Csökkent Traian Băsescu és a DP népszerűsége, az IMAS felmérése szerint júniushoz képest az államelnököt 5 százalékkal kevesebb választó támogatná, de még így is rá szavazna a megkérdezettek 51 százaléka. Két százalékkal kisebb lett Theodor Stolojan támogatottsága, de négy százalékkal növekedett a Călin Popescu Tăriceanué.
A pártok közül továbbra is a demokraták a legnépszerűbbek, s bár 7 százalékkal kevesebben szavaznának rájuk, mint egy hónappal korábban, még mindig 43 százalékos a támogatottságuk. Az SZDP-re a kérdezettek 20 százaléka voksolna, a liberálisokra 11 százalék. A felmérés szerint az RMDSZ a választási küszöb alá csúszott, támogatottsága 4 százalékos. Az elemzők úgy vélik, Băsescu és a demokraták népszerűségcsökkenése, illetve az SZDP és Tăriceanuék növekedése a nyugdíjügyben kirobbant viták következménye.
Elkészült Románia zöldenergia-térképe
A háztartásban használt víz melegítéséhez szükséges energiának 50 százalékát, a fűtéshez szükséges energia 15 százalékát fedezhetnénk napenergiából, ha teljes mértékben kihasználnánk országunk adottságait — fejtette ki Korodi Attila környezetvédelmi miniszter azon a sajtótájékoztatóján, ahol bemutatta Románia szél- és napenergia-térképét. A szélenergia elsősorban a Közép-moldvai fennsíkon, Dobrudzsában és a Kárpátok legmagasabb részein kihasználható, a napenergia az ország délkeleti részén a leghasznosíthatóbb. Továbbá Romániában igen erős a biomassza-potenciál és a geotermikus energia — hangzott el a sajtótájékoztatón. Mivel a zöld energiák előállítása költséges, a Környezetvédelmi Alap minimum 50 000 és maximum 20 000 000 lej társfinanszírozást nyújt azokra a projektekre, amelyek a megújuló energiák használatát célozzák meg. A gazdasági és pénzügyminisztérium mellett működik az Országos Energiamegőrzési Ügynökség, amely szintén támogat ilyen jellegű terveket. Korodi elmondta, Romániában 2006-ban a villamos energia 31 százalékát zöld energiákból állították elő, ami igen jó arány. Ezt 2010-re 33 százalékra, 2015-re 35-ra, 2020-ra pedig 38-ra kell növelni. Az Európai Unió új energetikai politikái hangsúlyt fektetnek a zöld energia hatékony felhasználására. Célként tűzték ki, hogy 2020-ig a 90-es évekhez viszonyítva 20 százalékkal csökkentsék az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátást. Emellett cél, hogy a felhasznált energia legalább 20 százalékát állítsák elő megújuló energiaforrásokból, jelenleg ez az arány 7 százalék.