Szijjártó Péter Bukarestben: Szorosabb román–magyar együttműködést

2025. január 21., kedd, Belföld

A magyar és a román kormányzat is elkötelezett a kétoldalú együttműködés fejlesztése mellett, amiből mind a két fél sokat profitálhat – közölte egyhangúan Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter és Emil Hurezeanu román külügyminiszter a két tárcavezető tegnapi bukaresti találkozója után.

  • Szijjártó Péter és Emil Hurezeanu. Fotók: Facebook / Szijjártó Péter
    Szijjártó Péter és Emil Hurezeanu. Fotók: Facebook / Szijjártó Péter

Szijjártó Péter a nemrég hivatalba lépett új román kormány több tagjával folytatott egyeztetései után stratégiai jelentőségűnek nevezte a két ország határát keresztező infrastruktúra fejlesztését. Kifejtette, Románia schengeni csatlakozásával tizenkettőről huszonkettőre nőtt az átkelőhelyek száma, s így az eddigi harminchétről húsz kilométerre csökkent az átlagos távolság az átlépési pontok között. Ugyanakkor kiemelte, hogy a munka nem ért véget, tovább fog bővülni az átkelők száma, előkészítették az ehhez szükséges megállapodást, illetve megkötötték a szerződést a magyarcsanádi Szent Gellért híd újraépítésére és a Szegedet Temesvárral összekötő vasútvonal megtervezésére is.

Szijjártó Péter érintette az energetikai együttműködést is, amely szavai szerint mind a két ország ellátásbiztonságához nagyban hozzájárul, és közölte, hogy megerősítették elkötelezettségüket a kapcsolat még szorosabbra fűzése mellett. „Abban vagyunk érdekeltek, hogy ebben az új helyzetben a földgáz-kereskedelmi együttműködésünket bővítsük. Az erről szóló tárgyalások már meg is indultak a vállalataink között” – tette hozzá.

A miniszter végül kiemelte, a tapasztalat azt mutatja, hogy amikor az RMDSZ részese a bukaresti koalíciónak, akkor sokkal jobban mennek a dolgok a két ország közötti együttműködésben. „Ez azért nagyon fontos, mert mind Magyarország, mind Románia, mind a magyarok, mind a románok nagyon sokat tudnak profitálni egy jó magyar–román együttműködésből” – jelentette ki. Majd leszögezte, hogy egyértelműen jobb jóban lenni, mint rosszban, és jelenleg kedvezőek a kilátások, ugyanis a román kormány is elkötelezett a kétoldalú együttműködés fejlesztése mellett, és ennek egyik lényeges garanciája a RMDSZ részvétele.

Végül az új román kollégájával folytatott tárgyalásával kapcsolatban elmondta, Emil Hurezenauval is a praktikus együttműködésre fogják helyezni a hangsúlyt, s egyetértettek abban, hogy Közép-Európának békére, fejlődésre, stabilitásra van szüksége.

A román külügyminisztérium tájékoztatása szerint a találkozón Emil Hurezeanu tárcavezető hangsúlyozta, tartalmasabbá kell tenni a kétoldalú együttműködés alapját jelentő román–magyar stratégiai partnerséget. Kifejezte meggyőződését, hogy a közös munkán és együttműködésen alapuló nyitott, pragmatikus hozzáállás lehetővé teszi a kétoldalú kapcsolatok potenciáljának teljes kiaknázását.

 

Sorin Grindeanu és Szijjártó Péter

 

A maga során Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter közölte, Szijjártó Péterrel a két ország közötti közlekedési összeköttetések javításában, illetve újak kiépítésében állapodtak meg. Grindeanu az utóbbiak között említette a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út összekapcsolását a M49-es magyarországi autóúttal, az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út összekapcsolását az M44-es magyarországi autópályával, az Óbéba–Kübekháza közötti út, illetve a Csanád–Magyarcsanád közötti Maros-híd megépítését.

Szijjártó Péter Sebastian Burduja energiaügyi miniszterrel is tárgyalt, az energiaügyi minisztérium tájékoztatása szerint a román tárcavezető kifejtette, hogy Bukarest soha többé nem fogja Európa energiabiztonságát azoknak a kezében hagyni, akik az energiát zsarolásra használták és használják ma is. „Régiónknak diverzifikálnia kell az energiaforrásait, és a lehető legnagyobb mértékben saját magára kell támaszkodnia” – idézte Burduját a közlemény.

A beszámoló szerint a két miniszter tárgyalásainak középpontjában a regionális energiapiacok ingadozásai, a regionális energiabiztonság megerősítése és a földgázellátás diverzifikálása állt. Terítékre került a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelése és az azeri–grúz–román–magyar áramvezeték is. Burduja beszélt arról is, hogy Románia megvalósítani készül az 5000 MW-os nagyfeszültségű egyenáramú (HVDC) vezetéket, amelyik minimális veszteséggel fog áramot szállítani Nyugat-Európába. Ehhez csatlakoztatják a Fekete-tenger alatti kábel lefektetésével Grúziát és Azerbajdzsánt is.

„Ami az esetleges MVM–­E.ON tranzakciót illeti: ismertettem a magyar féllel az energiaügyi minisztérium álláspontját, amelyet korábban nyilvánosan is kifejtettem. Románia meg fogja védeni szuverenitását és polgárainak stratégiai érdekeit. Románia energiája továbbra is a romániaiakat fogja szolgálni” – nyilatkozta Sebastian Burduja.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 890
szavazógép
2025-01-21: Közélet - Fekete Réka:

Szerteágazó szakterület sokféle betegséggel (Beszélgetés dr. Simona Jâjâie reumatológussal)

A reumatológia a művészet és a tudomány között helyezkedik el, mivel gyakran mondják egy kórkép okán, ha a reumatológus sem tudja diagnosztizálni az adott betegséget, akkor nehezebb a helyzet, az ismeretlenben kell kutakodni – állítja dr. Simona Jâjâie reumatológus. A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szakorvosa ezzel nem a szakterületének kíván a kelleténél nagyobb fontosságot tulajdonítani, csupán azt érzékelteti, az autoimmun és gyulladásos, valamint ritka betegségeknek olyan sokféle oka és kimenetele lehetséges, ami gyakran teljesen új helyzet elé állítja az orvost, és ami egyik páciensnél beválik, az a másiknál nem használható.
2025-01-21: Belföld - :

Újra a püspökségen a magyar misék ügye

Újra a jászvásári püspökség elé került a pusztinai magyar misék ügye, Iosif Paulet püspök ismét az egyházi tanács elé terjeszti a kérdést – közölte a Krónika erdélyi portállal Anton Diacu, a csángó magyarok lakta moldvai település plébánosa.