek 3000 lejt kapnak az önkormányzattól. A sikeres kezdeményezést 2021-ben az országban elsőként Sepsiszentgyörgyön indítottuk el, és közel három év alatt több mint 1200 elöregedett gépjárművet vontunk ki a városi forgalomból, ami ugyanennyi felszabadított parkolóhelyet jelent.
Helyi kezdeményezésből országos program
A kezdeményezés annyira sikeres volt, hogy országos programmá nőtte ki magát, és 2023-ban a környezetvédelmi minisztérium bejelentette, hogy a sepsiszentgyörgyi program mintájára a helyi roncsprogramok indítását javasolják a többi romániai önkormányzatnak is. Így az országos szintű, helyi roncsautóprogramra, amelyet az önkormányzatok közösen a környezetvédelmi szaktárcán keresztül bonyolítottak le, először a Környezetvédelmi Alap honlapján lehetett regisztrálni, majd az iratokat az illető helyi önkormányzatokhoz nyújthatták be a pályázók.
Újra Érteket adunk a roncsautódnak Sepsiszentgyörgyön
A helyi szinten jól működtetett roncsprogram nem sokkal azután, hogy központi intézményhez került, elakadt, majd a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) úgy döntött, hogy nem kívánja folytatni a programot. Eközben rengeteg sepsiszentgyörgyi jelezte az önkormányzatnál, hogy élni szeretne a lehetőséggel és háromezer lejért cserébe leadná a régi járművét, viszont ez nem volt lehetséges, mert az országos program nem működött. Mivel továbbra is ilyen nagy igény mutatkozott, úgy döntöttünk, hogy idéntől újraindítjuk az Értéket adunk roncsautódnak programunkat Sepsiszentgyörgyön és mindaddig működtetjük, amíg az országos helyi roncsprogram újra nem indul.
Ki vehet részt a roncsprogramban, melyek a feltételek?
Ennek értelmében január 13-tól az iratcsomók leadásával ismét lehet pályázni Sepsiszentgyörgy Önkormányzatánál a leadott jármű után járó háromezer lejes támogatásra a következő feltételek teljesítésével: legkevesebb 15 éves járműveket lehet leadni, amely legalább öt éve forgalomba kell legyen jegyezve Sepsiszentgyörgyön, az érdekelteknek legkevesebb öt éve kell a tulajdonukban legyen a gépjármű, a tulajdonosoknak sepsiszentgyörgyi lakóhellyel kell rendelkezniük, nem lehet tartozásuk az önkormányzat felé, valamint saját felelősségre kell nyilatkozniuk arról, hogy nem kérték, illetve nem vehetnek részt más roncsautóprogramban. Továbbá vállalniuk kell, hogy a következő három évben nem vásárolnak öt évnél régebbi autót, ellenkező esetben vissza kell téríteniük a program keretében kapott háromezer lejes összeget.
A leadott gépjárműnek tartalmaznia kell az alapvető alkatrészeket (motor, váltószerkezet, futóművek, karosszéria, alváz stb.) és a kérelmezőnek vállalnia kell azt is, hogy ő és mindazok, akik ugyanazon a címen laknak, az elmúlt három évben nem vásároltak 5 évnél régebbi autót.
Milyen iratok szükségesek?
A programban való részvételhez a kérelmezőknek egy iratcsomót kell benyújtaniuk, amely a következőket tartalmazza:
* kérelem, amely tartalmazza a saját felelősségre tett nyilatkozatokat a feltételek betartásáról;
* az autó tulajdonosának személyazonosító igazolványa eredetiben;
* az autó forgalmi engedélye és törzskönyve eredetiben;
* a kérelmező nevére kiállított bankszámlakivonat, amely tartalmazza az IBAN-számot.
Az érdeklődők személyesen nyújthatják be a dossziékat Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának ügyfélszolgálati osztályán. Az iratcsomó jóváhagyása után a kedvezményezetteknek, a pozitív elbírálást tartalmazó értesítés átvételétől számított 90 napon belül egy engedéllyel rendelkező bontóközpontba kell leadniuk az autót. Az autó bontását igazoló tanúsítvány benyújtásától számított 15 napon belül Sepsiszentgyörgy Önkormányzata a 3000 lejes összeget a bankszámlakivonaton feltüntetett számlára utalja.
Sepsiszentgyörgy Önkormányzata első körben 500 ezer lejt különített el költségvetésében a helyi roncsautóprogramra, ez az összeg több mint 166 leadott roncsautóra elég. A program január 13-i újraindulása óta már több mint százan nyújtottak be kérést, viszont fontos megjegyezni, hogy amennyiben az említett összeg kimerül és további igény mutatkozik az autók leadására, a keretet bővíteni fogjuk.
Az Értéket adunk a roncsautódnak elnevezésű programunk példaértékű kezdeményezés a környezetvédelem és városfejlesztés terén, ennek sikere viszont úgy tűnik, hogy egyelőre Sepsiszentgyörgyön a helyi közösség aktív részvételével működik sikeresen.
(Az Önkormányzati szemle Sepsiszentgyörgy önkormányzatának fizetett tájékoztatási rovata.)