Virágvasárnap délután különleges kulturális esemény színhelye volt a szörcsei református gyülekezet imaterme: Kisné Portik Irén néprajzkutató Az őstojástól húsvétig című könyvét mutatták be. A több mint harminc év kutatómunka eredményeként megszületett kötet nemcsak a hímes tojások világába vezeti be az olvasót, hanem a tojás kultúrtörténeti, szakrális és mágikus jelentőségét is átfogóan tárgyalja.
A szerző előadásában kiemelte: a húsvéti tojások mintázata négy alapvető motívumkör köré csoportosítható, amelyek megegyeznek a belső-ázsiai nomád népek tavaszköszöntő ünnepeinek üzenetével. Ezek a természet újjászületése, az anyaföld ébredése, a Nap teljességének visszatérése és a rontás elhárítása – melyek mind visszaköszönnek a Kárpát-medencében fellelhető hímes tojásokon is.
A kötet mintegy 1400 díszített tojás fotóját tartalmazza, és a tojásmotívumokat nem csupán a magyar tájegységek (székely, csángó, palóc stb.) hagyományai alapján dolgozza fel, hanem a moldvai román, orosz, ukrán, hucul, valamint Duna menti bolgár és szerb hagyományokat is bemutatja. Így a könyv valóban teljes képet ad a tojás díszítésének közép-kelet-európai hagyományairól.
„A tojás felülete nagy üzenetek hordozója lehet” – fogalmazott Kisné Portik Irén, aki a könyvben nem csupán a díszítés formáira és technikáira, hanem a tojás szerepére is kitér a táplálkozásban, a népgyógyászatban, a hiedelemvilágban és a mitológiában. A kiadvány közel kétszáz mítoszt, legendát, eposzt is ismertet, amelyek mind a tojás világteremtő szimbolikájára épülnek – az őstojás motívumától egészen a húsvéti hagyományokig.