Huszonhét háromszéki iskola közel hat és fél ezer óvodását és tanulóját érinti az év eleji intézkedés, miszerint a költségvetés elfogadásáig szünetel az Egészséges étkezés elnevezésű kormányprogram. Igaz, ez csupán negyede a beiskolázott háromszéki gyermekeknek, mégis nagy érvágás az érintett családoknak – állítják az iskolaigazgatók.
A kökösi Gábor Áron Általános Iskola épületében egy étkezésre kialakított teremben szolgálták fel a karácsonyi vakációig az odaszállított meleg ebédet a helyi, valamint a felújítási munkálatok miatt itt tanuló bácsteleki gyermekeknek. Az étkeztetés már az elmúlt tanév májusában megkezdődött, 2024 szeptemberében folytatódott és a decemberi szünidőig tartott. Az Egészséges étkezés programban szereplő többi iskolához hasonlóan az idei költségvetés elfogadásáig nem kapnak ebédet a gyermekek a kökösi iskolában, ellenben a két összevont osztály huszonnégy diákja továbbra is részesül délutáni oktatásban a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány jóvoltából – tudtuk meg Szabó Enikő iskolaigazgatótól.
Hasonló a helyzet a málnási Tőkés József Általános Iskolában is. A tanintézmény az elsők között szervezte meg a diákétkeztetést, már az előző, országos kísérleti programban is szerepelt, tavaly pedig különösen jól működött az étkeztetés; januártól júniusig, majd szeptembertől a karácsonyi vakációig biztosítottak meleg ebédet diákjaiknak – tájékoztatott megkeresésünkre Kovács Attila iskolaigazgató. Az intézményvezető szerint elég nagy érvágás az érintett családoknak a program leállítása.
A kormányprogramban szereplő huszonhét háromszéki iskola közül ebben a tanévben hét tanintézmény biztosított meleg ebédet a gyermekeknek a téli vakációig. Tizenhat helyen szendvicset kaptak a diákok, négy iskola esetében nem volt jelentkező a közbeszerzésen – tudtuk meg a programért felelős megyei tanfelügyelőtől. Zágoni Imola lapunknak elmondta, a málnási Tőkés József, a barátosi Bibó József, a szitabodzai Nicolae Russu, a kökösi Gábor Áron, az uzoni Tatrangi Sándor és a nagyajtai Kriza János Általános Iskolában, valamint a dobollói iskolában szolgáltak fel meleg ebédet ebben a tanévben a gyermekeknek. Megfelelő helyiség hiányában tizenhat településen a gyermekek szendvicset kaptak, a baróti Gaál Mózes Általános Iskola, a kommandói Horn Dávid Általános Iskola és a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc, valamint Néri Szent Fülöp Általános Iskola esetében nem jelentkezett vállalkozó a versenytárgyalásra.
Az ingyenes meleg ebéd tekintetében szerencsés helyzetben vannak azok a diákcsoportok, amelyek a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány (DKA) délutáni oktatási programjában (KinderEd) szerepelnek, mivel ezek működésére az érintett tizenkét háromszéki önkormányzat nem naptári évre, hanem adott tanévre kötött szerződést, ez azt jelenti, hogy a több mint ötszáz gyermek étkeztetése folytonos, nem kell megvárni az idei költségvetés elfogadását/leosztását – tudtuk meg a DKA gyermek- és családsegítő szolgálata irányítójától. Torma Vera lapunknak elmondta, ez alól kivételek azok a települések, amelyek a kormányprogramban is szerepeltek, a kettős finanszírozás kizárása miatt ezekkel az önkormányzatokkal nincs szerződésük.
Az érvényben lévő oktatási törvényben és a kormányprogramban is szereplő célkitűzés (miszerint egymillió gyermeknek biztosítana ingyen meleg ebédet naponta az állam) egyelőre elméletileg a félmilliónál tart, ellenben a gyakorlatban jelenleg egyetlen óvodás és iskolás sem részesül ebben a támogatásban.