„Tényleg olyanok vagyunk, mint a testvérek”

2025. február 12., szerda, Riport

Február elsején testvértelepülési kapcsolatának 35. évfordulóját ünnepelte Málnás és Alsóörs küldöttsége. A nem mindennapi eseményt a két község vezetői mellett megtisztelte Nemes István, aki közvetlenül a ’89-es események után, 1990. február 3-án az alsóörsi küldöttség élén adományokkal megrakott kisbusszal érkezett Málnásra. A kirándulásokkal és találkozásokkal színesített eseményt közös ünnep, majd kosaras bál zárta a málnási kultúrotthonban.

  • Hebling Zsolt és Szotyori Angéla. Fotó: Préda Barna
    Hebling Zsolt és Szotyori Angéla. Fotó: Préda Barna

A testvértelepülési kapcsolat mint jelenség az 1989-es rendszerváltás után jelent meg térségünkben. A világ számos olyan települése között jött létre kapcsolat, amelyek úgy érezték, hogy valami összeköti őket egymással, vagy egyszerűen csak azért, mert divat volt ilyen testvértelepülési kapcsolatokat kialakítani. A szétszabdalt magyarság esetében azonban egy testvértelepülési kapcsolat túlmutat az intézmények közt köttetett papírformán, az együvé tartozás kifejezésének egy különös módja, amelyet nem téphetnek szét határok, diktátumok. Ez különösen igaz azokra a kapcsolatokra, amelyek nem mindennapi időszakokban köttettek. Ilyen Málnás és Alsóörs kapcsolata is. A romániai forradalom zűrzavaros ideje alatt lelkes alsóörsi lakosok szükségét érezték a segítségnyújtásnak és gyűjtésbe kezdtek. Amint azt az események lehetővé tették, február 3-án megérkezett Málnásra a szeretetcsomagokat – köztük számos bibliát – tartalmazó kisbusz a négy alsóörsi küldöttel. Ekkor a málnásiak és a küldöttek egy baráti kapcsolatra mondtak igent, amely azonban a 35 év során igazi testvériséggé nemesedett.

A mostani jubileumi esemény apropóján Alsóörs 13 fős küldöttsége január 30-án, csütörtökön érkezett Málnásra. Pénteken a Szent Anna-tó környékén tettek látogatást, majd ezt követően malacsütésen, majd a helyi elöljárókkal és a fogadó családokkal közös vacsorán vettek részt, melyet hegedűszó és közös éneklés kísért. Másnap a társaság meglátogatta a 2021-ben megnyílt csíkszépvízi Székely Határőr Emlékközpontot. A látogatást követően, délután öt órától került sor a testvértelepülési kapcsolat jubileumának ünnepélyes megülésére. „Összegyűltünk, ahogy a Tisza is egybefonja / a sok patakot és folyót, nem törődve azzal, / hogy mit határozott a történelem: egy a szó / és egy a szív, egy a szeretet, mely összeköt” – fogadta az esemény résztvevőit Rozványi Dávid verse a málnási kultúrotthon színpadán álló rollupon.

Az egybegyűlteket Szotyori Angéla Gizella, Málnás község polgármestere köszöntötte, aki beszédében kiemelte, hogy egy olyan élő testvértelepülési kapcsolatról beszélünk, amely nem csupán az intézményeken, polgármestereken vagy az aláírt papíron múlik – hiszen 27 év után, 2017. augusztus 20-án írták alá azt –, sokkal inkább a közösségen és a 35 év alatt kialakult szoros barátságokon, kölcsönös családi kapcsolatokon. „Mi letettünk egy kemény alapot, erre lehet építkezni, szilárdítani. Fontos az, hogy a fiataljaink továbbvigyék. Meg kell ismertetni velük a közös történelmi múltat, hogy ők is értsék ezt a kötődést, ragaszkodást. Számunkra minden egyes találkozás ünnepi alkalom. Büszkén tölt el és emlékeztet arra, hogy jó magyarnak lenni. Itt vagyunk együtt, elszakíthatatlan szálak fűznek össze bennünket. Közösek a gyökereink, a kultúránk. A határokat meghúzhatták fölöttünk, de a múltunk összeköt.” Ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy sokat lehetne beszélni az elmúlt 35 évről, de ugyanolyan fontos előretekinteni, tervezni, hogy még nagyon sok jubileumot ünnepelhessenek együtt.

 

Nemes István, a testvérkapcsolat elindítója átveszi az oklevelet. Fotó: Préda Barna

 

Hebling Zsolt, Alsóörs polgármestere példaértékű, tartalmas és gyümölcsöző testvértelepülési kapcsolatként jellemezte a két település közti viszonyt, és örömét fejezte ki, hogy immár 26 éve lehet részese. Beszédében felidézte azokat az időket, amikor Nemes István, Simon Ferenc, valamint a néhai Simon Sándor és Evelei László Alsóörs küldöttségeként megérkezett az Olt menti településre. „Málnás és Alsóörs testvéri kötelékének ékes és maradandó, nagy értékű tárgyi bizonyítéka a 2006-ban felavatott székely kapu és a 2021-ben átadott Trianon-emlékmű, Datki Sándor mester alkotása, amelyek nemcsak látnivalók, hanem az összetartozás jelképei. Amit kiemelnék az elmúlt sok évből, talán az, hogy az emberek között születtek, mélyültek el olyan barátságok, amelyek keretében őszintén megosztják egymással élményeiket, bánataikat, nehézségeiket és örömeiket. Ez adja az értelmét és tartalmát a kapcsolatnak a hivatalos, írásos együttműködésen túl. Tényleg olyanok vagyunk, mint a testvérek.” Végezetül pedig megköszönte a meghívást és a szívélyes fogadtatást. Az Alsóörsi Csipkeműhely és Alsóörs önkormányzatának képviselő-testülete a magyar kultúra napján az egyetemes magyar kultúráért kifejtett magas szintű tevékenységéért Örökség-díjat adományozott Málnás községnek. A díjat számos emléktárgy mellett Szotyori Angéla Gizella polgármester asszony, valamint Sinka Lajos alpolgármester vette át. Az emléktárgyak kölcsönös átadása mellett Nemes István, a két település közti kapcsolat kialakítója és Kovács Attila, a málnási Tőkés József Általános Iskola igazgatója is oklevélben részesült.

Az oklevelek átadása után Nemes István szólt az egybegyűltekhez. Beszédében felidézte a ’89-es eseményeket és azt a folyamatot, amely során kialakulhatott ez a testvérkapcsolat. A rövid múltidézés mellett köszönetet mondott azoknak a társainak, akik már nem lehetnek közöttünk, de nélkülük nem jöhetett volna létre ez a kapcsolat, ők nem mások, mint Alsóörs részéről néhai Evelei László és Podmaniczky Gyula, a helyiek részéről pedig Kisgyörgy Tamás és Sylvester Lajos. Beszédében kitért arra is, hogy azok a gyerekek, akik 1990 augusztusában először Málnásról Alsóörsre érkeztek, ma már 45–50 éves édesapák és édesanyák, az ő feladatuk kinevelni azokat a fiatalokat, akik éltetik ezt a kapcsolatot, akik 35 év múlva kiállnak a színpadra és megünneplik a 70. évfordulót.

 

Havas Málnás. Albert Levente archív felvétele

 

Nemes Istvánt, Pista bácsit követően Kovács Attila iskolaigazgató szólt az egybegyűltekhez. Beszédében megköszönte az oklevelet, majd hangsúlyozta, hogy nem csupán ő érdemelte ki azt, hiszen Málnás község részéről számos jó ember vett részt a kapcsolat kiépítésében, éltetésében és virágzásában. Beszédét a következő idézettel zárta: „A barátok olyanok, mint a csillagok, nem látjuk mindig őket, de tudjuk, hogy vannak. Tudjuk, hogy vannak Alsóörsön barátaink” – majd egyperces néma csenddel adóztak azon barátok emlékére, akik már nem lehetnek közöttünk.

Végezetül Balla Barna Márton málnási református lelkész szólt az ünneplő közösséghez. Beszédében kiemelte, hogy ők egy jó húszéves késéssel érkeztek a településre, és éppen ez adott lehetőséget számukra, hogy objektíven lássák azt a kapcsolatot, azokat a dolgokat, amelyek a málnási, alsóörsi emberek szívében természetesek, mert egybenőttek az élettel, annak minden örömével és aggodalmával. „Mindezt értékként fedezzük fel, és most már málnásiként elmondhatjuk, hogy egy nagyon meleg kapcsolatot örököltünk, egy csodát, amely nem két önkormányzat, hanem nagyon sok lélek között fonódott. Éppen ezért hiszem azt, hogy bármit is hoz a jövendő, ez a kapcsolat élni fog. Élni fog azért, mert át tudjuk örökíteni a nálunk fiatalabbak felé. Azért, mert amíg a nagy fákat kivágják és eltűnnek a mezőkről, addig a gyönyörű virágok újból és újból felütik a fejüket és hirdetik az Isten dicsőségét.” Végezetül az ünneplő közösséggel együtt imában adott hálát a nem mindennapi kapcsolatért, és Isten áldását kérte a magyar jövendőre.

A szervezők azt is elárulták, hogy a 35 éves kapcsolat tiszteletére a közeljövőben egy könyv fog megjelenni. Az ünnepi alkalmat kosaras bál és hajnalig tartó mulatság követte a Málnási Ifjúsági Szervezet jóvoltából. A szervezők köszönetüket fejezik ki mindazon intézményeknek, szervezeteknek és személyeknek, amelyek/akik hozzájárultak az esemény létrejöttéhez.

Préda  Barna

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 654
szavazógép
2025-02-12: Jegyzet - :

Egy ház, egyház

Szeptemberben költöztem Sepsiszentgyörgyre. Rekkenő hőség volt, engem pedig minden felcipelt doboz újra elgondolkodtatott a könyvgyűjtés értelmén. Mert igencsak érdekesen alakultak az arányok. Minden doboz ruhára jutott körülbelül négy-öt doboz könyv. A végeredmény engem is meglepett. Egy saroknyi doboz ruhákkal és egy teljes szobányi – valószínűleg csak igen ritka esetekben kinyíló – könyv.
2025-02-12: Belföld - :

Ilie Bolojan az ideiglenes államfő

Tudomásul vette az alkotmánybíróság Klaus Iohannis államfő lemondását, megállapította a tisztség megüresedését, és tegnap kiadott határozatában azt is megerősítette, hogy a három hónapon belül megválasztandó új elnök hivatalba lépéséig Ilie Bolojan szenátusi elnök tölti be ideiglenesen az államelnöki tisztséget.