Mivel a katolikus egyházban az idei esztendő jubileumi évnek számít, a csíkszeredai vonósnégyes – Veress Csaba és Péter Ernő (hegedű), Gábor Előd (brácsa), Lázár Zsombor (cselló) – koncertsorozaton játssza Erdély több városában Joseph Haydn Krisztus utolsó hét szava a keresztfán című művét. Sepsiszentgyörgyön a Szent József-templomban adták elő a zeneművet a magyar költészet napján a cserkészek keresztútja és az esti szentmise után.
A különleges zenemű hét tételből áll, az egyes részek között Ilyés Zsolt plébános tartott elmélkedést. Megtudhattuk a mű születésének történetét: Joseph Haydn az 1780-as évek közepén szokatlan felkérést kapott Spanyolországból, a cádizi Oratorio de la Santa Cueva számára kellett nagypénteki zenét komponálnia. A Goya festményeivel díszített templomban ezen a napon helyi szokás szerint a falakat fekete leplekkel takarták le, s csak középen világított egyetlen csillár. A pap a latin Bibliából felolvasta a Megváltónak a kereszten kimondott hét mondatát, mindegyikhez magyarázatot fűzött, s mindegyik magyarázat után hét–nyolc perces zene következett. Ezt a hét zenekari tételt komponálta meg Haydn egy bevezető, illetve egy záró (Terremoto, a Jézus halálát követő földrengést ábrázoló) tétellel kiegészítve. A hét idézett mondat: 1. „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.” 2. „Még ma velem leszel a paradicsomban.” 3. „Asszony, íme a te fiad. Íme a te anyád.” 4. „Istenem, Istenem, miért hagytál el engem?” 5. „Szomjazom!” 6. „Bevégeztetett.” 7. „Atyám, kezedbe ajánlom lelkemet.”
Ilyés Zsolt plébános elmélkedésében arra hívta meg a jelenlevőket, hogy átéljék, miként nézett szembe Jézus a halállal, hogyan érezhette magát a keresztfán élete utolsó óráiban. „Ezek a kijelentések a keresztfán összefoglalják Jézus egész küldetését, amely megnyitja számunkra az utat az Atyához, az utolsó mondat pedig a teljes önátadásról és bizalomról szól” – összegzett a Szent József-templom plébánosa.