DRÁGA HONATYÁK. Hétezer euróba kerül havonta egy képviselő. Ennyit fizetnek ki a több mint négyszáz honatya szállására, utazásaira, telefonhasználatára és körzeti irodáik fenntartására. A felmérést a Közpolitikai Intézet készítette 2005—2006-os adatok felhasználásával, és a Realitatea TV hozta nyilvánosságra. Kiderült, 2005-ben Tamás Sándor RMDSZ-es képviselő költött a legtöbbet hivatalos külföldi utazásokra, összesen 3618 lejt utaltak ki számára e célból. A következő évben már szerényebb volt, ötödik helyezett az utazási listán, és ,,csak" 2680 lejt költött. Évente több ezer lejt vesznek fel a képviselők szállásköltségre választási körzetükben, a maximum meghaladja a 12 000 lejt, sokuknál eléri a 15 000 lejt a napidíjként inkasszált pénz. A Bukarestben szállodában lakó honatyák évente 70 000 lejbe kerülnek fejenként.
MAGYAR LESZ A MÁSODIK LEGGAZDAGABB ROMÁN. Megjelenik a londoni részvénytőzsdén a romániai RCS-RDS csoport, ezzel a cég fő tulajdonosa, Teszári Zoltán a második leggazdagabb ember lehet Romániában. A 37 éves dollármilliárdos fagylaltárusként kezdte. Cégének piaci értékét 1,5—2 milliárd dollár közé teszik a szakértők, figyelembe véve az idei üzleti terveket és az elkövetkező esztendők fejlődési lehetőségeit. Románia első dollármilliárdosa Ion Ţiriac volt. (index.hu)
KÖTELEZŐ ÓVODAI OKTATÁS. Az óvodai oktatást is kötelezővé kívánja tenni a kormány. Erről Cristian Adomniţei oktatási miniszter számolt be azt követően, hogy a négy reprezentatív tanügyi szakszervezet képviselőivel megvitatta az alap- és középfokú oktatás átalakításának tervezetét. Adomniţei elmondta, a szakszervezetek elfogadták azt a javaslatot, hogy a kötelező oktatás hároméves kortól kezdődjék, és 16 éves korig tartson. Háromtól hatéves korukig a gyermekeknek óvodába kell járniuk, majd tanítók által vezetett egyéves iskolai előkészítő osztály következik. Ezt követi a hároméves elemi iskola, majd a hatéves középiskola. A tizedik osztályt végzett fiataloknak kell majd eldönteniük, hogy folytatják-e tanulmányaikat, vagy munkát keresnek. A miniszter szerint azt tartanák kívánatosnak, ha a tizedik osztály után a diákok 85 százaléka tovább tanulna, és érettségi diplomát szerezne. A miniszter szerint az oktatási reform törvénycsomagjának tervezetét még szeptember elseje előtt véglegesítik, és beterjesztik a parlamentben. (Krónika)
VÁLTOZIK A REZIDENSVIZSGA. A fiatal, pályakezdő orvosok elvándorlását és szakmaváltását kiküszöbölendő, változik az orvosi rezidensvizsga a közeljövőben — közölte Székely Ervin, az egészségügyi minisztérium államtitkára. ,,Visszatérünk a B típusú rezidensvizsgához, vagyis közvetlenül a kórház által kiírt helyre lehet vizsgázni. Ez, remélem, hozzá fogja segíteni az orvosokat is ahhoz, hogy biztonságban tudják a saját munkájukat, és a kórházakat is ahhoz, hogy olyan orvosokat alkalmazzanak, akik aztán később nem fognak elmenni" — fejtette ki az Erdély FM-nek Székely. Az idei orvosi rezidensvizsga tervezett időpontja november 19-e.