Kapcsolatteremtés a Trump-kormányzattalElhatárolódott a miniszterelnök a különmegbízott álláspontjától

2025. április 8., kedd, Belföld

A hivatalos minőséggel nem rendelkező román állampolgárok véleménye személyes vélemény, nem az állam hivatalos álláspontja – közölte tegnap a Facebook-olalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a román külpolitika prioritásai nem változtak. A kormányfő Dragoș Sprînceană, az Amerikai Egyesült Államokban élő üzletember kijelentéseire reagált, aki a Digi24 hírtelevíziónak úgy nyilatkozott, hogy a Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia az ukránbarát és a francia álláspontot képviselő bukaresti nyilatkozatokat, amíg Romániának ügyvivő államfője van.

  • Fotó: Facebook / Dragoş Sprînceană
    Fotó: Facebook / Dragoş Sprînceană

Bejegyzésben a kormányfő hangsúlyozta, hogy az ország hivatalos álláspontját mindig az intézményi kommunikációs csatornákon keresztül közvetítik, szorosan együttműködve az elnöki hivatallal és a külügyminisztériummal. „Nem létezik olyan, hogy Ciolacu különmegbízottja, de vannak külföldön élő román állampolgárok – vállalkozók, orvosok, IT-szakemberek stb. –, akikkel beszéltem az elmúlt időszakban, és akik készségesnek mutatkoztak különböző kommunikációs csatornákat nyitni (a Fehér Házzal – szerk. megj.) az amerikai és európai kapcsolataik révén” – fogalmazott.

A miniszterelnök a lengyeleket hozta fel példaként, akik külföldön élő állampolgáraik segítségét kérték országuk láthatóságának növelésére. Mint írta, maga is hasonlóképpen jár el: mindazok segítségét kéri, akik hajlandóak aktívan támogatni Romániát. Hozzátette: ahelyett, hogy a közösségi oldalakon panaszkodna folyamatosan, mint egyesek, inkább tenni akar országáért. „Azok, akik éveken át a Schengen kapujában tartottak minket, ma ki akarnak oktatni minket arról, hogy mit kell és mit nem kell tenni” – fogalmazott Ciolacu.

 

Új megközelítés az Egyesült Államokkal kapcsolatban

Marcel Ciolacu kormányfő pénteken kijelentette, hogy a kormány „új megközelítést” próbál alkalmazni az Egyesült Államokkal való kapcsolatban, ezért az USA-ban élő és a Republikánus Párthoz közel álló román állampolgárok segítségét kérték, hogy a romániai helyzetet elmagyarázzák a Trump-adminisztrációnak. A segítségül hívott állampolgárok egyike Dragoş Sprînceană üzletember.

A Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva Dragoş Sprînceană vasárnap este kijelentette, hogy a Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia az ukránbarát és a francia álláspontot képviselő bukaresti nyilatkozatokat, amíg Romániának ügyvivő államfője van. „Meg kell várnunk, hogy új elnökünk legyen, meg kell várnunk, hogy stabil kormányzat legyen Romániában, és majd a választások után újraindítjuk a kétoldalú gazdasági, politikai és stratégiai kapcsolatokat” – mondotta Sprînceană. Az üzletember kifejtette azt is, hogy „az USA véget akar vetni az ukrajnai háborúnak, és ha Románia is ezt szeretné, akkor a két ország ugyanazon a hullámhosszon lesz”.

Feladatáról Sprânceană elmondta: Marcel Ciolacu miniszterelnök kabinetje kérte fel arra, hogy könnyítse meg a román hatóságok kommunikációját a Trump-adminisztrációval. „Nem Ciolacu úr, hanem Románia megbízottja vagyok. Ciolacu úr a román miniszterelnöki hivatalt képviseli (...), nekem pedig közvetve kell segítenem Romániát” – mondta Sprânceană a Digi24-nek. Megbízatásával kapcsolatban elmondta: az Egyesült Államokban a politika a lobbira épül, és az egyik feladata Románia küldöttjeként a lobbizás lesz. „A küldött kapukat, ajtókat nyit, tárgyal, a valóságosnál pozitívabb képet fest Romániáról. Próbáljuk megértetni az amerikai politikusokkal és a Trump-kormányzat most beiktatott tagjaival a romániai valóságot (...)” – magyarázta az üzletember. Hozzátette: nem kap pénzt Romániától, és nem a román kormány alkalmazottja, szerződést sem írtak alá vele. Mindent „jó szándékból tesz”, mert szereti a hazáját, és tolmácsolta azokat az üzeneteket, amelyeket Marcel Ciolacu hivatala fogalmazott meg.

 

Románia hitelességéről van szó

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tegnap közleményében felszólította Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy tisztázza Dragoş Sprînceană kijelentéseit, melyek kapcsán a párt elnöke, Elena Lasconi úgy fogalmazott: nem tekinthetők „egy magánszemély különcködésének”. Az ellenzéki párt szerint a kormányfőnek nyilvánosan tisztáznia kell, hogy pontosan milyen megbízást adott küldöttének, illetve hogy előzetesen tájékoztatta-e erről a diplomáciai küldetésről Ilie Bolojan ügyvivő államfőt, vagy „egyoldalú döntést” hozott. „Itt Románia hitelességéről, valamint az országnak a jelenlegi legösszetettebb kérdésekben való álláspontjáról van szó” – nyomatékosította Lasconi.

Ugyanakkor emlékeztette Ciolacut, hogy Románia az Egyesült Államok megbízható partnere, és elkötelezte magát az Európai Unió értékeinek és célkitűzéseinek támogatása mellett is. „Határozottan el kell utasítani minden olyan kísérletet, amely ennek az elkötelezettségnek az aláásására irányul” – fogalmazott. Az USR szerint Románia nem engedheti meg magának, hogy külpolitikai kérdésekben kétértelmű üzeneteket közvetítsen.

 

Nincs szükség veszélyes politikai játszmákra

A történtek kapcsán Marcel Ciolacu kormányfő lemondását követelte tegnap a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt, azt állítva: Dragoş Sprînceană kijelentései komoly kérdéseket vetnek fel Románia külpolitikájának irányát illetően. Aggasztónak találják, hogy a kormány képviselője által kifejtett irányvonal homlokegyenest eltér az ügyvivő államelnök álláspontjától és a Románia által az elmúlt években követett stratégiai irányvonaltól egyaránt. Ez az ellentmondás a legmagasabb szinten képviselt álláspontokban nemcsak felelőtlen, hanem belső és külső politikai instabilitást is okoz – vélik. Leszögezik: Romániának koherensen, felelősségteljesen és lojálisan kell viszonyulnia a demokratikus értékekhez és nemzetközi kötelezettségvállalásaihoz, és nincs szüksége veszélyes politikai játszmákra. Camelia Sălcudean, a REPER ügyvivő elnöke szerint „a kormány kétszínű álláspontja árt Románia hitelességének”, és sebezhetővé teszi az országot partnerei előtt, Marcel Ciolacunak pedig felelnie kell mindezért, és távoznia kell a miniszterelnöki tisztségből.

 

Csoma Botond: Szerencsétlen nyiltakozat

Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője szerint jó ötlet, hogy Romániának legyen egy küldöttje az Egyesült Államokban, aki segíti a munkájában a washingtoni román nagykövetet, de az illetőnek nem szabad felhatalmazás nélkül cselekednie. Csoma Botond tegnap a miniszterelnök pénteki kijelentésére reagált, miszerint a kormány az Egyesült Államokban élő és a Republikánus Párthoz közel álló román állampolgárok segítségével rendezné a kapcsolatait Washingtonnal. Kifejtette, hogy egy küldött valóban segíthet közvetlen kapcsolatot teremteni a Trump-kormányzattal, ám nem világos számára, hogy Dragoș Sprînceană fel volt-e hatalmazva egy ilyen megnyilvánulásra. „Ez egy szerencsétlen nyilatkozat volt. (...) Sprînceană úr lehetett volna körültekintőbb is, mert ez egy kényes téma. (...) Szerintem nem kellett volna ilyen nyilatkozatot tennie, de ez a magánvéleményem” – jelentette ki. Úgy vélekedett, az üzletember nyilatkozata nem okozott károkat Romániának, de mindenképpen tisztázni kell, hogy volt-e felhatalmazása erre. Ugyanakkor kifejtette: Romániának fontos szorosra fűzni a kapcsolatait az Egyesült Államokkal és közvetlenül kommunikálni a Trump-kormányzattal. „Nemzeti érdekünk, hogy az amerikaiak érdeklődjenek Románia iránt, és folytassák például azt, amit Deveseluban elkezdtek” – magyarázta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2025-04-08: Közélet - Fekete Réka:

A bölöni csapat képviselheti Háromszéket a verseny magyarországi döntőjén (Hungarikum – Értékeink nyomában)

A lemhényi diákok a helyi vízimalmot, a zágoniak Kiss Manyi Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész életét, egyik sepsiszentgyörgyi csapat egy helyi vállalkozó pityókás házikenyerét, a bölöniek a farsangi szokásokat, a gyergyóalfalusiak a Gyilkos-tó történetét, a gyergyócsomafalviak a húsvéti határkerülést mutatták be, mint helyi értéket a Kovászna Megyei Művelődési Központ, Kovászna Megye Tanácsa és a megyei Értéktár Bizottság által meghirdetett Értékeink nyomában elnevezésű vetélkedő szombaton a sepsiszentgyörgyi Fidelitas Hotelben megtartott regionális döntőjén.
2025-04-08: Belföld - :

Eleshetünk az EU-s pénzektől

Marcel Boloş európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter tegnap Szatmárnémetiben elismerte, hogy az ország eleshet az EU helyreállítási alapjában Románia rendelkezésére álló 28 milliárd eurós keret egy részétől.