Beszélgetés dr. Simona Jâjâie reumatológussalSzerteágazó szakterület sokféle betegséggel

2025. január 21., kedd, Közélet

A reumatológia a művészet és a tudomány között helyezkedik el, mivel gyakran mondják egy kórkép okán, ha a reumatológus sem tudja diagnosztizálni az adott betegséget, akkor nehezebb a helyzet, az ismeretlenben kell kutakodni – állítja dr. Simona Jâjâie reumatológus. A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szakorvosa ezzel nem a szakterületének kíván a kelleténél nagyobb fontosságot tulajdonítani, csupán azt érzékelteti, az autoimmun és gyulladásos, valamint ritka betegségeknek olyan sokféle oka és kimenetele lehetséges, ami gyakran teljesen új helyzet elé állítja az orvost, és ami egyik páciensnél beválik, az a másiknál nem használható.

  • Dr. Simona Jâjâie. Fotók: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház
    Dr. Simona Jâjâie. Fotók: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház

Simona Jâjâie Brassóban született, ott érettségizett, és már gyermekkorától orvosnak készült.  Szülővárosában végezte az orvosi egyetemet, a licencvizsgát Marosvásárhelyen tette le, az ottani belgyógyászaton dolgozott rezidensként. Reumatológiából szakvizsgázott, 2019-től szakorvos a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban.  

A reumatológia a fertőző betegségek épületének második emeletén működik tizenkét ággyal. Két reumatológus szakorvos, hét asszisztens, három  betegápoló látja el a betegeket, kis csapat, de sok fel­adatot látnak el – hangsúlyozza Jâjâie doktornő. Naponta három-négy órát rendel a járóbeteg-rendelőben, Veronica Grigore osztályvezető főorvossal együtt ellátja a beutalt betegeket, interklinikai konzíliumokon vesz részt, mozgásszervi ultrahangvizsgálatokat végez, erre külön képesítéssel rendelkezik. 2024-ben 3838 pácienst láttak el a reumatológiai járóbeteg-rendelőben és 905 beteget folytonos beutalással az osztályon, ezenkívül egynapos beutalásokkal is végeztek vizsgálatokat.

Legtöbbször a páciensek valamilyen fájdalom miatt keresik fel a reumatológust, főként ízületi fájdalommal, izomfájdalommal, gerincfájdalommal, hátfájással, felső és alsó végtagi fájdalommal, de a ritka betegségek tünetei között előfordul látászavar, bőr- vagy nyálkahártya-kiütés, elváltozások a bőrön, a szájban, az intim területeken.

A reumatológiára főként degeneratív kórképekkel érkeznek a betegek, ezek a leggyakoribb betegségek, a második kategória az autoimmun gyulladásos kórképeké, a harmadik a mikrokristályokkal kapcsolatos betegségek csoportja – ismerteti a szakorvos. A degeneratív patológia az öregedéssel függ össze, de vannak köztük fiatal betegek is. Az okok: életkor, túlzott testsúly, mozgáshiány vagy éppen a fokozottabb ízületi igénybevétel, például sportolóknál.

Az autoimmun betegségek, az autoimmun gyulladás az immunrendszernek olyan meghibásodása, amikor az eredetileg a szervezet megvédésére hivatott rendszer valamilyen okból megbomlik, és a szervezet saját sejtjei, a test bizonyos struktúrái vagy az egész test ellen harcol. Az így kialakuló betegségek több szakterületet érinthetnek. A leggyakoribb autoimmun betegségek: a rheumatoid arthritis, a pikkelysömörös ízületi gyulladás (psoriasis) és a spondylarth­ritis csoportba tartozó egyéb betegségek, amelyeknél a tünetegyüttes igen változatos. A lupusz gyakrabban fordul elő nőknél. Ez egy autoimmun betegség, amely bármit érinthet a szervezetben. Leggyakrabban bőrelváltozások fordulnak elő, elsősorban az arcon, de nem csak.  Előfordulhat hajhullás, fekélyesedés, a betegség bármelyik szervet érintheti. Járhat vesekárosodással neurológiai, pszichiátriai, gyomor-bélrendszeri panaszokkal, ízületi és izomkárosodással is. Lehet enyhe vagy súlyosabb károsodással járó, a betegség fejlődése kiszámíthatatlan, ezért  nehéz a lupuszos betegek kezelése – szögezi le a reumatológus.

Gyakoriak mostanában a mikro­kristályok okozta betegségek, ebben a kategóriában a legismertebb a köszvény. Itt a nátrium-monourát kristályok lerakódása okozhat károsodást. Az okok közé sorolható a húsfogyasztás, ellenben a túlzott alkohol- és sörfogyasztás is vezethet a húgysav szintjének emelkedéséhez. Vannak más kristályok is, nem csak monourátkristályok, amelyek ízületi gyulladást idézhetnek elő – mondta a reumatológus, aki rendszeres mozgást és megelőző vizsgálatokat javasol.

Az autoimmun betegségek esetében még mindig vizsgálja az orvostudomány az okokat. Ahol genetikai tényezők vannak, ott nem tudnak ezen változtatni – hangsúlyozza Jâjâie doktornő.
 

Vizsgálatok

A páciens által elmondott panaszokból és a klinikai vizsgálatból indul ki a szakorvos, ezek elemzése után dönt a további lépésekről. A laboratóriumi analízisek sok szakterületen azonosak, de vannak sajátos vizsgálatok, amelyek az egyes autoimmun betegségek többé-kevésbé specifikus antitestjeit határozzák meg. Az antitestek kimutatását csak magánlaboratóriumokban végzik, a biztosító nem fizeti ezeket a vizsgálatokat, és meglehetősen drágák, ellenben elengedhetetlenek adott betegségek diagnosztizálásához és az érintett betegek helyes kezeléséhez – mondja a doktornő.

Ezek a specifikus immunológiai vizsgálatok bizonyos esetekben genetikai vizsgálatokat is feltételeznek, amelyeket szintén csak magánlaboratóriumokban végeznek.
Vannak képalkotó vizsgálatok is, mint a mozgásszervi ultrahang, amely segít az ízületek szerkezetének azonosításában, valamint röntgen, mágneses rezonancia, nagy felbontású CT, amely részletesen mutatja a tüdő szerkezetét, ami különösen tüdőfibrózis esetén igen hasznos, mivel ez igen gyakori az autoimmun kórképekben – részletezte Jâjâie doktornő.

 

A reumatológia osztályon mindenkinek megvan a pontos feladata

 

Nincs teljes gyógyulás, de lehet jól élni

Beszélgetésünk alatt kényes témához érkeztünk. Simona Jâjâie nem kertel, kimondja: a reumatológához tartozó betegségekből nincs teljes  kigyógyulás, ellenben megfelelő kezeléssel vannak időszakok, amikor a beteg tünetei enyhülnek, akár el is múlhatnak, de sajnos ott van a visszatérés lehetősége. Igaz, hogy leginkább az időseket érintik az ízületi betegségek, de az összes többi kórképet tekintve minden korosztályból jegyeznek betegeket a reumatológia területén.

Vannak hullámvölgyek és remissziós időszakok, ez azt jelenti, hogy a betegnek nincs klinikai panasza, az analízisek eredménye alapján jól van, szinte gyógyultnak tekinthető, de sajnos ez nem így van – mondotta. Sikerekről akkor beszélnek, ha adott páciens hosszabb ideig fájdalommentesen él, szervi és fizikai bántalmai átmenetileg megszűntek, ha sikerül minél hosszabb ideig fenntartani az egészségeshez közeli állapotot – véli a megyei kórház reumatológusa. Ezért tartanak szoros kapcsolatot a betegekkel, kontrollvizsgálatokra hívják őket, követik a betegség fejlődését, állapotukhoz igazítják a megfelelő kezelést. Nincs teljes gyógyulás, de lehet jól élni ezekkel a betegségekkel, ellenben fontos az orvos utasításainak betartása és a rendszeres vizsgálat – véli  Jâjâie  doktornő.

Több, a reumatológia szakterületéhez tartozó betegség esetén összeférhetetlen az adott gyógyszeres kezelés a terhességgel, de vannak esetek, amikor bizonyos készítmények használata szigorú orvosi ellenőrzés mellett megengedett, nem károsak a magzatra és az édesanyára sem. A reumás ízületi gyulladás például egyike azoknak a betegségeknek, amelyek nagyon jól kezelhetőek a terhesség alatt, gyakran erre az időre megszűnnek a fájdalmak, de sajnos utána visszatérhetnek, erősödhetnek is – magyarázza a szakorvos. Vannak ellenben betegségek, amelyek esetében teljesen ellenjavallott a várandósság, illetve csak a remissziós időszakban javasolják – mondotta.
 

A csapatmunka híve

A tizenkét ágyas reumatológiai osztály folyamatosan telt házzal működik, emellett naponta hat-hét egynapos beutalást is jegyeznek, amikor különböző vizsgálatokat végeznek a behívott páciensek számára, és a járóbeteg-rendelőben is sokan jelentkeznek, köztük sok az új eset. Jâjâie doktornő szerint a megye lakosságához képest az országos átlagnál gyakoribb Háromszéken a reumatoid arthritis, a psoriasisos arthropathia, a spondylitis és általában a degeneratív patológiák. Ebben a hideg éghajlat is közrejátszik – véli a reumatológus.

Bár a reumatológia nem kecsegteti az orvost túl sok sikerrel, mert amint említettük, nincs teljes gyógyulás, Simona Jâjâie szereti a szakmáját, örvend minden apró eredménynek, amit pácienseinél elér. Számára a hegyek, a kirándulások nyújtanak igazi kikapcsolódást, brassóiként erre már gyermekkorában is gyakran volt lehetősége. Háromszék ugyan nem az otthona, ellenben a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban otthonosan érzi magát, értékeli a csapatmunkát és szakterülete változatosságát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2025-01-21: Kultúra - Józsa Zsuzsanna:

Felfedezni és emlékeztetni az utókort emlékművekre

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének (SZMÚE) Illyefalván tavaly kiadott Vértelen vértanúk – Kárpátországi szobrok, emlékművek, emlékhelyek című esszégyűjteményét – mely az impérium- és ideológiai változásoknak áldozatul esett köztéri alkotásokról, azok kálváriájáról, néha újjáéledéséről is szól – Sepsiszentgyörgy után Csíksomlyón is bemutatták január 16-án az impozáns Fodor Házban. További könyvbemutatók: Székelyudvarhelyen január 30-án, Rétyen február 6-án, Csíkszeredában február 7-én, Kovásznán február 17-én.
2025-01-21: Belföld - :

Szijjártó Péter Bukarestben: Szorosabb román–magyar együttműködést

A magyar és a román kormányzat is elkötelezett a kétoldalú együttműködés fejlesztése mellett, amiből mind a két fél sokat profitálhat – közölte egyhangúan Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter és Emil Hurezeanu román külügyminiszter a két tárcavezető tegnapi bukaresti találkozója után.