Megbukott a Mirek Topolánek vezette cseh kormány, miután elvesztette a bizalmi szavazást tegnap a parlamentben. Az Európai Unió soros elnökségét adó kabinet addig marad a helyén, amíg Václav Klaus államfő ki nem nevez egy új miniszterelnököt, vagy előre nem hozza az egyébként a jövő év közepén esedékes parlamenti választást.
Ennek megszervezéséhez öt hónapra lenne szükség a cseh válaszásokat szervező statisztikai hivatal szerint. A kormány ellen szavazott négy korábban koalíciós képviselő is, aki időközben függetlenné vált. Mirek Topolánek közölte, hogy elfogadja a szavazás eredményét, le fog mondani, kormánya szigorúan az alkotmány előírásainak megfelelően jár el.
Obama segítene
Az eddigieknél nagyobb segítséget kell nyújtani a bajba jutott gazdaságoknak — áll Barack Obama amerikai elnök tegnap nyilvánosságra hozott üzenetében. ,,Gazdasági, biztonsági és erkölcsi kötelességünk segítő kezet nyújtani azoknak az országoknak és népeknek, amelyeket a legnagyobb kockázat fenyeget" — szögezte le állásfoglalásában, amelyet a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20 csoport vezetőinek április 2-i londoni találkozója elé időzített a Fehér Ház. ,,Ha hátat fordítunk ezeknek az országoknak, a jelenlegi válság okozta szenvedés nagyobb lesz" — érvelt Obama. Mint hangsúlyozta, az amerikai gazdaság felépülése is elhúzódna, az amerikai termékek piacai ugyanis tovább zsugorodnának, és ez amerikai munkahelyek elvesztésével járna. Nem részletezte, hogy milyen országokra és milyen segítségnyújtásra gondol. Az amerikai elnök bátor, átfogó, összehangolt nemzetközi összefogást sürgetett a világgazdaságot elgyengítő recesszió kezelésére. A világ gazdasági vezetőihez intézett üzenetében — amely több tucat kiadványban jelent meg világszerte — arról írt: szorosabb kormányzati ellenőrzésre van szükség azok felett a pénzügyi műveletek felett, melyek a válságot okozták. Azt is közölte: semmiképpen sem a zűrzavaros, kérlelhetetlen kapitalizmus, illetve az elnyomó, államilag irányított gazdaság között kell választani, mely egy nép érdekeit sem szolgálja.
Megállapodott Barak és Netanjahu
Megállapodást írt alá tegnap a koalíciós kormányzásról Benjámin Netanjahu kijelölt Likud-párti izraeli miniszterelnök és Ehud Barak, a Munkapárt vezetője — jelentette az izraeli katonai rádió. Úgy tudni, hogy a megállapodás értelmében a Likud kötelezi magát a palesztinokkal való béketárgyalások folytatására és a velük korábban megkötött egyezmények tiszteletben tartására, továbbá fellépnek a ciszjordániai illegális építkezések és vadkolóniák ellen. Netanjahu és Barak hírek szerint megegyezett egyebek közt a foglalkoztatás fenntartásáért vívott harcban és a munkanélküli-segélyhez való jogosultság feltételeinek javításában is. A Munkapárt csatlakozása fejében megkapna öt miniszteri posztot, egy miniszterhelyettesi tisztséget, továbbá a kneszet külügyi és védelmi bizottságnak igen fontos elnökségét. A megállapodást még jóvá kell hagynia a Munkapárt rendkívüli kongresszusának.
Moszkva pragmatikus külpolitikát hirdet
Oroszország racionálisan és pragmatikusan, az egyenjogúság és az együttműködés alapján építi nemzetközi kapcsolatait, és kerülni szándékozik a költséges konfrontációt és az új fegyverkezési hajszát — jelentette ki Nyikolaj Patrusev tegnap Moszkvában. Az orosz Nemzetbiztonsági Tanács titkára a testület ülésén beszélt, amelyen a 2020-ig szóló stratégiát mutatta be a tagoknak és Dmitrij Medvegyev elnöknek. A stratégiát a testület egyelőre nem fogadta el, hanem további átdolgozásra utalta, s ehhez egy hónapos határidőt adott. A kormány javaslatára a nemzetbiztonsági tervben jelentős helyet foglalnak el a társadalmi-gazdasági fejlesztés kérdései.