Rosszabb, mint gondoljuk — Simó Erzsébet

2009. március 5., csütörtök, Máról holnapra

Minden jel arra mutat, Románia sokkal rosszabbul áll, mint amennyit a lakosság orrára köt a kormány. A hét elején Brüsszelben bemutatott román konvergenciaprogram hároméves folyamatos megszorítást irányoz elő.

A dokumentumból kitetszik, a kormányban arra számítanak, hogy a két, két és fél százalékra tervezett gazdasági növekedés nem lesz tartható, legkésőbb év végén regresszióba lép az ország. A külföldnek szánt program ― mely az euróövezethez való csatlakozást szeretné felgyorsítani ― az elkövetkező három esztendőben nem számol bővülő gazdasággal, hanem visszafejlődéssel, ennek egyenes következménye a bérek, nyugdíjak befagyasztása legalább 2011-ig. A jövedelmek legjobb esetben az inflációs ráta mértékében nőnek, ami nem sokat jelent, mifelénk ugyanis a hivatalos inflációs ráta és az árak emelkedése között meglehetősen nagy az eltérés.

A gazdaság fejlődéséről egyelőre a legszelídebb szívű közgazdászok is olyannyira borúlátóan nyilatkoznak, hogy az ország jelenlegi helyzetét az 1999. évihez mérik, amikor legnagyobb volt a munkanélküliség Romániában, meghaladva a 11 százalékot, 50 eurós minimálbérrel rendelkeztünk, a külföldi befektetések értéke alig érte el az egymilliárd dollárt, és az infláció is ezzel arányosan alakult, azaz 45 százalékos volt. Azt a kimondottan belső válságot (amikor csaknem a fizetésképtelenség határára került az ország) jobban elviselte a lakosság, mint ami most következik. A szocializmus utolsó éveinek teljes nyomora után maga az a tény, hogy valamivel több áru volt az üzletekben, hogy alakulgatott a piacgazdaság, teret hódítottak a kis- és közepes vállalkozások, reményt adott az embereknek. Most ellenben néhány éves látványos jövedelemnövekedés után az eladósodott városi lakosság nehezen fogja elviselni mind a munkanélküliséggel járó létbizonytalanságot, mind a gazdasági fejlődés beszűkülését.

Az unió, lehet, segít majd valamennyit, de semmiképp nem fogja látványos összegekkel támogatni a kelet-európai gazdaságokat. Brüsszel az ilyen irányú magyar kezdeményezést elutasította, dacára annak, hogy tudja: a mélyülő gazdasági válság miatt veszélybe kerülhet az ,,egy Európa" gondolata. Látszik, a globális recesszió megrongálta az EU huszonhét tagállamát egybetartó kapcsokat, ezért nincs egységes válaszuk a gazdasági válságra.

Románia helyzetét tovább rontja, hogy itthon nem őszinte a kormány, nem hajlandó nyíltan a helyzet súlyosságáról beszélni. Holott ezzel a nagy társadalmi megmozdulások méregfogát húzhatná ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 897
szavazógép
2009-03-05: Közélet - x:

Juttatásokat vonnának meg a tanügyben — Fekete Réka

A Boc-kabinet korábbi ígéretével ellentétben a pénzügyminisztérium megszorító intézkedéséket javasol, amelyek érintenék a tanügyet is. Többek között felszámolnák az érdemfizetést, az évközi prémium odaítélésének lehetőségét, nem fizetnék a pluszórákat, és csak a harmincöt év alatti pedagógusok kapnának könyvtámogatást.
2009-03-05: Közélet - x:

Indulhat a bűnvádi eljárás Năstase ellen

A képviselőház tegnap 158 szavazattal 128 ellenében engedélyezte, hogy az ügyészség bűnvádi eljárást indíthasson Adrian Năstase volt miniszterelnök ellen. A parlament alsóháza az előző napon fogadta el a házszabály módosításáról szóló indítványt. Ennek értelmében a szavazáson az egyszerű többség elegendő ahhoz, hogy egy volt vagy jelenlegi, képviselői mandátummal is rendelkező miniszter ellen bűnvádi eljárás indulhasson. Eddig ugyanis minősített többségre volt szükség, emiatt a képviselőházban többször is sikerült megakadályozni, hogy Năstase ellen az ügyészség megindíthassa az eljárást.