Négy ember halálát tudta megerősíteni a rendőrség tegnap az egyesült államokbeli Minneapolisban leomlott híd katasztrófájával kapcsolatban. Korábban a hatóságok arról számoltak be, hogy legkevesebb kilencen meghaltak és hatvanan megsérültek a Mississippi fölötti híd szerda esti leszakadása következtében.
Amelia Huffman rendőr hadnagy elmondta, hogy a rendőrségi orvos hivatalában reggel négy holttest volt, a korábbi adatok becsléseken alapultak. Hozzátette, hogy a halottak száma még változhat: búvárok továbbra is kutatják a folyó medrét. A folyón átívelő, 35W jelű, kétszer négysávos államközi út hídja felújítás alatt állt, irányonként két sávja le volt zárva, amikor leszakadt szerdán az esti csúcsforgalom idején.
Puhult a szerbek koszovói ajánlata
Szerbia hajlandó feladni szuverenitásának egy részét Koszovóban ― mondta Vuk Jeremics szerb külügyminiszter a BBC-nek. Mint mondta, meggyőződése, hogy sikerül kompromisszumot kötni a tartomány jövőjéről. A többségben lévő albánok Koszovó teljes függetlenségét akarják, míg Szerbia csak széles körű autonómiát kínál. Belgrádot Oroszország védi a vitában, a koszovói albánokat mindenki más. Az ENSZ-ellenőrzés alatt lévő tartomány sorsáról hamarosan ismét tárgyalnak. A koszovói megoldást illetően nem túlzottan optimisták a felek, mert Belgrád és Pristina részéről is nagy elmozdulásra lenne szükség eddigi álláspontjukat illetően. Jeremics most azt mondta, Szerbia kész olyan jogokat adni Koszovónak, ami szélesebb a szokásos autonómiánál. ,,Saját kapcsolatuk lehetne a Világbankkal, a Nemzetközi Valutaalappal és a nemzetközi pénzintézetekkel, lehetnének valamilyen külképviseleteik is" ― nyilatkozta a BBC-nek.
A háború ára
Összesen akár ezermilliárd dollárjába is kerülhet az amerikai adófizetőknek az elkövetkező tíz évben az iraki és az afganisztáni háború egy washingtoni kongresszusi jelentés szerint. Az amerikai kormány eddig mintegy 500 milliárd dollárt költött a két muszlim országban folytatott hadműveletekre. Irakban 160 000, Afganisztánban 25 000 amerikai katona állomásozik jelenleg. A kongresszus pártoktól független költségvetési hivatala e heti jelentésében két forgatókönyvet vázolt fel a 2017-ig tartó időszakra. Az első szerint 2010-ig 30 000 főre csökkentik az iraki és afganisztáni kontingens összlétszámát, s ekkora haderő marad a két országban 2017-ig. Ekkor a csapatkivonás ütemétől függően 481―603 milliárd dollárra fognak rúgni a költségek 2008 és 2017 között. A második forgatókönyv szerint 2013-ig 75 000 főre csökkentik a csapatok létszámát, s ezen a szinten fagyasztják be 2017-ig. Ez esetben 924―1010 milliárd dollárnyi kiadással kell számolni a 2008―2017 közötti időszakban.