A Szent József-templom udvarán nagypénteken 17 órától először mutatja be a Csíksomlyói Passiót Sepsiszentgyörgyön az a közel hatvanfős, keresztény fiatalokból álló csoport, amely Krisztus szenvedéstörténetét 1996 óta játssza virágvasárnapkor. Tavaly a Csíksomlyói Passió Alapítványt Pro Urbe díjjal tüntették ki Csíkszeredában.
Az előadást jelenleg Svella Adél eredeti rendezése alapján viszi színre Oláh-Bányay Iringó és Görbe Erika. Jézus szerepét 29 éve a Sepsiszentgyörgyön élő Salamon László cserkész, a Szent József-templom rendkívüli áldoztatója, kétgyermekes családapa játssza.
Svella Adél, a Csíksomlyói Passió megálmodója és létrehozója az előadás történetét így foglalta össze röviden: „A Csíksomlyói Passió hagyománya az 1700-as évekre tekint vissza. Felújítását az Europassió Bizottság szorgalmazta, mivel Csíksomlyó a legkeletebbre eső helység, ahol passiót adtak elő. 1996-ban sikerült először színre vinni a zenés-táncos Passiót, amelyet virágvasárnap a kegytemplom udvarán adnak elő. Célunk rádöbbenteni az embereket, hogy Jézus keresztútja által érünk el a feltámadás fényességébe.”
A Sepsiszentgyörgyön élő, csíkcsobotfalvi születésű Salamon László így vall a Passióban betöltött szerepéről: „Az Úr Jézus szerepét játszom a kezdetektől fogva. Az első szereplésünk 1996 virágvasárnapján volt, március 31-én. Meglepetésünkre nagy pelyhekben havazott! Tehát hóban adtuk elő, zokni nélkül, szandálban voltam. Sokan sajnálkoztak, hogy meg fogok hűlni, de ez nem történt meg! Én már kicsi koromtól fogva templomközelben nőttem fel, sokat ministráltam, énekeltem a kórusban. Már akkor Istennek tetsző életet éltem. Amikor kiválasztottak erre a szerepre, nagy megtiszteltetésként fogadtam. Az életben próbálok odafigyelni, hogy úgy viselkedjek, ahogy az Úr elvárja tőlem. Elsősorban az evangelizálásra, apostolkodásra gondoltam, hogy tudjam még az Úr Jézust ajándékozni az embereknek. Az első és legfontosabb az életemben, ha gondolok a szerepemre, ha nem, hogy az Urat szolgáljam mindenekfelett. Az előadás alatt próbálok teljes mértékben azonosulni a szerepemmel. Bárcsak minden földi halandóval meg tudnám ismertetni az Úr Jézust!”
Jézus Jeruzsálembe való bevonulásától a Pilátus előtt zajló jeleneten át a közönség végigélheti a keresztút egyes mozzanatait egészen a kereszthalálig, majd egy rövid lezárásban a feltámadás lehetőségéről is elgondolkodhat. Az előadás elsősorban zenére és táncra épül, a zene hatása és a tömeg együttes mozgása segíthet a húsvétra való lelki felkészülésben, a krisztusi áldozat és az emberi bűn alóli feloldozás megértésében.