Totalitárius diktatúrákról vitáztak az EP-ben

2009. március 27., péntek, Közélet

Legyen a kommunizmus és a nácizmus áldozatainak emléknapja augusztus 23-a, a Lengyelországot orosz és német érdekszférára osztó Molotov―Ribbentrop-paktum évfordulója ― javasolták az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén. Tőkés László EP-képviselő hangot adott azon meggyőződésének, hogy ideje lenne felhagyni a kettős mérce alkalmazásával, azzal, hogy a kommunizmus bűneit ― ellentétben a nácizmus bűneivel ― enyhébben ítélik meg.

A téma megvitatását Jana Hybásková cseh EP-képviselő az Európai Néppárt frakciója nevében kezdeményezte az Európa lelkiismerete és a totalitarizmus címmel tartott vitában. Felhívta a figyelmet a tavaly június 3-án elfogadott prágai nyilatkozatra, amely javasolta: hozzák létre a diktatúrák tanulmányozásának európai kutatóintézeteként és a diktatúrák valamennyi áldozatának emléket állító összeurópai múzeumként, emlékhelyként működő ,,európai emlékezet és lelkiismeret intézetét". Ez az intézet összehasonlítaná a totalitárius kommunista és náci rendszerek emberiség ellen elkövetett bűneit.

A vitában Szájer József, a magyar néppárti EP-delegáció vezetője kiemelte: el kell ítélni minden, manapság divatos ízléstelen méricskélést, hogy melyik embertelen diktatúra ölt meg, alázott meg több embert. Szerinte nem fogadható el, hogy még ma is vannak olyanok, akik számára a kommunista diktatúra bűnei mentegethetők és bocsánatosak.

Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője szerint nem szabad relativizálni vagy mentegetni a sztálinizmus és a kommunizmus bűneit. De ― tette hozzá ― a II. világháborúban a náci Németország által szervezett tudatos népirtással semmiféle szörnyűség nem vethető egybe. Tabajdi kitért arra, hogy a háború után Európa keleti és nyugati fele eltérő történelmet élt át.

Szent-Iványi István a liberális EP-frakció vezérszónokaként kiemelte, hogy Európa lelkiismerete még nem lehet teljesen tiszta. ,,Egyes tagállamokban, köztük Magyarországon még a rendszerváltás után húsz évvel sem biztosított megfelelően a betekintés a pártállami titkosszolgálatok és a politikai rendőrség irataiba" ― mondta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-03-27: Máról holnapra - x:

Reform helyett káosz — Farkas Réka

Már megszokhattuk, ha új miniszter kerül az oktatási tárca élére, rögtön reformokat kíván. A gyakran cserélődő tárcavezetők mintha elődeiket igyekeznének túllicitálni újabbnál újabb ötleteikkel, s ilyen szempontból nem lóg ki a sorból Ecaterina Andronescu sem. Előző miniszteri mandátuma idején visszafogottan irányította az oktatás dolgait, most azonban igen elszántan igyekszik radikális megoldásokat találni.
2009-03-27: Közélet - x:

Az unióban is van kisebbségi kérdés

Két hozzászólásban és egy írásos nyilatkozatban hívta fel a kisebbségi lét problémáira a figyelmet Sógor Csaba RMDSZ-es EP-képviselő az Európai Parlament e heti plenáris ülésén Strasbourgban.