Ünnepi megemlékezések vasárnap

2009. március 14., szombat, Közélet

Sepsiszentgyörgyön 10 órakor a vártemplomban vitézavatás, kopjafaállítás, ugyanakkor a Váradi József Általános Iskola udvarán koszorúzás a kőtömbös kopjafánál, 10.30-kor koszorúzás az eprestetői csata emlékművénél, majd onnan 10.45-kor a rétyi fúvósok és huszárok közreműködésével felvonulás a Lábas Házhoz, ahol 11.15-kor lesz koszorúzás.

11.50-kor koszorúzás a Gábor Áron-emléktáblánál, 12 órakor koszorúzás az 1848—49-es emlékműnél. A központi műsor 12.30-kor kezdődik a színház előtti téren. Felszentelik a 11. Székely Huszárezred zászlaját, beszédet mond Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Iochom Zsolt, az EMI által szervezett szónokverseny nyertese, Éhn József, a Társaság a Kárpát-medence Magyarságáért elnöke, az ünnepség díszszónoka. Közreműködnek az egyesített városi kórusok és a rétyi Kováts András Fúvósegyesület zenekara Kelemen Antal karnagy vezetésével. Áldást mond Incze Zsolt református lelkipásztor. A himnuszok eléneklése után 13.30-kor kezdődik a Kárpáti szél — 1848-as emlékműsor (művészeti vezető: Kátai István). 17.45-kor érkezik a Gál Lajos Futókör az Erzsébet parkba.

Kézdivásárhelyen 8.30-kor koszorúzás a Szacsvay János-domborműnél, majd ünnepi műsor a Kossuth-szobornál, 9 órakor koszorúzás a Petőfi-domborműnél, majd ünnepi műsor a Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán, 10 órakor megemlékezés a Hősök emlékművénél az egykori kaszárnya előtt, ugyanakkor koszorúzás a Bem József-szobornál, 10.30-kor koszorúzás a Turóczi-szobornál, 11.30-kor kezdődik a felvonulás a Gábor Áron téren: iskolák, hagyományőrző csapatok, kézdiszéki falvak képviselői. Közreműködik a Tanulók Klubjának fúvószenekara. 12.10-kor kezdődnek a szónoklatok. Beszédet mond Rácz Károly polgármester, Koltai Gergely, az ünnepség díszszónoka, Nagy Babos Rebeka, a Zúg március diákszónokverseny nyertese. Közreműködik a Kormorán Együttes. Lelkészi áldás, a himnuszok eléneklése és koszorúzás után 13.30-kor csatajelenetet mutatnak be a Gábor Áron téren. 18 órakor a Kormorán Együttes előadása a Vigadóban.

Záróünnepség az Óriáspince-tetőn:

17.30-kor a Háromszéki Magyarok Emlékparkjában csatajelent bemutatása, 17.45-től felvonulás a 12 stáció vonalán, tisztelgés a X. kapunál. 18 órakor ünnepség a kupolás lármafánál. Ennek keretében beszédet mond a megyei diákönkormányzat képviselője, Márton Árpád parlamenti képviselő, Demeter János, a megyei tanács alelnöke. Lelkészi áldás és a himnuszok eléneklése után 19 órakor meggyújtják az őrtüzet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2009-03-14: Közélet - x:

Lesz nyergestetői ünnepköszöntő és kopjafaavatás (Határhelyzetek) — Sylvester Lajos

Napok óta meghökkentő hír borzolta a székelyföldi kedélyeket: dr. Sólyom Lászlót, a Magyar Köztársaság elnökét a román hatóságok eltanácsolták a márciusi nyergestetői és csíkszeredai megemlékezésekről. A hihetetlennek tűnő hír RMDSZ-forrásokból szivárgott-származott, azzal is cifrázva a látogatás eseményét, hogy a tervek szerint a két államelnök, Traian Băsescu és Sólyom László személyesen is találkozik vagy Csíkszeredában, vagy Székelyudvarhelyen.
2009-03-14: Belföld - x:

Belföldi hírek — Farkas Réka

Székelyföldi elöljárók Budapesten
Sólyom László magyar köztársasági elnök meghívására április 2-án Budapestre utaznak a székelyföldi önkormányzati vezetők. A magyar államfő a Sándor-palotában fogadja a Kovászna és a Hargita megyei tanács elnökét, Tamás Sándort és Borboly Csabát, valamint az öt megyei jogú város polgármesterét: Antal Árpádot, Ráduly Róbertet, Bunta Leventét, Mezei Jánost és Rácz Károlyt.