Röviden — Váry O. Péter

2009. március 31., kedd, Világfigyelő
Gyurcsány marad a pártelnök?

Az MSZP tegnapi frakcióülésén voltak olyan vélemények, hogy Gyurcsány Ferencnek meg kellene fontolnia, valóban távozik-e az MSZP elnöki posztjáról — tudta meg szocialista politikusoktól az MTI a képviselőcsoport zárt ülése után. Újhelyi István, az MSZP alelnöke arra az újságírói kérdésre, mely szerint nem olyan biztos Gyurcsány Ferenc pártelnök távozása, és ez a frakcióülésen is felmerült, azt mondta: sok mindenre választ fog adni a következő néhány nap. Az MTI információi szerint Gyurcsány Ferenc a frakcióülésen azt mondta, többek között azért mondott le az MSZP elnöki posztjáról, mert úgy érezte, hogy szervezkednek ellene.

Tovább politizál

A kormányszóvivő kacsának nevezte a Kommerszant orosz gazdasági és üzleti napilap azon információját, hogy Gyurcsány Ferenc várhatóan a Déli Áramlat Rt. igazgatója lesz. Gyurcsány Ferenc kénytelen volt személyes áldozatot hozni, de nem fordít hátat a politikának: mint ő maga is többször hangsúlyozta, adott esetben parlamenti képviselőként, vezetői tisztségek nélkül is tovább politizál — tette hozzá Daróczi Dávid.

Az SNS elővette a magyar kártyát

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) az elnökválasztás második fordulója előtti kampányban a legnagyobb kaliberű fegyvereket, a ,,magyar kártyát" és az ,,ország ellenségeinek névjegyzékét" húzta elő — írta a Pravda független pozsonyi napilap. Az SNS nem az értelemre apellál. ,,Az érzelmekre támad — a nemzeti húr megpendítésével, a mindkét oldalon meglévő nemzeti sérelmek felélesztésével és az állampolgárok — az ország belső ellenségei — kategorizálásával a területi integritás veszélyeztetettségének primitív szellemeit csalja elő" — mutat rá az újság. A ,,nemzetiek" az első választási forduló előtt többnyire hallgattak, s Ivan Gasparovic kampányának arculatát Robert Fico kormányfő határozta meg. Valószínű, hogy a nemzetiek nem tudják elviselni azt a tényt, hogy az első fordulóban Iveta Radicová nagyszámú támogatót szerzett délen, tehát a magyarok között, ezért kirukkoltak a jól ismert örökzöld magyarellenes dallamaikkal.

Amerika nem fél az észak-koreai rakétától

Az Egyesült Államok nem tervezi, hogy megsemmisíti azt a rakétát, amelynek felbocsátását az elkövetkező napokra harangozta be Észak-Korea — közölte Robert Gates amerikai védelmi miniszter. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok nem készül ilyesmire, de amennyiben azt látja, hogy egy eltévedt rakéta netán Hawaii felé tart, fontolóra veheti annak megsemmisítését. A tárcavezető szerint a Pentagonban nem gondolják azt, hogy Észak-Korea már most képes lenne felszerelni rakétáit atomtöltetekkel, vagy rakétáival elérni az Egyesült Államok nyugati partját vagy Alaszkát, de — tette hozzá Gates — hosszú távon ez Phenjan szándéka. Észak-Korea előre bejelentette, hogy április 4. és 8. között egy nagy hatótávolságú rakétát bocsát fel, amellyel — állítása szerint — műholdat fog Föld körüli pályára állítani. A tervezett észak-koreai rakétakísérlet miatt az Egyesült Államok a térségbe vezényelte Aegis rakétaelhárító rendszerrel felszerelt egyik torpedórombolóját. A nap folyamán egy másik is útnak indul a dél-koreai Puszan kikötőjéből.

Megnyílt Dohában az arab csúcs

Dohában, Katar fővárosában tegnap megnyílt a 21. arab csúcs. A tanácskozáson, amelyet a tavalyi csúcsot rendező Szíria elnöke, Bassár el-Aszad nyitott meg, jelen van Omar el-Besír szudáni elnök is. Besír ellen a nemzetközi büntető törvényszék elfogatási parancsot adott ki. Ott van Dohában Besír jelenléte ellenére Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is, aki felszólította az arab vezetőket, hogy segítsék elő a rivális palesztin csoportok közti megbékélést Mahmúd Abbász elnök irányítása alatt. A főtitkár arra kérte a hamarosan megalakuló új izraeli kormányt, hogy vessen véget a zsidó telepek építésének, és folytassa a béketárgyalásokat a palesztinokkal. Ban Ki Mun továbbá azt is elvárja a Benjámin Netanjahu vezette következő izraeli kabinettől, hogy enyhítsen a Gázai övezet határátkelőinek blokádján. A főtitkár felszólította Szudánt, hogy vonja vissza a Dárfúrban dolgozó tizenhárom legfontosabb segélyszervezet kiutasításáról hozott határozatát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2009-03-31: Világfigyelő - x:

Magyar tükör — Bogdán László

Az elmúlt hét már-már eszelősnek tűnő miniszterelnök-keresése valószínűleg többet ártott a szocialista pártnak, mint az elmúlt két esztendő botrányai, a Medgyessy Péter ügynökmúltjának nyilvánosságra kerülése, menesztésének bizarr körülményei, Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde és az utána következő, az utolsó hónapokban már-már agóniába átcsapó és a kivárásra berendezkedő kormányzati munka.
2009-04-01: Közélet - x:

Disz(in)krimináció — Kuti János

Az utóbbi időben annyi fura eset történt a Diszkriminációellenes Tanácsnál, hogy nem is tudom, hová tegyem. Már nem is tudom, hogy ki kit véd ki ellen. Mi számít diszkriminációnak, mi nem? Hogyan diszkriminál a kisebbség többséget stb. Nem is foglalkoztam volna olyan banális dolgokkal, mint a háromszékiek tavalyi világtalálkozója, mely egy egész országot diszkriminált, vagy a megyei tanács hirdetése, mely magyarul tudó könyvtárigazgatót akart alkalmazni, hanem csak saját esetem miatt gondolkodtam el.