Minden jel arra mutat, Románia sokkal rosszabbul áll, mint amennyit a lakosság orrára köt a kormány. A hét elején Brüsszelben bemutatott román konvergenciaprogram hároméves folyamatos megszorítást irányoz elő.
A dokumentumból kitetszik, a kormányban arra számítanak, hogy a két, két és fél százalékra tervezett gazdasági növekedés nem lesz tartható, legkésőbb év végén regresszióba lép az ország. A külföldnek szánt program ― mely az euróövezethez való csatlakozást szeretné felgyorsítani ― az elkövetkező három esztendőben nem számol bővülő gazdasággal, hanem visszafejlődéssel, ennek egyenes következménye a bérek, nyugdíjak befagyasztása legalább 2011-ig. A jövedelmek legjobb esetben az inflációs ráta mértékében nőnek, ami nem sokat jelent, mifelénk ugyanis a hivatalos inflációs ráta és az árak emelkedése között meglehetősen nagy az eltérés.
A gazdaság fejlődéséről egyelőre a legszelídebb szívű közgazdászok is olyannyira borúlátóan nyilatkoznak, hogy az ország jelenlegi helyzetét az 1999. évihez mérik, amikor legnagyobb volt a munkanélküliség Romániában, meghaladva a 11 százalékot, 50 eurós minimálbérrel rendelkeztünk, a külföldi befektetések értéke alig érte el az egymilliárd dollárt, és az infláció is ezzel arányosan alakult, azaz 45 százalékos volt. Azt a kimondottan belső válságot (amikor csaknem a fizetésképtelenség határára került az ország) jobban elviselte a lakosság, mint ami most következik. A szocializmus utolsó éveinek teljes nyomora után maga az a tény, hogy valamivel több áru volt az üzletekben, hogy alakulgatott a piacgazdaság, teret hódítottak a kis- és közepes vállalkozások, reményt adott az embereknek. Most ellenben néhány éves látványos jövedelemnövekedés után az eladósodott városi lakosság nehezen fogja elviselni mind a munkanélküliséggel járó létbizonytalanságot, mind a gazdasági fejlődés beszűkülését.
Az unió, lehet, segít majd valamennyit, de semmiképp nem fogja látványos összegekkel támogatni a kelet-európai gazdaságokat. Brüsszel az ilyen irányú magyar kezdeményezést elutasította, dacára annak, hogy tudja: a mélyülő gazdasági válság miatt veszélybe kerülhet az ,,egy Európa" gondolata. Látszik, a globális recesszió megrongálta az EU huszonhét tagállamát egybetartó kapcsokat, ezért nincs egységes válaszuk a gazdasági válságra.
Románia helyzetét tovább rontja, hogy itthon nem őszinte a kormány, nem hajlandó nyíltan a helyzet súlyosságáról beszélni. Holott ezzel a nagy társadalmi megmozdulások méregfogát húzhatná ki.