Amint az már mondhatni hagyományosnak számít, az államfőválasztás közeledtével egymást érik a jelöltek esélyeit, támogatottságát mutató közvélemény-kutatások. A sorra érkező felmérésekről első látásra egy dolog bizton megállapítható: a szélsőséges vonal képviselője, az AUR jelöltje, George Simion alighanem nyertesként kerül ki az első fordulóból.
A második helyezett kapcsán viszont már sokkal bonyolultabb, zavarosabb a kép, gyakorlatilag ahány felmérés, annyi eltérő eredmény. Közvélemény-kutatástól függően vagy a szintén szuverenista, nacionalista üzenetekkel házaló Victor Pontának áll a zászló, vagy a függetlenként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan a nyerő, illetve a napokban olyat is láthattunk, hogy a kormánykoalíció jelöltje, Crin Antonescu lehet a befutó, illetve Simion kihívója a második fordulóban.
A múlt év november-decemberének tapasztalatait szem előtt tartva teljes joggal mondhatja azt bárki, hogy a felmérések, közvélemény-kutatások súlya mostanra a fáról lehulló levéllel egyenértékű. Elég csak Călin Georgescu első fordulós, hidegzuhanyként ható teljesítményére gondolni. Mégis, a mostani felméréseket nem érdemes teljesen sutba dobni, egy szempontból semmiképp. A számokon túl ugyanis egy erős jelzésük azért van, éspedig hogy a legnagyobb bizalmat igenis a szélsőjobb jelöltje élvezi. Az emberek elég nagy hányada látja úgy, hogy jó irányba tereli majd az országot, erős vezetőként betartja majd ígéreteit, képes tenni a jólét növeléséért és így tovább. Ez pedig önmagában is elég aggasztó, hiszen ne feledjük, arról a jelöltről van szó, aki egy percig sem rejtette véka alá, hogy milyen veszélyes és ijesztő elveket képvisel, megválasztása esetén akár sarkából is képes kiforgatni az országot és egy igencsak szomorú kilátásokat tartogató pályára állítani. Arról nem beszélve, hogy ő és elvbarátai milyen jövőt szánnak a romániai magyar közösségnek.
A felmérések egy másik fontos és egyben elkeserítő üzenete ugyanakkor, hogy a számba vehető kihívók a kutatások alapján nem igazán lesznek képesek megszorongatni Simiont, a harc inkább azért folyik majd, hogy ki fut be a második fordulóba. Ez pedig azért is lehangoló, mert a jelöltek között akad olyan, aki az AUR-vezér repertoárjából ismert üzenetekhez elég közel állóakkal házal szavazatszerzés reményében, azaz könnyen megtörténhet, hogy a második fordulóban azzal szembesülünk majd, hogy két nagyon rossz közül kell majd választanunk.
A nem túl biztató előjelek ellenére érdemes ugyanakkor szem előtt tartanunk, hogy még pár hét hátravan a választásokig, és amint az elmúlt időszak is bizonyította, még sok minden történhet, akár meglepő, furcsa fordulatoknak is tanúi lehetünk, amelyek döntően és jó irányba befolyásolhatják a választások eredményét. Remélhetőleg a román társadalom minden bizonytalanság, csalódottság, kiábrándultság ellenére végül a józan ész szabályai szerint dönt az urnáknál, és nem kell majd a Simion és elvbarátai által elképzelt, „fényesnek” láttatott, de valójában igen sötétnek ígérkező jövőre ébrednünk.
Fotó: Facebook / George Simion