Két sepsiszentgyörgyi diákcsapat is bejutott a Mathias Corvinus Collegium (MCC) FIT Kaland Tehetségversenyének döntőjébe. A Debrecenben zajlott megmérettetésen a Sepsi medvék csapatának pályamunkája dobogós lett, a harmadik helyen végeztek. A diákok feladata idén az volt, hogy újragondolják a Kárpát-medence XVIII–XX. századi építészetének ikonikus épületeit.
Az MCC Fiatal Tehetség Programja hetedik alkalommal hirdette meg a FIT Kaland Tehetségversenyt, melyre ezúttal 149 háromfős csapat regisztrált az MCC-s városokból. Az április 4-i döntőn a negyedik osztályos diákokból álló 15 legjobb csapat mutatta be pályamunkáját, közülük kettő a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot képviselte.
A szervezők felhívásukban arra ösztönözték a diákokat, hogy válasszanak ki egy neves épületet, és készítsék el annak makettjét oly módon, hogy a múlt értékeit ötvözzék a jövő fenntarthatósági megoldásaival, a vezérszálat az alkotás, kreativitás, fenntarthatóság hármasa képezte. Ugyanakkor azt is kérték, hogy a kiválasztott épületet tegyék minél vonzóbbá a közösség számára, ehhez kellett rendezvényeket, programokat kitalálni. Elvárás volt továbbá egy üzleti terv kidolgozása, illetve egy tudósítás elkészítése is.
Az Ördög Anna Flóra, Varga Dorottya és Varga Csenge alkotta Pontos csapat Varga Erika szakmai koordinátor segítségével a kisbaconi Benedek Elek-emlékházat, azaz a Mari-lakot gondolta újra, olyan megoldásokat keresve, melyek energetikai és felhasználási szempontból egyaránt fenntarthatóvá teszik azt. Pályamunkájukban egyebek mellett ismertették az emlékház történetét, feltérképezték annak korábbi és jelenlegi energiaellátását, vízfelhasználását, és több olyan újítást is megterveztek, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy az épület hosszú ideig fenntartható módon tudjon működni. Emellett könnyen megvalósítható ötleteket, programokat javasoltak, amelyek a helyiek vagy a látogatók számára szintén hasznosak.
A Pontosan csapat. Varga Dorottya, Varga Csenge és Ördög Anna Fóra
A Csutka Róbert irányította Sepsi medvék csapat a megyeszékhelyi Keresztes-házat gondolta újra. Várkuti Fanni, Bodor Kincső és Csutka Janka választása azért esett éppen arra, mert már kisgyermekkorukban elnyerte tetszésüket a kék teraszos, emblematikus ház, így annak makettjét készítették el vastag kartonból, fából, fapálcikákból, vízalapú festék felhasználásával – vázolta lapunknak a csapatvezető. A berendezési tárgyakhoz szintén környezetbarát elemeket alkalmaztak. Az átalakítás során figyeltek arra, hogy az épület utcafrontja megőrizze eredeti stílusát, és újításokat javasoltak, eszközöltek többek közt az esővíz felfogására, az energiahatékonyság növelésére, napelemek elhelyezésére, de rollerek, kerékpárok töltésére is gondoltak. Az épület hasznosítása terén a csapat számára szempont volt, hogy stílusát megőrizve a közösség számára megmaradjon és hasznos legyen, ennek érdekében a csapat gyermek- és csoportos foglalkozásokat, Kós Károly-kiállítást is tervezett. Ötleteiket, megoldásaikat a szakmai zsűri értékelte és elismerte, így a Sepsi medvék csapata a Fit Kaland Tehetségverseny debreceni döntőjén a harmadik helyen végzett.