Ma elkezdődik a megismételt elnökválasztást megelőző 30 napos választási kampány, amely során az államfői tisztségre pályázó jelölteknek egy sor törvényi előírást és szabályt kell betartaniuk – közölte tegnap az állandó választási hatóság (AEP).
Az elnökválasztás május 4-i első fordulójában 11 jelölt – hét párt, illetve választási pártszövetség jelöltje és négy független jelölt – indul, közülük csak hárman vannak olyanok, akik még egyszer sem próbálták korábban elnyerni az elnöki tisztséget.
Romániában az eddiginél kevésbé lesz látható a köztereken, hogy elnökválasztásra készül az ország: a legfőbb közjogi méltóságra pályázó jelölteknek csütörtök éjfélig el kell távolítaniuk a közterekről a hónapokkal korábban kihelyezett választási molinókat és óriásplakátokat.
A választási törvény szigorú szabályokat szab meg a plakátok méretét és elhelyezését illetően, ezek megsértése súlyos pénzbírságot von maga után. A kampány idején csak a polgármesteri hivatalok által erre a célra kijelölt helyeken szabad plakátolni, minden jelölt csak egyetlen plakát kihelyezésére jogosult, amelynek egyetlen mérete sem haladhatja meg a fél métert. A plakátokon nem szabad a román nemzeti lobogóra emlékeztető színkombinációt használni, tilos plakátokat kiragasztani a hidak és alagutak tartóoszlopaira, a közúti jelzőtáblákra és a közhasznú hirdetési felületekre.
A rádió- és televízió-műsorokra is az eddigieknél szigorúbb szabályok vonatkoznak a kampány idején. A közszolgálati média ingyenesen, a magántársaságok fizetség ellenében biztosítanak azonos terjedelmű műsoridőt valamennyi – ezt igénylő – államfőjelöltnek. Választási propagandát csak választási műsorokban szabad sugározni.
A tavalyi félbeszakított elnökválasztás során tapasztalt rendellenességek megelőzése érdekében az AEP saját hatáskörben pontosította a kampányfinanszírozással és online politikai hirdetésekkel kapcsolatos előírásokat. A hatóság tegnapi közleményében is felhívta a figyelmet arra, hogy a kampányidőszakban minden politikai hirdetésnek tartalmaznia kell a jelölt információs „címkéjét”, függetlenül attól, hogy milyen médiumban terjesztik. Az információs címkén kötelező feltüntetni, hogy – fizetett vagy önkéntes – politikai hirdetésről van szó, tartalmaznia kell a jelölt nevét és elérhetőségét, a jelölt AEP-nél bejegyzett pénzügyi megbízottjának kódját, egy nyilatkozatot a kampányfinanszírozási törvény betartásáról, de azt is fel kell tüntetni, ha a hirdetés terjesztésekor bizonyos célközönség elérésére irányuló technikát alkalmaztak.
A választási kampány a belföldi voksolás megkezdése előtt 24 órával, május 3-án 7 órakor ér véget, attól kezdődően pedig a szavazás végéig kampánycsend lép hatályba.