A város gombái 41.Februári taplószemle

2025. február 13., csütörtök, Család

A tapló elnevezés nem egy rendszertani kategóriát takar, azokat a gombákat értjük alatta, amelyek élő vagy elhalt faanyagon teremnek, tönkjük hiányzik vagy csökevényes, húsuk kemény, szívós állagú, termőrétegük pedig rendszerint csöves vagy labirintusos. Mérgező faj alig akad köztük, azonban szívós húsuk miatt nagy részük nem fogyasztható, gyógyhatásuk viszont egyre inkább előtérbe kerül.

  • A szilvatapló egyik leghosszabb életű gombánk, „maga alatt vágja a fát”, de lassan, így több évtizedet is megél. A szerző felvétele
    A szilvatapló egyik leghosszabb életű gombánk, „maga alatt vágja a fát”, de lassan, így több évtizedet is megél. A szerző felvétele

Szilvatapló (Phellinus pomaceus)

A fiatal termőtest felszíne sárgásbarna, bársonyos, majd szürkülő, öregen feketés, sima, gyakran felrepedező, egyedül álló vagy csoportos. Alakja gumós, pata vagy hosszan elterülő, pereme általában lekerekített, ritkábban éles. A termőréteg barna, pórusai nagyon szűkek, szabad szemmel alig láthatóak. A húsa nagyon kemény, fás állagú, barnás, rozsdabarnás színű. Többéves fehérkorhasztó, a mérsékelt öv egyik jellegzetes taplója.

Nem véltelen kezdtem vele a februári taplószemlét, ugyanis Sepsiszentgyörgy leggyakoribb taplója. Jobbára közterületen levő szilvafákon figyeltem meg, kedvence a cseresznyeszilva, beleértve a pirosas levelű, rózsaszín virágú díszváltozatokat is. Fás szárú gazdáját más tájakon mirabolán szilvának is becézik, nálunk inkább a kevésbé hangzatos fosos- vagy fosókaszilva néven ismert. Ezekkel az igénytelen, szerény gyümölcsfákkal (néha bokrokkal) lépten-nyomon találkozunk Sepsiszentgyörgy zöldövezeteiben. Egy részük ültetett, de szép számmal találunk magon kelt példányt is. Illatos, fehéres virágaikkal a kora tavasz egyik jellegzetes színfoltjai. Nincs olyan év, hogy ne teremne. Savanykás, lédús gyümölcseit pedig rendszeresen gyűjtik a város lakói. Ki frissen fogyasztja, ki pálinkának, ki pedig befőttnek vagy lekvárnak használja fel.

Aligha létezik öregebb példány a város szilvafái között, amelynek törzsén vagy vastagabb ágán ne találnánk szilvataplót. Szokása többedmagával megtelepedni. Nem agresszív xilofág, (farontó) az általa megtámadott gyümölcsfa még sokáig él és terem. Nemcsak az élő fán, hanem az elhalt faanyagon is képes tovább megmaradni, hiszen ha kell, könnyedén áttér az élősködő életmódról a korhadékbontásra. Mivel évelő tapló, egész évben a természetrajongók rendelkezésére áll. Más Prunus faj, amelyen városunkban még olykor megtelepszik, a nemes szilva (Prunus domestica) és a díszbarack (P. davidiana).

Farkas János

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 870
szavazógép
2025-02-13: Család - :

Beolvasztott családügy

Január 31-i ülésén jóváhagyta a kormány a munkaügyi minisztérium átszervezését.
2025-02-13: Család - :

Gyógyítsd Tenmagad (Személyes)

Ez a címe dr. Edward Bach egyik könyvének, aki a Bach virágterápia megalkotója. Az angol orvos olyan gyógymódot dolgozott ki, mely túllépett a materialista szemléletmódon, és különféle virágeszenciákat alkalmaz gyógyírként, melyek leheletnyi hatásukkal az emberi energiarendszerre hatnak, beindítva a fizikai test öngyógyító mechanizmusát.