Akkor hajlandó egyáltalán fontolóra venni a visszavonulását, amikor a helyreállítási terv lezárul, és Románia az OECD tagja lesz – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő a hétvégén.
Ez úgy hangzik, mintha egy felelős politikus mondaná, aki elkötelezte magát egy országprojekt néhány komoly célkitűzése mellett, és küzd azért, hogy belátható időn belül, azaz 2026 végéig el is végezze a maga munkáját – csakhogy távolról sem ez a helyzet: ahogy most állunk, Ciolacu távozása soha nem lesz esedékes.
A helyreállítási tervnek ugyanis legfeljebb egy részét tudja majd megvalósítani a kormány. Az Európai Bizottság éppen két hete közölte, hogy Románia több vállalását sem teljesítette, és az ezekhez kötött támogatásokat elveszíti, sőt, a kipipált „mérföldkövekért” is csak részleges kifizetéseket kap. Sok milliárd euró úszik el, mert nem törölték a speciális nyugdíjakat, mert késve vagy egyáltalán nem kezdődtek meg, esetleg csigalassúsággal haladnak azok a nagyberuházások, amelyeket 2026. augusztus 31-ig le kell zárni. Az már biztos, hogy az ígért 24 kórházból legtöbb 13 épülhet meg, azok is csak akkor, ha sikerül kitolni a határidőket. A többit hitelből kívánják megvalósítani, nyilatkozta Marcel Boloș európai alapokért felelős miniszter, akinek előző, pénzügyminiszteri megbízatása alatt a költségvetési hiány és az államadósság az egekbe szökött. Ciolacu gyakran hivatkozik a beruházások fokozott ütemére, de Adrian Negrescu gazdasági elemző szerint 21 hónappal a zárás előtt a 600-nál több reformintézkedéshez kötött helyreállítási terv alig 20 százaléka valósult meg, és az eddigiekből ítélve az 50 százalékot sem fogjuk elérni a következő 17 hónapban.
Az OECD-tagsághoz szükséges követelmények teljesítésével valamivel jobban állunk, a 25-ből 12 fejezetet már letudott a kormány, de a csatlakozás nincs határidőhöz kötve, tehát még sokáig elhúzódhat, már csak azért is, mert a „gazdagok klubjába” való felvételhez szintén strukturális reformokat, korrupcióellenes lépéseket kell eszközölni, és ezek a szociáldemokraták országlása alatt valahogy mindig elmaradnak vagy félrecsúsznak. Ha nem így lenne, akkor keveseket érdekelne Ciolacu félreállítása, hiszen egy jobb kormányzással elégedettebb lenne a lakosság, ugyanakkor kevesebb tápot kapnának a szélsőséges eszmék és azok terjesztői, akik szerint semmi szükségünk uniós pénzekre és elvekre. Nyilván kórházakra sem.
Egyébként ők meneszthetik leghamarabb az irántuk mindig, olykor cinkosan engedékeny kormányfőt, aki a belpolitikai kudarcai mellé most egy világraszóló külpolitikai baklövést is elkövetett Dragoş Sprînceană amerikai különmegbízottal. Rendes körülmények között ez a tisztségébe kerülne, de a zavaros hazai vizekben még van esélye a maradásra. Ha nem is addig, amíg szeretné.
Marcel Ciolacu egy OECD-csatlakozásnak szentelt rendezvényen. Fotó: gov.ro